obetovanie PánaRímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 5. týždni od 29. januára – do 4. februára 2018.

Pondelok Pondelok 4. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Viktora Jasaňa,
29.januára v Cezročnom období   polročná

Utorok Utorok 4. týždňa
30.januára v Cezročnom období

Streda Sv. Jána Boska, kňaza 18:00 Sv. omša za ✟ Helenu Vincovú,
31.januára (spomienka)   polročná

Štvrtok Štvrtok 4. týždňa
1.februára v Cezročnom období

Piatok Obetovanie Pána 07:00 Sv. omša ku cti Ducha svätého
2.februára (sviatok) 18:00 Sv. omša za ✟ Žofiu Rusnákovú,
    mesačná

Sobota Panny Márie v sobotu 08:00 Sv. omša za Božiu pomoc a zdravie
3.februára     pre Annu Grobarčíkovú

Nedeľa PIATA NEDEĽA 08:00 Sv. omša za ružencové bratstvo
4.februára v CEZROČNOM OBDOBÍ 10:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
  14:30 POBOŽNOSŤ

Piatok Obetovanie Pána 07:00 H. Majcherová
    18:00 J. Kurjan, J. Brada

Nedeľa PIATA NEDEĽA 08:00 D. Vincová
v CEZROČNOM OBDOBÍ 10:00 L. Grácová, D. Morvayová

V piatok o 17:00 adorácia k Božskému Srdcu, v sobotu o 7:30 fatimská pobožnosť, po sv. omši svätoblažejské požehnanie, o 16:30 adorácia za rodiny.

Katechéza pre prvoprijímajúcich a rodičov v nedeľu po druhej sv. omši.

Spovedanie:

Chorí a starší veriaci v piatok od 8:00 vo zvyčajnom poradí ulíc

Ostatní veriaci  – streda a  piatok od 16:00 v kostole

Sviatok Obetovania Pána

– tzv. Hromnice – si v mysli mnohí spájame s hromničnou sviečkou, ktorú nám kňaz v tento deň požehná pri svätej omši. Jej význam si ľudia najčastejšie vysvetľujú ako ochranu pred búrkou alebo inými nebezpečenstvami. Hromničná sviečka však nie je nejakým samostatným nástrojom na ochranu človeka. Jej plameň nám má pripomínať predovšetkým potrebu byť v Božej milosti a dôvere v Božiu lásku k človeku. Potom svetlo viery osvecuje pokojom a radosťou z Božej prítomnosti aj tie najťažšie chvíle v pozemskom putovaní ľudského života a dáva im zmysel vzhľadom na konečné a trvalé dobro človeka. Jedna z modlitieb na požehnanie sviec to vyjadruje takto: Bože, pôvodca a zdroj všetkého svetla, ty si dnes spravodlivému Simeonovi ukázal Ježiša Krista ako pravé svetlo, ktoré prišlo osvietiť všetkých ľudí; vrúcne ťa prosíme, vypočuj prosby svojho ľudu: posväť tieto sviece, ktoré ponesieme v sprievode na tvoju oslavu, a veď nás cestou čnosti, aby sme vošli do svetla večnej slávy. Skrze Krista, nášho Pána. Amen.“ (Rímsky misál, Sviatok Obetovania Pána).

Hneď po Hromniciach môžeme namiesto obvyklého záverečného požehnania na konci svätej omše hromadne alebo jednotlivo prijať tzv. Svätoblažejské požehnanie. Toto požehnanie sa viaže na historicko-legendárne údaje o svätom Blažejovi, biskupovi a mučeníkovi, ktorý zomrel okolo roku 316. Keď bol pre vieru vo väzení, uzdravil a zachránil pred udusením chlapca, ktorému v hrdle uviazla kosť. A tak na Východe už v šiestom storočí vzývali svätého Blažeja o pomoc pri chorobách hrdla. Aj pri svätoblažejskom požehnaní nám skrížené sviece pripomínajú potrebné svetlo viery v Božiu pomoc v krížoch každodenného života.