B45A9071Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 20. týždni od  15. mája – do 20. mája 2023.

Pondelok Pondelok po 6. veľkonočnej nedeli 18:00 za ✟ Johanu a Vincenta Juhásovcov
15.mája   a synov

Utorok Sv. Jána Napomuckého, kňaza 18:00 za trpezlivosť v chorobe pre Emíliu
16.mája a mučeníka (sv. patróna diecézy)

Streda Vigília – Nanebovstúpenie Pána 18:00 za ✟ Ladislava Benka a rodičov
17.mája     Gejzu a Cecíliu

Štvrtok NANEBOVSTÚPENIE PÁNA 18:00 za ✟ Jána a Annu Podprockých
18.mája (slávnosť)

Piatok Piatok po 6. veľkonočnej nedeli 18:00 za ✟ Máriu, Michala, Alžbetu a Jána
19.mája

Sobota Vigília – 7. veľkonočná nedeľa 18:00 za ✟ Jozefa, Margitu, Františka a Jozefa
20.mája

Nedeľa 7. VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 BBSJ
21.mája   14:00 za Boží ľud farnosti

Streda Vigília – Nanebovstúpenie Pána 18:00 Z. Slovenkaiová, D. Hiľovská
Štvrtok NANEBOVSTÚPENIE PÁNA 18:00 Z. Morvayová, Z. Mašlanková
Sobota Vigília – 7. veľkonočná nedeľa 18:00 I. Sopková, M. Schmotzerová
Nedeľa 7. VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 B. Lörinczová, D. Petrášová
14:00 D. Hiľovská

Pondelok, utorok a streda sú prosebné dni, modlitby za úrodu budú v pondelok pri sv. omši.

V utorok od 17:30 adorácia za diecézu a o. biskupa.

Májové pobožnosti budú pred sv. omšou, v nedeľu popoludní o 15:00 hod.

Od piatku po májovej pobožnosti bude novéna k Duchu sv.

V sobotu pri sv. omši bude katechéza pre birmovancov.

V nedeľu o 14:00 sv. omša s katechézou pre prvoprijímajúcich a pri sv. omšiach zbierka na katolícke masmédia.

Rok krstu a birmovania

Pane, obnov v nás oheň krstného a birmovného povolania II.

(homília Mons. Stanislava Stolárika)

Svätý Otec František veľakrát pripomenul, že v súčasnom svete sú kresťania najviac prenasledovaní a denne zomiera mučeníckou smrťou 13 kresťanov. A práve v tých krajinách, kde sa prelieva ich krv, je Cirkev stále živá a z jej počtu neubúda, ale naopak rastie aj počtom. Znova sa potvrdzuje to, čo kedysi vyriekol Tertulián: „Krv mučeníkov je semenom nových kresťanov.“ Na druhej strane, musíme s bolesťou konštatovať, že v krajinách, kde sa pre vieru nezabíja, i keď ponižovanie existuje, v týchto krajinách sa veriaci menia skôr na praktických materialistov alebo ako to už niektorí hovoria – na pohanov, ktorí – ako to kedysi povedal dnes už sv. Ján Pavol II. – „žijú akoby Boha nebolo“. A ak ešte hovoria o sebe, že sú veriaci, dávajú si veľký pozor, aby vo svojom okolí nejako nevyčnievali a najmä aby ich nepovažovali za fanatikov, keď by ich videli každú nedeľu a sviatok chodiť do kostola, a ešte nebodaj, že by sa – či na verejnosti alebo v pracovnom, školskom či inom kolektíve – zastali Cirkvi alebo kňazov.

Milí bratia a sestry, v roku, keď si v našej diecéze chceme pripomenúť dôležitosť krstu i sviatosti birmovania a vôbec prehodnotiť osobný vzťah k Bohu, začnime spoločne odhaľovať krásu a hĺbku týchto sviatostí a tak sa prehĺbi aj náš život viery. Je pravdou, že to nepríde samo, že každý bude musieť pre to niečo aj urobiť. Teda napr. dopĺňať si poznanie o týchto sviatostiach z Katechizmu katolíckej Cirkvi, alebo čítať katechézy, ktoré ponúkame a odporúčame pre tento rok a budeme ich uverejňovať na našej webovej stránke www.burv.sk, a brať za samozrejmú prax života kresťana katolíka aj pravidelnú účasť na bohoslužbách. To bez týchto krokov nepôjde! Takisto sa treba očistiť od nemúdrych názorov a nerozumných postojov, lebo je veľmi dôležité, čo dostanú deti v rodinách od svojich rodičov. Teda, prvé otázky, na ktoré treba odpovedať osobne, sú: Aký názor mám na sviatosti krstu a birmovania, na svoj vzťah k Bohu? Sú moje postoje sformované podľa náuky Cirkvi alebo podľa ducha sveta? Duch sveta napr. nahovára aj kresťanským rodičom, že narodené dieťa nie je treba čím skôr pokrstiť, ale keď dorastie, nech sa rozhodne samo, či chce… Či rodič, ktorý prijme takýto postoj, prijme tento model pre život dieťaťa všeobecne? To nebude učiť svoje dieťa už od detstva slušnosti, materinskému jazyku, nepošle ho do školy a pod.?! Je správne, ak rodičia nebudú dieťa učiť rozprávať od malička? Rodič, ktorý je veriaci bude od malička nábožensky vychovávať všetky svoje deti! To isté platí aj o prijatí sviatosti birmovania. Múdremu a zodpovednému rodičovi bude záležať, aby ich syn či dcéra sa vo svojom čase zúčastnili na príprave k sviatosti birmovania a boli pobirmovaní. Lebo ako uvažujú rodičia, teda ako sa uvažuje v rodine, a ako sa praktizuje viera v rodine, tak sa to ukladá a utvrdí aj v srdciach detí.