DSC05794 Kostol Všetkých svätých PopročRímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 19. týždni od 13. mája – do 19. mája 2019.

Pondelok Blahoslavenej Panny Márie 15:30 Pohr. sv. omša za ✟ Cecíliu Juhárovú
13.mája Fatimskej (ľub. spomienka) 16:30 Pohrebné obrady v Dome smútku

Utorok Sv.Mateja, apoštola (sviatok)
14.mája

Streda Streda po 4. veľkonočnej nedeli
15.mája

Štvrtok Sv. Jána Nepomuckého, kňaza
16.mája a mučeníka, patróna diecézy
(sviatok)

Piatok Piatok po 4. veľkonočnej nedeli
17.mája

Sobota Vigília –  5. veľkonočná nedeľa 18:00 Sv. omša za ✟ Martina Šestáka,
18.mája     mesačná

Nedeľa 5. Veľkonočná nedeľa 08:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
19.mája   10:00 Sv. omša za zbor sv. Barbory a ich rodiny

Nedeľa 5. Veľkonočná nedeľa 08:00 H. Majcherová, S. Cingeľ
    10:00 L. Grácová, Z. Grácová

Štvrtok je deň modlitieb za diecézu a o. biskupa.

V nedeľu o 14:30 májová pobožnosť s adoráciou.

V sobotu o 17:30 a v nedeľu o 15:00 bude katechéza pre birmovancov.

Úcta k sv. Jánovi Nepomuckému

Sv. Ján Nepomucký má vďaka jezuitským misiám dobrý zvuk po celom svete, predovšetkým v Bavorsku a krajinách Latinskej Ameriky. Je uctievaný ako mučeník spovedného tajomstva a patrón pri prírodných pohromách a povodniach (vďaka spôsobu jeho smrti). Jeho vyobrazenie možno nájsť na mnohých miestach, predovšetkým na mostoch.

Tieto sochy sú väčšinou obmenou Brokofovho vyobrazenia – kňaz v rochete, s biretom na hlave a piatimi hviezdami okolo nej, v ruke drží kríž, prípadne tiež palmovú ratolesť. Palma je symbolom víťazstva, hviezdy zastupujú legendu, podľa ktorej vltavskí rybári našli po smrti Jánove telo, prípadne päť rán Kristových či písmená latinského tacui (mlčal som). Nevyzradenie spovedného tajomstva je symbolizované prstom na ústach. Hviezdy okolo hlavy sú atribút medzi svätcami veľmi zvláštny, pretože s hviezdami okolo hlavy je zobrazovaná iba Panna Mária. Iným atribútom je jazyk, ktorý mal byť nájdený v 18. storočí v Janovej lebke neporušený; podľa nových výskumov však išlo o mozgové tkanivo. Ďalšími atribútmi sú paládium Zeme českej v Starej Boleslavi (podľa barokovej legendy sem sv. Ján putoval), most, kotva či chudák, ktorému Ján dáva almužnu.

Kult sv. Jána Nepomuckého je nerozlučne spojený s českým barokom, kedy patril k najvýznamnejším svätcom. Je patrónom Čiech a Bavorska. So stovkami kostolov a kaplniek zasvätených sv. Jánovi Nepomuckému sa môžeme stretnúť nielen v Česku, ale aj za hranicami. Svätojánske sochy patria k typickým atribútom tradičnej českej krajiny. Nájdeme ich najmä na mostoch (patrón vôd), ale i na ďalších miestach.