v 43. týždni od 28. októbra– do 3.novembra 2019.

Pondelok Sv. Šimona a Júdu, apoštolov 18:00 Sv. omša za ✟ Ladislava Petráša,
28.októbra (sviatok)   mesačná

Utorok Utorok  30. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Máriu  Laufikovú,
29.októbra v Cezročnom období   mesačná

Streda Streda 30. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Máriu Urbančíkovú,
1.októbra v Cezročnom období   výročná

Štvrtok Vigília – Všetkých svätých 18:00 Sv. omša za ✟ Štefana, Vladimíra,
31.któbra     Ľubomíra Jaklovských

Piatok Všetkých svätých 08:00 Sv. omša za ✟ ružencového bratstva
1.novembra (slávnosť) 10:30 Sv. omša za Boží ľud farnosti
    (odpustová)

Sobota Všetkých verných zosnulých 08:00 Sv. omša za ✟ Jána Vindta
2.novembra (spomienka)   a Máriu r. Šoltésovú

Nedeľa 31. nedeľa v Cezročnom období 08:00 Sv. omša za ružencové bratstvo
3.novembra   10:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti

Piatok Všetkých svätých 08:00 H. Majcherová. S. Cingeľ
10:30 J. Kurjan, J. Brada
Sobota Všetkých verných zosnulých 08:00 Z. Bradová, Z. Slovenkaiová
Nedeľa 31. nedeľa v Cezročnom období 08:00 Z. Morvayová, D. Vincová
    10:00 M. Schmotzerová, S. Schmotzerová

V nedeľu o 14:30 bolestný ruženec, odprosenie Božského Srdca a premienka.

V týždni bude ružencová pobožnosť pol hodinu pred sv. omšou.

Katechéza pre prvoprijímajúcich a rodičov v nedeľu o druhej sv. omši.

Adorácia k úcte Božského Srdca bude vo štvrtok od 16:00, krátka adorácia k úcte Božského Srdca bude v piatok po prvej sv. omši, fatimská pobožnosť v sobotu o 7:15, dušičková pobožnosť na cintoríne pri hornom kríži v sobotu o 9:30.

Od 1. novembra do 8. novembra  možno získať  odpustky  pre duše v očistci.

Spovedanie pred prvým piatkom: pondelok, utorok, streda a štvrtok od 16: – 17:00. Chorí a starší veriaci v stredu vo zvyčajnom poradí ulíc.

Zbierka na misie vyniesla 422,-€. Všetkým darcom úprimne Pán Boh zaplať.

Sviatok Všetkých svätých a pamiatka zosnulých.

Mesiac november charakterizujú návštevy cintorínov, zapaľovanie sviečok na hroboch našich blízkych a modlitby za ich duše. Tento čas nás napĺňa istým druhom smútku, reflexie, spomienok. Katolícka cirkev si v novembri pripomenie dva významné sviatky. Prvým je Slávnosť všetkých svätých (1. november). Druhým významným dňom je Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky (2. novembra). Pri tejto príležitosti prinášame historické súvislosti týchto sviatkov. Cirkev už po stáročia spája so Slávnosťou všetkých svätých nádej na vzkriesenie. Je to deň radosti, a nie strachu. Pre iných je smrť realitou, ktorú treba prijať. Po vzkriesení Krista sa nachádzame na ceste do večného mesta, kde nás očakáva blaženosť všetkých tých, ktorí  boli Pánom oslovení. To má byť zmyslom Slávnosti všetkých svätých. Začiatky slávenia sviatku Všetkých svätých nás vedú až do 4. storočia po Kristovi. Svätý Efrém Sýrsky (306 -373) a sv. Ján Zlatoústy (354 – 407) už poznajú sviatok všetkých svätých mučeníkov. Ešte aj v dnešnom gréckom kalendári sa táto nedeľa  volá Nedeľa svätých. Slávnosť všetkých svätých sa prvýkrát slávila v Ríme 13. mája 609, keď pápež Bonifác IV. Prebral od cisára Fokasa pohanský  chrám všetkých bohov, tzv.  Pantheon a zasvätil ho Preblahoslavenej Panne Márii, vždy Panne a všetkým svätým mučeníkom. Pápež Gregor III. (731 – 741) zmenil slávenie Všetkých svätých z 13. mája na 1. novembra,  keď v Bazilike sv. Petra slávnostne posvätil kaplnku k úcte všetkých svätých. Prvého novembra sa sviatok Všetkých svätých (už nielen mučeníkov) začal sláviť v 8. storočí, najprv v Írsku, potom v Anglicku. Pápež Gregor IV. (827- 844) rotšíril sviatok na celú cirkev. Veriaci si v tento deň pripomínajú aj svätých, ktorí nemajú miesto v kalendári, alebo nie sú oficiálne vyhlásení za svätých. Na Slovensku je Slávnosť všetkých svätých dňom pracovného pokoja. Spomienku na všetkých verných zosnulých zaviedol svätý opát Odilo z Cluny v roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka behom 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí. Veriaci, ktorý v deň Spomienky na všetkých verných zosnulých nábožne navštívi kostol, alebo kaplnku a pomodlí sa Modlitbu Pána a  vyznanie viery (Verím v Boha), môže získať úplné odpustky, ktoré sa môžu privlastniť iba dušiam v očistci. Okrem tohto odpustkového úkonu sa žiada splniť tri podmienky: svätá spoveď (krátko predtým, alebo potom), sv. prijímanie (najlepšie v ten istý deň) a modlitba na úmysel sv. otca (stačí  Otčenáš, Zdravas a Sláva). Okrem toho ako vo všeobecnosti treba vylúčiť akúkoľvek pripútanosť k hriechu aj k všednému. Tieto odpustky možno získať od poludnia predchádzajúceho dňa až do polnoci určeného dňa. Veriaci, ktorý nábožne navštívi cintorín a pomodlí sa za zosnulých, môže získať odpustky, ktoré sa môžu privlastniť iba dušiam v očistci, raz denne od 1. novembra do 8. novembra. Treba splniť aj ďaľšie obvyklé podmienky. Odpustky sú odpustenie časného trestu pred Bohom za hriechy, ktoré sú už odpustené, čo sa týka viny…. Odpustky sú čiastočné, alebo úplné podľa toho, či oslobodzujú od časného trestu za hriechy čiastočne alebo úplne. Každý veriaci môže odpustky… získať pre seba, alebo aplikovať za zosnulých (KKC 1471).

zdroj: TK KBS