v 49. týždni od 4.decembra – do 10. decembra 2017.

Pondelok Pondelok po 1. adventnej 18:00 Sv. omša za ✟ Štefániu Schikerleovú,

Panny Márie 18:00 M. Schmotzerová, S. Schmotzerová

Nedeľa DRUHÁ ADVENTNÁ NEDEĽA 08:00 D. Vincová
  10:00 V. Drábiková, Z. Slovenkaiová

Katechéza pre prvoprijímajúcich a rodičov bude v nedeľu po druhej sv. omši. Pre birmovancov v sobotu 7. decembra o 9:00 a 9:45 hod.

V sakristii si môžete prevziať kalendáre  a podielové knihy Spolku sv. Vojtecha a kúpiť kalendáre na budúci rok.

Spovedanie chorých a starších veriacich pred vianočnými sviatkami nahlásiť do konca týždňa v sakristii spolu s menom, adresou a telefónnym číslom.

Deti, ktoré majú záujem o koledovanie v Dobrej novine, nech sa zapíšu na zoznam na stolíku.

Advent

alebo adventné obdobie (z lat. adventus príchod) je prvá časť liturgického roka rímskokatolíckej cirkvi vymedzená 4 nedeľami pred sviatkom narodenia Ježiša Krista a obdobie duchovnej prípravy na Vianoce. V teologickom zmysle sa advent vyznačuje dvojakým očakávaním – sviatku narodenia Ježiša Krista a jeho druhého (eschatologického) príchodu na konci času (parúzia), ale taktiež sa nezabúda na osobitnú úctu Ježišovej Matky napríklad tzv. rorátnou sv. omšou v dňoch do 16. decembra. Liturgickou farbou pre advent je fialová. Pôvodne pochádza pojem advent z gréckeho pojmu ἐπιφανεία (epifaneia – zjavenie), ktorý označoval príchod božstva do chrámu alebo návštevu kráľa. Adventné obdobie má kajúci charakter, ale nechápe sa ako čas pokánia v tom zmysle, ako je to vo Veľkom pôste (napr. stále sa spieva Aleluja). Obdobie prípravy na slávenie Narodenia Pána sa dostalo v 4. storočí z kresťanského Východu do Galie a Španielska. Odtiaľ pochádza zvyk spájať advent s eschatologickým očakávaním Krista na konci časov. V Galii sa od 5. storočia advent začínal už na sv. Martina a v Španielsku 24. novembra. V rímskej liturgii trvalo obdobie adventu dva týždne a malo charakter očakávania či prípravy na vtelenie Božieho Syna. Vianočná doba (= vianočné obdobie v širšom zmysle, t. j. advent + Vianoce) sa od 4. storočia pohybovala medzi 11. novembrom a 6. januárom, na ktorý pôvodne pripadala oslava narodenia Ježiša Krista (dnes slávnosť Zjavenia Pána čiže Epifaneia). Týchto osem týždňov predstavovalo (s výnimkou nedieľ, ktorými si kresťania stále pripomínajú vzkriesenie) spolu 40 dní. Začiatky adventu siahajú do 4. storočia, kedy sa oslavoval určitý počet (2 až 6) adventných nedieľ. Až rímsky pápež Gregor Veľký († 604) stanovil adventný čas na 4 týždne.

Farská matrika – november

krsty: