Monthly Archives: máj 2021

FARSKÉ OZNAMY

KrakowRímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 22. týždni od 30. mája – do 6. júna 2021.

Bohoslužby

Pondelok Pondelok 9. týždňa v Cezročnom 19:00 za ✟ Máriu Vincovú, syna Ladislava
31.mája období   a nevestu Helenu
     
Utorok Sv. Justína, mučeníka 19:00 za ✟ Miroslava Štovčíka, mesačná
1.júna spomienka  
     
Streda Streda  9. týždňa v Cezročnom 19:00 za ✟ Viktora, Ľubomíra, Mariána
2.júna období   a Jozefa Gajdovcov a rodičov
    Viktora a Máriu r. Štovčíkovú
     
Štvrtok Najsvätejšieho Kristovho Tela 08:00 za Boží ľud farnosti
3.júna a Krvi (slávnosť) 19:00 za zdravie v rodine
   
Piatok Prvý piatok 19:00 za ✟ Milana
4.júna  
     
Sobota Vigília – 10. nedeľa v Cezročnom 19:00 za zdravie a Božie požehnanie
5.júna období   pre Zdenku
     
Nedeľa 10. nedeľa v Cezročnom období 08:00 za ružencové bratstvo
6.júna 10:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
14:00 ad int. fundationis
Lektori  Božieho Slova    
Štvrtok  Najsvätejšieho Kristovho Tela 08:00 Z. Slovenkaiová, V. Drábiková
a Krvi (slávnosť) 19:00 Z. Morvayová, I. Sopková
Sobota Vigília – 10. nedeľa v Cezročnom 19:00 D. Vincová
  období  
Nedeľa 10. nedeľa v Cezročnom období 08:00 Z. Bradová, S. Cingeľ
    10:00 L. Grácová, Z. Grácová

Vo štvrtok a piatok bude adorácia od 18:00, v sobotu o 18:15 fatimská pobožnosť.

Spovedanie pred prvým piatkom: streda, štvrtok a piatok od 17:30, chorí a straší veriaci v piatok od 8:00 hod.

V nedeľu o 15:00 modlitba ruženca s odprosením Božského Srdca a premienka.

Od pondelka 31.5. sme v II. stupni ostražitosti – kapacita kostola sa zvyšuje vnútri na sedenie 25% (max. 250), na státie 50 osôb. Na sv. omše sa netreba zapisovať. Rúško v interiéri a na hromadných podujatiach aj v exteriéri.

 

DUCHOVNÉ SLOVO 

  Rok sv. Jozefa.  Bude sv. Jozef naďalej vzorom?

V čom môžeme nasledovať sv. Jozefa.

2. časť

Na sv. Jozefa pozeráme ako na osobnosť. Nemožno ho znázorňovať ako starca. Predsa bol snúbenec mladej Márie, ktorá sa stala matkou Ježiša. Znázornenie starca Jozefa vedľa Panny Márie bola snaha predstaviť ho ako ochrancu, strážcu Ježiša a Márie, než životného spoločníka. Jozef však spojil svoju mladosť s mladosťou Márie, preto mu patria črty mladého muža. On vlastne nepoznal starobu, zomrel skôr, ako Ježiš verejne vystúpil. Odovzdal sa úplne do vôle Božej. Boh dal Jozefovi pocítiť svoju vlastnú prítomnosť, dal Jozefovi inú mladosť, bohatšiu než telesná mladosť. Tak sa dá pozerať na dušu Jozefa vedľa Márie a Ježiša. Jozefa znázorňujeme s kvetom ľalie v rukách, čo právom znamená nevinnosť, čistotu, charakter. Mužovi akosi nesvedčí kvet v rukách, a predsa tento kvet znamená úplnú čistotu panenského manžela. Bol nielen čestným mužom, ale i pracovitým človekom, tesárom. Keď Boh vyvolil Jozefa za snúbenca Panny Márie, musel vlastniť mocné city, vďaka ktorým vedel pochopiť krásu duše Panny Márie, vážiť si ju a s ňou sa zjednocovať. Osobnosť Jozefa nie je v čomsi umelom, nudnom, drsnom či povrchných citoch. Jozef si vedel zachovať mužný charakter, pretože vlastnil mimoriadne mocnú dušu. Pretože prejavom mu bola jeho čistota, intímna duchovná sila, ktorá mu umožňovala vládu nad telom a ktorá si vedela vnútiť pevnú životnú disciplínu. Silou svojho charakteru poskytoval Márii ochranu, podporu, oporu, a tak vykonával svoju otcovskú a výchovnú moc nad dieťaťom Ježišom. Z evanjelia sa dá o charaktere a správaní Jozefa vyčítať, že si bol vedomý, že od Boha samého prijíma silu, najmä v ťažkých chvíľach, ako boli po zvestovaní, na cestách, či v Egypte. Nebol unáhlený, chránil sa vzrušenia, konal pokojne, rozhodne a vytrvalo. Jozef je vzor mladej silnej osobnosti, bohatej na prirodzené dary a ešte viac na božské milosti. Iste medzi ním a Máriou boli najšľachetnejšie túžby. Vyniká zvlášť krása a čistota duše. Máriin súhlas daný anjelovi a následne anjelov oznam vo sne Jozefovi sú pre ich život znakom panenského spôsobu života v ich manželstve. Jozef bol prvý, ktorému Mária vdýchla a vyčarila tento ideál čistoty. Sám Boh dal dušiam Márie a Jozefa milosti pre ich život, pre zásluhy svojho Syna.

Zaiste v očiach Márie bol Jozef tým, ktoré jej sám Boh vo svojej prozreteľnosti dal, aby jej umožnil žiť v panenstve, na ktoré sa cítila byť povolanou od samého Boha. Izrael nepoznal panenstvo. Naopak, neplodnosť bola ťažko prijímaná. Máriine panenstvo pre Boha bolo najlepšie ochránené v nekonzumnom manželstve. Iste Boh sám usmerňoval Máriu a cez ňu aj Jozefa k tomu, aby z prečistej Panny prišiel na svet Boží Syn, Mesiáš. Právom Mária položila anjelovi otázku: „Ako sa to stane, veď ja muža nepoznám“ (Lk 1,33)? Tak sa dajú pochopiť udalosti, ako bolo zasnúbenie Jozefa a Márie, ich tichý život, to, že nemali spolu žiadne dieťa, že Ježiš bol pred svetom ich syn a správne sa dajú pochopiť aj slová: „Vonku stojí tvoja matka a tvoji bratia“ (Mt 12,47; Lk 8,19). Jozef bol svedkom tajomstva Boha ohľadom Božieho Syna, Ježiša Krista. Hoci o tajomstve nebol oboznámený priamo, ale vo sne, svoju úlohu zvládol. Jozef poznal panenstvo svojej snúbenice a pred svetom i manželky (porov. Mt 1,19). Správa sa tak, ako chce Boh. Je spravodlivý, neprisvojoval si právo byť otcom dieťaťa, ktoré nebolo jeho. Ešte viac sa bál prevziať túto úlohu. Rovnako nechce svoju snúbenicu vystaviť potupe, pretože bol presvedčený o jej čistote, vernosti, chcel zachovať jej dobré meno, a preto čo najohľaduplnejšie sa rozhodol konať. Sen urobil Jozefa svedkom tajomstva, ktoré tušil. V živote si Jozef uvedomoval, že Ježiš postavil medzi neho a Máriu neprekonateľnú prekážku

P. Ľubomír Stanček CM

 

FARSKÉ OZNAMY

DSC05794 Kostol Všetkých svätých PopročRímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 21. týždni od 24. mája – do 30. mája 2021.

Bohoslužby

Pondelok Panny Márie, Matky Cirkvi 18:00 Sv. omša za zdravie,  Božiu pomoc
24.mája (spomienka), Turíčny pondelok   a ochranu pre synov Petra a Juraja
     
Utorok Sv. Gregora VII., pápeža 18:00 Sv. omša za ✟ Jozefa, Margitu
25.mája (ľubovoľná spomienka)   a rodičov
     
Streda Sv. Filipa Neriho, kňaza 18:00 Sv. omša za ✟ Helenu Antošovú,
26.mája (spomienka)   mesačná
     
Štvrtok Nášho Pána Ježiša Krista, 18:00 Sv. omša za ✟ Dalibora Kováča,
27.mája najvyššieho a večného kňaza   polročná
(sviatok)  
   
Piatok Piatok po 8. veľkonočnej  
28.mája nedeli  
     
Sobota Panny Márie v sobotu 18:00 Sv. omša za Božie požehnanie
29.mája   pre rodičov
     
Nedeľa Najsvätejšej Trojice 08:00 Sv. omša na odprosenie za všetky
30.mája (slávnosť)   urážky voči Bohu a Oltárnej sviatosti
10:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
  14:00 ad int. fundationis
Lektori  Božieho Slova    
Sobota Panny Márie v sobotu 18:00 I. Drábik, V. Drábiková
     
Nedeľa Najsvätejšej Trojice 08:00 Z. Morvayová
    10:00 M. Grega
  14:00 V. Čonková
     

Od 19. apríla sú povolené verejné bohoslužby s účasťou jednej osoby na 15 m2. Pre náš kostol je to 23 osôb. Na sv. omše v sobotu a v nedeľu je potrebné sa zapísať v kostole na stolíku. Pri bočnom vstupe do kostola bude košík s číslami, na zistenie obsadenosti. (ako v minulom roku).

V nedeľu o 10:00 bude sv. omša vysielaná on-line  na: https:/www.facebook.com/groups/202025473716588.

Vo štvrtok po sv. omši bude adorácia.

V nedeľu 15:00 – 15:30 bude kostol otvorený pre tých, ktorí sa nedostali na sv. omše.

Dňa 24.5. o 11:00 v Chráme Najsvätejšej Trojice v Košiciach prijme vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou Košického pomocného biskupa Mons. Marka Forgáča Sviatosť kňazstva kanonik našej Kanónie DP. Hermann Jozef Dušan Demjanovič O. Praem. Primičnú sv. omšu bude sláviť na slávnosť Najsvätejšej Trojice dňa 30.5. 2021 o 11:00 v Opátskom chráme sv. Jána Krstiteľa v Jasove.

DUCHOVNÉ SLOVO  

Rok sv. Jozefa

  Bude sv. Jozef naďalej vzorom?

V čom môžeme nasledovať sv. Jozefa.

1. časť

Ktorý muž v našom živote stal sa pre nás obohatením a čím? Svojím životom, správaním, prístupom k ľuďom, veciam, udalostiam? Ktorú vlastnosť si u mužov ceníme? Čo sa môže dnešný moderný muž učiť od sv. Jozefa?

Tieto a podobné otázky môžu priniesť zaujímavé odpovede, ale aj vyvolať zamyslenie, prehodnotenie postojov, názorov… Kto však chce, môže mnohé obohatenie pre seba, rodinu, okolie nájsť u sv. Jozefa a na jeho príhovor iste aj mnoho milostí od Ježiša, ktorému bol pestúnom, ochrancom, vychovávateľom… Výrečnými sú slová: „Keď sa Jozef prebudil, urobil, ako mu prikázal Pánov anjel“ (Mt 1,24).

Kult sv. Jozefa siaha do čias cirkevných otcov. Sv. Irenej spomína starostlivosť sv. Jozefa o Pannu Máriu. Origenes i sv. Hieronym píšu o sv. Jozefovi ako o obdarovanom všetkými čnosťami. Sv. Ján Chryzostom o sv. Jozefovi hovorí ako spolužobníkovi spásy. Sv. Augustín zdôrazňuje zákonité otcovstvo voči Ježišovi. Sv. Bernard a iní prirovnávajú sv. Jozefa k Jozefovi Egypskému, ktorý je predobrazom sv. Jozefa. Od ôsmeho storočia je meno sv. Jozef v kalendári. V dvanástom storočí bol kostol zasvätený sv. Jozefovi v Nazarete. Františkáni, najmä sv. Bernardín Siensky, sa zaslúžili o vzrast úcty k sv. Jozefovi, ako aj sv. Terézia z Avily, obnoviteľka rehole karmelitánov, mala vo veľkej úcte sv. Jozefa. Úradná úcta začína pápežom Sixtom IV., ktorý bol františkán. Roku 1621 pápež Gregor XV. ustanovil sviatok sv. Jozefa ako prikázaný, čo platí doteraz. Skoro každý pápež posledného storočia venoval pozornosť sv. Jozefovi. Pápež Lev XIII. nariadil v októbri po modlitbe ruženca modliť sa modlitbu „K tebe sa utiekame“ k úcte sv. Jozefa. Pápež sv. Pius X. schválil Litánie k sv. Jozefovi. Pápež Benedikt XV. vložil do misála prefáciu o sv. Jozefovi. Pápež Pius XII. ustanovil sviatok sv. Jozefa robotníka. Blahoslavený pápež Ján XXIII. vložil meno sv. Jozefa do prvej eucharistickej modlitby po mene Panny Márie. Pápež Ján Pavol II. napísal exhortáciu Redemptoris custos o sv. Jozefovi. Vo svete je veľa inštitútov, kongregácií, ktoré nesú meno sv. Jozefa. Ján Pavol II. pri apoštolskej ceste do Austrálie založil Kongregáciu sestier sv. Jozefa. Ešte viac spoločenstiev zverilo sa pod ochranu sv. Jozefa. Na Slovensku je okolo štyridsať kostolov zasvätených sv. Jozefovi. Sviatok sv. Jozefa podľa Kódexu kánonického práva patrí medzi desať prikázaných sviatkov, hoci od neho môže byť dišpenz od Apoštolskej stolice, ako je tomu na Slovensku.

 P. Ľubomír Stanček CM

 

FARSKÉ OZNAMY

stiahnuť (2)Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 20. týždni od 17. mája – do 23. mája 2021.

Bohoslužby

Pondelok Pondelok po 7. veľkonočnej 18:00 Sv. omša na úmysel Márie
17.mája nedeli  
     
Utorok Utorok po 7. veľkonočnej 18:00 Sv. omša za zdravie a Božie požehn.
18.mája nedeli   rod. Fiľkovej
     
Streda Streda  po 7. veľkonočnej 18:00 Sv. omša za zdravie a Božie požehn.
19.mája nedeli   Ingrid s rodinou
     
Štvrtok Štvrtok po 7. veľkonočnej 18:00 Sv. omša za ✟ Štefana Vincu,
20.mája nedeli   výročná
   
Piatok Piatok po 7. veľkonočnej 18:00 Sv. omša za zdravie a Božie požehn.
21.mája nedeli   pre Máriu
     
Sobota Vigília – Zoslanie Ducha Svätého 18:00 Sv. omša za zdravie,  Božie požehn.
22.mája   a ochranu pre synov Petra a Juraja
     
Nedeľa Zoslanie Ducha Svätého 08:00 Sv. omša za zdravie a Božie požehn.
23.mája (slávnosť)   syna
10:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
  14:00 ad int. fundationis
Lektori  Božieho Slova    
Sobota Vigília – Zoslanie Ducha Svätého 18:00 D. Vincová
     
Nedeľa Zoslanie Ducha Svätého 08:00 Z. Bradová
    10:00 I. Sopková, Z. Slovenkaiová
  14:00 D. Hiľovská
     

 Od 19. apríla sú povolené verejné bohoslužby s účasťou jednej osoby na 15 m2. Pre náš kostol je to 23 osôb. Na sv. omše v sobotu a v nedeľu je potrebné sa zapísať v kostole na stolíku. Pri bočnom vstupe do kostola bude košík s číslami, na zistenie obsadenosti. (ako v minulom roku).

V nedeľu o 10:00 bude sv. omša vysielaná on-line na: https:/www.facebook.com/groups/202025473716588.

Vo štvrtok po sv. omši bude adorácia.

V nedeľu 15:00 – 15:30 bude kostol otvorený pre tých, ktorí sa nedostali na sv. omše.

DUCHOVNÉ SLOVO

Rok sv. Jozefa 

Prosby na počesť skrytého života svätého Jozefa s Ježišom a Máriou 

Svätý Jozef, pros, aby Ježiš prišiel do mojej duše a posväcoval ma.

Svätý Jozef, pros, aby Ježiš prišiel do môjho srdca a inšpiroval ho láskou.

Svätý Jozef, pros, aby Ježiš prišiel do mojej mysle a osvecoval ju.

Svätý Jozef, pros, aby Ježiš viedol moju vôľu a posilňoval ju.

Svätý Jozef, pros, aby Ježiš viedol moje myšlienky a očisťoval ich.

Svätý Jozef, pros, aby Ježiš viedol moje túžby a usmerňoval ich.

Svätý Jozef, pros, aby Ježiš pohliadol na moje skutky a požehnal ma.

Svätý Jozef, pros, aby Ježiš rozpálil láskou k Nemu.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša napodobňovanie tvojich čností.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša skutočnú pokoru ducha.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša mäkkosť srdca.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša pokoj duše.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša bázeň pred Otcom.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša túžbu po dokonalosti.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša jemnosť srdca.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša čisté srdce plné lásky.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša sväté prijímanie utrpenia.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša múdrosť viery.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša vytrvalosť v dobrých skutkoch.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša silu niesť svoje kríže.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša odpútanosť od materiálnych vecí tohto sveta.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša milosť vždy kráčať po úzkej ceste vedúcej do neba.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša milosť vyhýbať sa všetkým príležitostiam na hriech.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša svätú túžbu po večnej radosti.

Svätý Jozef, vypros mi, od Ježiša milosť vytrvať pri Ňom až do konca.

Svätý Jozef, neopusť ma.

Svätý Jozef, pros, aby ťa moje srdce nikdy neprestalo milovať a aby ťa moje srdce i pery neustále chválili.

Svätý Jozef, pre lásku, ktorú si mal k Ježišovi, daj, aby som sa naučil milovať Ho.

Svätý Jozef, prijmi ma milostivo za svojho oddaného služobníka.

Svätý Jozef, dávam sa ti; prijmi moje prosby a vypočuj moje modlitby.

Svätý Jozef, neopusť ma v hodine mojej smrti.

Svätý Jozef, ďakujem Ti.

Ježiš, Mária, Jozef, dávam vám svoje srdce i svoju dušu.

3x Sláva Otcu…

FARSKÉ OZNAMY

foto: Alexander Jiroušek

Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 19. týždni od 10. mája – do 16. mája 2021.

Bohoslužby

Pondelok Pondelok po 6. veľkonočnej 18:00 Sv. omša za zdravie, Božie požehn.
10.mája nedeli   a dar dieťaťa
     
Utorok Bl. Sáry Salkaháziovej, panny 18:00 Sv. omša za ✟ Štefana Petráša,
11.mája a mučenice (ľub. spomienka)   výročná
     
Streda Vigília – Nanebovstúpenie Pána 18:00 Sv. omša na poďakovanie
12.mája     za uzdravenie a Božiu pomoc
     
Štvrtok Nanebovstúpenie Pána (slávnosť) 08:00 Sv. omša za uzdravenie a Božie požehn.
13mája     Urbana a Skarlet
  17:30 Sv. omša za Boží ľud farnosti
  19:00 ad int. fundationis
   
Piatok Sv. Mateja, apoštola 08:00 Sv. omša za ✟ Annu a Ondreja
14.mája   Grižákovcov
     
Sobota Sobota  po 6. veľkonočnej    
15.mája nedeli    
     
Nedeľa 7. veľkonočná nedeľa 08:00 Sv. omša zaruženc. Bratstva
16.mája   10:00 ad int. fundationis
14:00 Sv. omša na poď. za 60 r. manželstva
     
Lektori  Božieho Slova    
Štvrtok Nanebovstúpenie Pána 08:00 Z. Bradová
    17:30 D. Vincová
    19:00 P. Čonka, V. Čonková
Nedeľa 7. veľkonočná nedeľa 08:00 M. Grega, S. Cingeľ
    10:00 I. Drábik, V. Drábiková
  14:00 I. Sopková
     

 

 

Od 19. apríla sú povolené verejné bohoslužby s účasťou jednej osoby na 15 m2. Pre náš kostol je to 23 osôb. Na sv. omše je potrebné sa zapísať v kostole na stolíku. Pri bočnom vstupe do kostola bude košík s číslami, na zistenie obsadenosti. (ako v minulom roku).

Pondelok, streda, štvrtok sú prosebné (krížové) dni – modlitby za úrodu budú v pondelok pri sv. omši.

Na sv. omše v stredu, štvrtok a v nedeľu sa treba zapísať.

V nedeľu 15:00 – 15:30 bude kostol otvorený pre tých, ktorí sa nedostali na sv. omšu.

DUCHOVNÉ SLOVO 

Rok sv. Jozefa                

Patrón „šťastnej smrti“

Zvláštna úloha svätého Jozefa

Jozef sa stal patrónom umierajúcich v sedemnástom storočí, v čase posledného veľkého moru v Európe. Zoči-voči hroziacej, nečakanej smrti mnohí ľudia dychtivo túžili po pomoci, aby mali dobrú smrť.

Jezuiti im pomohli tým, že uviedli Jozefa ako príklad človeka, ktorý zomrel dobrou smrťou, lebo bol blízko pri Ježišovi. Aby to dosiahli, založili Spolok dobrej smrti a vydávali knihy, ako napríklad Ako dobre zomrieť od kardinála a teológa svätého Róberta Bellarmina. Posolstvo jezuitov platí aj dnes, hovorí páter Michael Malone: blízkosť k Ježišovi – skrze časté prijímanie sviatostí, modlitbu a dobré skutky – je „najlepší spôsob, ako dosiahnuť pokoj na tomto a večnú radosť na druhom svete“.

V súčasnosti sa však svet, najmä v Amerike, na základe pokroku v oblasti medicíny a osvety usiluje vyhnúť myšlienkam na smrť. Keď príde reč na túto tému, veľa sa hovorí o tom, ako si smrť podrobiť, ovládnuť či riadiť. David Brooks v podivnom novinovom článku v New York Times predpovedá, že toto „ovládnutie“ sa dosiahne, keď do „veku umierania“ príde povojnová generácia. „Umieranie využijú ako formu sebavyjadrenia… Hovoria: ,Nechcem len tak umrieť, chcem byť pánom nad svojou smrťou,‘ a kupujú si knihy ako Sedem návykov veľmi úspešných ľudí, ktorí už zomreli.“

Takýto prístup len zastiera hlboko zakorenený strach zo smrti, ktorý prežíva každá ľudská bytosť. Náš strach môže utíšiť iba Ježiš, ktorý nám svojou smrťou a zmŕtvychvstaním dáva prísľub večného života,.

Na to, aby sme sa zbavili klamných myšlienok, pozerali sa a pripravovali na smrť ako kresťania a verili v Boha ako Stvoriteľa a Darcu života od začiatku až do konca – na toto všetko potrebujeme pomoc Ducha Svätého. A možno viac než kedykoľvek predtým potrebujeme na sklonku života aj zvláštnu pomoc sprievodcu a orodovníka.

Svätý Jozef, patrón šťastnej smrti, je pripravený pomôcť nám. Ak ho poprosíme, pomôže nám zbaviť sa strachu a zmätku, ktorý nás zachváti, a objaviť, čo znamená dobre zomrieť. Spolu s Pannou Máriou sa za nás prihovorí v hodinu našej smrti. Pomôže nám vyrovnať sa so smrťou tak, aby to bolo na Božiu slávu

Louise Perrottová

FARSKÉ OZNAMY

DSC05794 Kostol Všetkých svätých PopročRímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 18. týždni od 3. mája – do 9. mája 2021.

Bohoslužby

Pondelok Sv. Filipa a Jakuba, apoštolov 18:00 Sv. omša za zdravie, Božie požehn.
3.mája (sviatok)   a potrebné milosti pre Romana, Zuzanu,
    Marka
     
Utorok Utorok po 5. veľkonočnej 18:00 Sv. omša za ✟ Karola Žilu,
4.mája nedeli   výročná
     
Streda Streda  po 5. veľkonočnej 18:00 Sv. omša za ✟ Máriu Michalkovú,
5.mája nedeli   výročná
     
Štvrtok Štvrtok  po 5. veľkonočnej 18:00 Sv. omša za ✟ Irenu Veselú,
6.mája nedeli   výročná
   
Piatok Prenesenie sv. otca Norberta 07:00 ad int. fundationis
7.mája 18:00 Sv. omša za ✟ Antona Kleina, polročná
     
Sobota Vigília – 6. veľkonočná nedeľa 18:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
8.mája      
     
Nedeľa 6. veľkonočná nedeľa 08:00 Sv. omša za požehnanie Márie
9.mája   10:00 ad int. fundationis
14:00 ad int. fundationis
     
Lektori  Božieho Slova    
Sobota Vigília – 6. veľkonočná nedeľa 18:00 D. Vincová
     
Nedeľa 6. veľkonočná nedeľa 08:00 H. Majcherová, S. Cingeľ
    10:00 Z. Bradová
  14:00  Z. Slovenkaiová
     

Od 19. apríla sú povolené verejné bohoslužby s účasťou jednej osoby na 15 m2. Pre náš kostol je to 23 osôb.

Na sv. omše je potrebné sa zapísať v kostole na stolíku. Pri bočnom vstupe do kostola bude košík s číslami, na zistenie obsadenosti. (ako v minulom roku)

V nedeľu po sv. omši o 14:00, v týždni pri večerných sv. omšiach bude májová pobožnosť.

Vo štvrtok po sv. omši a v piatok od 17:00 adorácia.

V nedeľu1 5:00 – 15:30 bude kostol otvorený pre tých, ktorí sa nedostali na sv. omše.

Spovedanie pred prvým piatkom: streda a piatok od 16:00, chorí a starší veriaci v piatok od 8:30.

DUCHOVNÉ SLOVO

Rok sv. Jozefa

                

Patrón „šťastnej smrti“

Zvláštna úloha svätého Jozefa

Dôvod, prečo je práve svätý Jozef patrónom umierajúcich, je dojímavo zobrazený na veľkej soche v Kaplnke svätého Jozefa v Saint Louis. Jozef leží na smrteľnej posteli a pri ňom stoja Ježiš s Máriou. Všetci sú vážni. Aj keď Ježiš je Spasiteľ sveta, jeho rodina prežíva bolesť odlúčenia; smrť nie je priateľom, ale „nepriateľom, ktorý bude zničený“ (1 Kor 15, 26). Mária je sklonená nad Jozefom, má zopäté ruky a trúchlivý výraz. (Ako často si ju predstavujeme ako bolestnú matku, no zabúdame, že bola aj bolestnou vdovou.) Jozef ukazuje sám na seba, má zdvihnuté oči, akoby hľadal povzbudenie. Ježiš dopĺňa tento výjav. Nežne podopiera ľavou rukou Jozefovi hlavu a dvíha svoju pravicu, aby požehnal muža, ktorého nazýval otcom.

Je to najlepšia smrť, smrť, po akej túžime všetci. „Nijaký muž či žena nikdy nezažili milosť zomrieť v prítomnosti Ježiša a Márie,“ poznamenáva jezuita Francis Filas. „Nijaká scéna zomierania nikdy nemala svedkov, ktorí by umierajúcemu boli väčšou útechou. Je len logické prosiť svätého Jozefa, aby za nás orodoval, aby sme aj my zomierali podobne ako on a  posledný raz vydýchli v spoločenstve s Ježišom a Máriou.“

V Biblii nenájdeme opis Jozefovej smrti. Naposledy sa s ním stretávame, keď nájde Ježiša v chráme (Lk 2, 41–52). Potom sa Jozef spomína len nepriamo (napríklad Mt 13, 55). No v Evanjeliu podľa Lukáša je napísané, že keď sa dvanásťročný Ježiš poslušne vrátil do Nazareta, „vzmáhal sa v múdrosti, veku a v obľube“ pod dohľadom Jozefa a Márie (Lk 2, 52).

Najrozumnejší záver je, že Jozef žil po celé Ježišove „skryté“ nazaretské roky, no zomrel pred začiatkom jeho verejného účinkovania. Veď prečo sa Jozef nespomína na svadbe v Káne Galilejskej (Jn 2, 1–2), alebo keď prišla Mária a jeho bratia, keď Ježiš učil svojich učeníkov (Mk 3, 31–32)? Prečo by Ježiš na kríži zveril Máriu do rúk milovaného učeníka, keby bol Jozef nažive (Jn 19, 26–27)?

Ak predpokladáme, že Ježiš bol ešte doma, keď Jozef zomrel, pravdepodobne prevzal starosť o pohreb a veci s ním spojené. V židovskej kultúre to bola zvláštna povinnosť syna voči svojim rodičom. Je celkom možné, že sám Ježiš umyl Jozefovo telo, pomazal ho drahými masťami a zavinul do plátna s voňavými olejmi (jedného dňa takisto poslúžia Ježišovi jeho priatelia: Sk 9, 37; Mt 26, 12; Jn 19, 40).

Staroveké pohreby sa zvyčajne konali v deň smrti alebo deň po nej. Príbuzní a priatelia sa zišli v Jozefovom dome a položili jeho telo na drevené nosidlá – ďalší smutný symbol. Jozef a Ježiš pravdepodobne zhotovili v dielni nejedny máry. Mŕtvolu niesli k hrobu mimo dediny. Určite to nebol tichý zástup, keďže hlasné bedákanie bolo jednou z charakteristických čŕt tejto kultúry (pozri Sk 8, 2; Mt 9, 23). Jozefov pohrebný sprievod bol podobný tomu, s ktorým sa Ježiš stretol v meste Naim (Lk 7, 11–14).

Zúčastňovali sa na pohrebných sprievodoch aj kňazi? Aké modlitby či chválospevy sa odriekali cestou k miestu posledného odpočinku? Keďže nejestvuje spoľahlivý opis zvykov z prvého storočia, možno sa len domnievať, že ľudia v sprievode sa modlili a Ježiš zohrával dôležitú úlohu, ako sa patrí na „prvorodeného“. Nevieme presne, aká to bola úloha, no môžeme si byť istí, že Ježiš ju pre Jozefa vykonal s najväčšou láskou.

 

Louise Perrottová

Archív