foto: Alexander Jiroušek

v 35. týždni od 28. augusta – do 3. septembra 2017.

Pondelok Sv. Augustína, biskupa a učiteľa 18:00 Sv. omša za ✟ Vlastu Sopkovú,
28.augusta Cirkvi (spomienka)   výročná

Utorok Mučenícka smrť sv. Jána Krstiteľa 14:00 Pohrebná sv. omša za ✟ Jozefínu Hiľovskú
29.augusta (spomienka) 15:00 Pohrebné obrady v Dome smútku

Streda Streda 21. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Viktora Jasaňa,
30.augusta v Cezročnom období   mesačná

Štvrtok Štvrtok 21. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Jána Gráca,
31.augusta v Cezročnom období   mesačná

Piatok Piatok 21. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Kolomana
1.septembra v Cezročnom období

Sobota Panny Márie v sobotu 07:30 Sv. omša za ✟ Janu Juhárovú,
2.septembra     mesačná

Nedeľa 22. NEDEĽA v CEZROČNOM 08:00 Sv. omša za vykúpený Boží ľud
3.septembra OBDOBÍ 10:00 Sv. omša za kňazské a rehoľné
    povolania
  14:30 POBOŽNOSŤ (sv. ruženec, odprosenie
    Božského Srdca a premienka

Nedeľa 22. NEDEĽA v CEZROČNOM 08:00 Z. Podprocká, I. Klešík
OBDOBÍ 10:00 Z. Bradová, I. Sopková

V piatok od 17:00 adorácia k úcte Božského Srdca, v sobotu o 7:00 sv. ruženec, po sv. omši adorácia. O 17:30 adorácia za rodiny.

Spovedanie pred prvým piatkom:

Streda a piatok od 16:00 hod.

Chorí a starší veriaci v piatok od 8:00 hod.

Pondelok 4. septembra je deň diecéznej poklony Najsvätejšej sviatosti Oltárnej.

VZÁCNY PASTIER DIECÉZY – BISKUP RÓBERT POBOŽNÝ

Homília Mons. Stanislava Stolárika  v Tisovci – 45. výročie úmrtia biskupa Róberta Pobožného.

(pokračovanie)

Akú horlivosť prejavoval biskup Pobožný, aby boli noví kňazi a akému veľkému riziku sa vystavoval?! Po zrušení kňazských seminárov a reholí v Československu odvážne v tajnosti vysvätil v roku 1950 viacerých kňazov a 2. januára 1951 Pavla Hnilicu SJ na biskupa. Podnet k vysluhovaniu sviatosti kňazstva a biskupskej vysviacky zdôvodnil, že takto konal len preto, aby cirkvi na Slovensku nikdy nechýbali duchovní pastieri. Následne bol úplne izolovaný od kňazov a veriacich v biskupskej rezidencii a v rokoch 1953 – 1956, ako som už spomínal internovaný s tromi českými biskupmi v Čechách v Myštěvsi pri Novom Bydžove a nakoniec krátko v Roželově pri Rožmitali. Biskupi trpeli zimou a nedostatkom vody, nedostavali žiadne informácie a nevedeli, kde sa vôbec nachádzajú.

Neskôr sa zúčastnil na troch zasadnutiach Druhého vatikánskeho koncilu, kde využil svoju prítomnosť a 13. novembra 1963 v Ríme podpísal vyhlásenie o biskupskej vysviacke Pavla Hnilicu. Biskupská vysviacka bola pápežom Pavlom VI. potvrdená a biskup Pobožný sa upevnil vo svojom presvedčení, že nechcel nič vykonať v rozpore s učením Cirkvi a jej disciplínou.

“Lásku bez kríža nenájdeš, a kríž bez lásky neunesieš.”

sv. Ján Pavol II.