kostol Všetkých svätých v PopročiRímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 29. týždni od 22. júla– do 28. júla 2019.

Pondelok Sv. Márie Magdalény 18:00 Sv. omša za ✟ Janku Spišákovú,
22.júla (spomienka)   Jozefa Spišáka a Janu Spišákovú
    r. Šestákovú

Utorok Sv. Brigity, rehoľníčky, 16:00 Pohr. sv. omša za ✟ Pavla Urbančíka
23.júla patrónky Európy (sviatok) 17:00 Pohrebné obrady v Dome smútku

Streda Sv. Sarbela Makhlufa, kňaza 18:00 Sv. omša za ✟ Imricha Benka,
24.júla (ľubovoľná spomienka)   manž. Máriu a matku Cecíliu

Štvrtok Sv. Jakuba, apoštola 18:00 Sv. omša za ✟ Miroslava Jasaňa,
25.júla (sviatok)   pohrebná

Piatok Sv. Joachima a Anny, rodičov 18:00 Sv. omša za zdravie a B. požehnanie
26.júla Panny Márie (spomienka)   krstných rodičov

Sobota Sv. Gorazda a spoločníkov 07:30 Sv. omša za ✟ Jána, Máriu, Vladimíra
27.júla (spomienka)   a Martina Radačiovcov

Nedeľa 17. nedeľa v Cezročnom období 07:30 Sv. omša za ✟ ružencového bratstva
28.júla

Nedeľa 17. nedeľa v Cezročnom období 07:30 O. Brada, Z.Bradová

V nedeľu pobožnosť nebude.

V nedeľu je odpustová slávnosť pri sv. Anne. Program je na nástenkách v kostole.

V sobotu 10. augusta popoludní sa plánuje púť na Staré hory so zastávkou v Heľpe.

Santiago de Compostela

Španielske mesto Santiago de Compostela má významnú pozíciu najmä medzi cirkevnými turistickými pamiatkami. Práve tam vedie najznámejšia európska púť, ktorá je veľkou výzvou nielen pre kresťanov. Pridať sa môžu i neveriaci, ktorí počas dlhých dní kráčania prehodnotia svoj život a nájdu v ňom to, čo je pre nich najdôležitejšie. Na konci putovania ich čaká nádherné miesto, ktoré sa im odmení nielen silnou duchovnou atmosférou, ale tiež množstvom zaujímavých turistických atrakcií.

Púť do Santiaga de Compostela dostala pomenovanie Svätojakubská púť podľa Kristovho učeníka apoštola Jakuba, ktorého pozostatky sú uložené v katedrále v tomto meste. Prvú púť absolvoval biskup z Le Puy v roku 951 a v 12. storočí vydali už prvý oficiálny manuál na jej prekonanie. Oficiálna trasa púte začína vo francúzskom meste Jean-Pied-du-Port a v tomto prípade ide o tú najdlhšiu verziu, ktorá meria až 780 kilometrov.

No v súčasnosti už existuje aj mnoho iných trás, ktoré sú kratšie a často aj s jednoduchším terénom. Môžete sa vybrať z niektorých španielskych miest ako Montseratt, Bilbao, Oviedo alebo Valencia. Niektoré cesty vedú tiež z Portugalska, keď si niekedy ľudia spájajú dve pútnické miesta – Santiago de Compostela a Fatimu.

Legenda hovorí, že mesto Santiago de Compostela je miestom posledného odpočinku apoštola Jakuba. O jeho pochovaní práve v tejto lokalite sa dlhé roky nevedelo. Až na začiatku 9. storočia miestny pastier šiel za jasnou žiarou jednej z hviezd, ktorá ho doviedla až k tomuto miestu. Tam našiel pozostatky, o ktorých povedal vtedajšiemu biskupovi. Po krátkom skúmaní usúdili, že ide práve o pozostatky svätého Jakuba. Z kresťanského hľadiska šlo o jeden z najvýznamnejších nálezov a už krátko po objavení sem putovali katolíci zblízka i ďaleka. Na mieste nad hrobom vystavali najprv menší kostol a po jeho zničení aj veľkú katedrálu. Tá bola dokončená na začiatku 13. storočia a neskôr prešla viacerými renováciami.