stiahnuť (2)Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 45. týždni od 11. novembra– do 17.novembra 2019.

Pondelok Sv.Martina z Tours, biskupa 18:00 Sv. omša za ✟ Imricha Sepšiho.
11.novembra (spomienka)   Františka a Ondreja Spišákovcov,
    Margitu a Imricha Sepšiovcov

Utorok Sv. Jozafáta, biskupa a mučeníka 18:00 Sv. omša za zdravie a B. požehnanie
12.novembra (spomienka)   Zuzany s rodinou

Streda Všetkých svätých prem. rádu 18:00 Sv. omša za B. pomoc a ochranu pre Pavla,
13.novembra a rehoľných kanonikov   Luciu, Samuela, Máriu, Erika a Sáru

Štvrtok Sv. Siarda, opáta prem. rádu 18:00 Sv. omša za pokoj , lásku a porozumenie
14.novembra     v komunite

Piatok Sv. Alberta Veľkého, biskupa 18:00 Sv. omša za ✟ Daniela, Agnesu, Jozefa
15.novembra a učiteľa Cirkvi (ľ. spomienka)   a Janku

Sobota Panny Márie v sobotu 07:00 Sv. omša za ✟ Alžbetu, Alberta a
16.novembra     rodičov z oboch strán

Nedeľa 33. nedeľa v Cezročnom období 08:00 Sv. omša za nové povolanie do Spol. DKL
17.novembra   10:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti

Nedeľa 33. nedeľa v Cezročnom období 08:00 H.  Majcherová, D. Vincová
    10:00 Z. Bradová, V. Drábiková

V nedeľu  o 14.30 bude adorácia za duše v očistci s korunkou Božieho milosrdenstva.

Katechéza pre prvoprijímajúcich bude v nedeľu po druhej sv. omši.

V sobotu o 6.30 modlitba sv. ruženca a po sv. omši adorácia za diecézu a o. biskupa.

Zbierka na opravy bude na budúcu nedeľu.

V sakristii a u p.Čonkovej si možno prevziať podielové knihy SSV a zakúpiť kalendáre na budúci rok.

Na Martina….

Sv. Martin Tourský sa narodil v roku 316 ako syn pohanského rímskeho dôstojníka v rímskej provincii Hor-nej Panónie. Vzdelanie získal a s kresťanstvom sa zoznámil v severotalianskej Pavii. Vo svojich 15 rokoch bol proti svojej vôli prijatý k cisárskemu jazdectvu. Legenda hovorí, že počas jednej chladnej noci v Amiens videl premrznutého nahého žobráka. Svätý Martin neváhal a svojím mečom rozťal svoj plášť na 2 polovice, z ktorých jednu podal žobrákovi. Nasledujúcu noc sa mu zjavil Kristus, oblečený práve s polovicou jeho plášťa. Vďaka tejto udalosti je považovaný za ochrancu pred chudobou a táto udalosť mala za následok, že sa dal pokrstiť. O niečo neskôr, keď mal asi 22 rokov, bol z armády prepustený, cestoval po celom Taliansku a Dalmácii. Potom odišiel do Francúzska, kde strávil väčšinu svojho života. V roku 372 prijal svätý Martin biskupský stolec v Tours. Aj po vymenovaní za biskupa žil naďalej ako mních vo svojej chatrči.

Svätý Martin je patrónom vojakov, koní, jazdcov, husí a vinárov. Najčastejšie býva zobrazený na koni s polovicou plášťa a so žobrákom.

Svätý Martin prichádza na bielom koni. Toto prastaré porekadlo označovalo, že v dobe, kedy tento svätec oslavuje svoj sviatok, padal sneh a neodvrátiteľne sa blížila kráľovná mrazivých večerov a dlhých nocí –pani zima. “Na svätého Martina, plače husia rodina. Na svätého Martina, kúri sa z komína.”

Ku sviatku sv. Martina neodmysliteľne patrila dobre vykŕmená hus a upečená tzv. Martinská hus. Pôvod spojitosti medzi sv. Martinom a husou môžeme nájsť v 2 legendách. Prvá hovorí, že husi sv. Martina pri kázaní toľko rušili, že teraz pykajú na svätomartinskom pekáči. Druhá hovorí, že sv. Martin sa pred svojou voľbou biskupa zo skromnosti skrýval v husacom obydlí, ale husi ho svojím gáganím prezradili.

Známe bolo tiež svätomartinské pečivo. Okrem husi sa podávali svätomartinské rožky, rohy alebo podkovy. Martinskými rohmi dievčatá obdarovali svojich chlapcov. Veľký rožok, plnený makom alebo lekvárom, bol obdarovaný zo služby odchádzajúci čeľadník alebo slúžka, pretože práve na sv. Martina väčšina z nich menila službu a dostávali za svoju prácu mzdu. Niektorým hospodár predĺžil zmluvu, iní odišli.