foto: Alexander Jiroušek

v 19. týždni od 10. mája – do 16. mája 2021.

Pondelok Pondelok po 6. veľkonočnej 18:00 Sv. omša za zdravie, Božie požehn.
10.mája nedeli   a dar dieťaťa

Utorok Bl. Sáry Salkaháziovej, panny 18:00 Sv. omša za ✟ Štefana Petráša,
11.mája a mučenice (ľub. spomienka)   výročná

Streda Vigília – Nanebovstúpenie Pána 18:00 Sv. omša na poďakovanie
12.mája     za uzdravenie a Božiu pomoc

Štvrtok Nanebovstúpenie Pána (slávnosť) 08:00 Sv. omša za uzdravenie a Božie požehn.
13mája     Urbana a Skarlet
  17:30 Sv. omša za Boží ľud farnosti
  19:00 ad int. fundationis

Piatok Sv. Mateja, apoštola 08:00 Sv. omša za ✟ Annu a Ondreja
14.mája   Grižákovcov

Sobota Sobota  po 6. veľkonočnej
15.mája nedeli

Nedeľa 7. veľkonočná nedeľa 08:00 Sv. omša zaruženc. Bratstva
16.mája   10:00 ad int. fundationis
14:00 Sv. omša na poď. za 60 r. manželstva

Štvrtok Nanebovstúpenie Pána 08:00 Z. Bradová
    17:30 D. Vincová
    19:00 P. Čonka, V. Čonková
Nedeľa 7. veľkonočná nedeľa 08:00 M. Grega, S. Cingeľ
    10:00 I. Drábik, V. Drábiková
  14:00 I. Sopková

Od 19. apríla sú povolené verejné bohoslužby s účasťou jednej osoby na 15 m2. Pre náš kostol je to 23 osôb. Na sv. omše je potrebné sa zapísať v kostole na stolíku. Pri bočnom vstupe do kostola bude košík s číslami, na zistenie obsadenosti. (ako v minulom roku).

Pondelok, streda, štvrtok sú prosebné (krížové) dni – modlitby za úrodu budú v pondelok pri sv. omši.

Na sv. omše v stredu, štvrtok a v nedeľu sa treba zapísať.

V nedeľu 15:00 – 15:30 bude kostol otvorený pre tých, ktorí sa nedostali na sv. omšu.

Rok sv. Jozefa

Patrón „šťastnej smrti“

Zvláštna úloha svätého Jozefa

Jozef sa stal patrónom umierajúcich v sedemnástom storočí, v čase posledného veľkého moru v Európe. Zoči-voči hroziacej, nečakanej smrti mnohí ľudia dychtivo túžili po pomoci, aby mali dobrú smrť.

Jezuiti im pomohli tým, že uviedli Jozefa ako príklad človeka, ktorý zomrel dobrou smrťou, lebo bol blízko pri Ježišovi. Aby to dosiahli, založili Spolok dobrej smrti a vydávali knihy, ako napríklad Ako dobre zomrieť od kardinála a teológa svätého Róberta Bellarmina. Posolstvo jezuitov platí aj dnes, hovorí páter Michael Malone: blízkosť k Ježišovi – skrze časté prijímanie sviatostí, modlitbu a dobré skutky – je „najlepší spôsob, ako dosiahnuť pokoj na tomto a večnú radosť na druhom svete“.

V súčasnosti sa však svet, najmä v Amerike, na základe pokroku v oblasti medicíny a osvety usiluje vyhnúť myšlienkam na smrť. Keď príde reč na túto tému, veľa sa hovorí o tom, ako si smrť podrobiť, ovládnuť či riadiť. David Brooks v podivnom novinovom článku v New York Times predpovedá, že toto „ovládnutie“ sa dosiahne, keď do „veku umierania“ príde povojnová generácia. „Umieranie využijú ako formu sebavyjadrenia… Hovoria: ,Nechcem len tak umrieť, chcem byť pánom nad svojou smrťou,‘ a kupujú si knihy ako Sedem návykov veľmi úspešných ľudí, ktorí už zomreli.“

Takýto prístup len zastiera hlboko zakorenený strach zo smrti, ktorý prežíva každá ľudská bytosť. Náš strach môže utíšiť iba Ježiš, ktorý nám svojou smrťou a zmŕtvychvstaním dáva prísľub večného života,.

Na to, aby sme sa zbavili klamných myšlienok, pozerali sa a pripravovali na smrť ako kresťania a verili v Boha ako Stvoriteľa a Darcu života od začiatku až do konca – na toto všetko potrebujeme pomoc Ducha Svätého. A možno viac než kedykoľvek predtým potrebujeme na sklonku života aj zvláštnu pomoc sprievodcu a orodovníka.

Svätý Jozef, patrón šťastnej smrti, je pripravený pomôcť nám. Ak ho poprosíme, pomôže nám zbaviť sa strachu a zmätku, ktorý nás zachváti, a objaviť, čo znamená dobre zomrieť. Spolu s Pannou Máriou sa za nás prihovorí v hodinu našej smrti. Pomôže nám vyrovnať sa so smrťou tak, aby to bolo na Božiu slávu

Louise Perrottová