v 31. týždni od 31. júla – do 6. augusta 2017.

Pondelok Sv. Ignáca z Loyoly, kňaza 18:00 ad Int.
31.júla (spomienka)

Utorok Sv. Alfonza M. de´ Liguori. biskupa 17:00 Pohrebná sv. omša za ✟ Viktora Jasaňa
1.augusta a uč. Cirkvi (spomienka) 18:00 Pohrebné obrady v Dome smútku

Streda Streda 17. týždňa 17:00 Pohrebná sv. omša za ✟ Ondreja Pasternáka
2.augusta v Cezročnom období 18:00 Pohrebné obrady v Dome smútku

Štvrtok Štvrtok 17. týždňa 17:00 Pohrebná sv. omša za ✟ Helenu Vincovú
3.augusta v Cezročnom období 18:00 Pohrebné obrady v Dome smútku

Piatok Sv. Jána Márie Vianneya, kňaza 18:00 Sv. omša za ✟ Františka a Františku
4.augusta (spomienka)   Hužvárovcov, syna, nevestu a vnučku

Sobota Panny Márie v sobotu 08:00 Sv. omša za ✟ Jozefa Štovčíka,
5.augusta     polročná

Nedeľa PREMENENIE PÁNA 08:00 Sv. omša za ružencové bratstvo
6.augusta (SVIATOK) 10:00 Sv. omša za zdravie a Božie požehnanie
    pre Mariána s rodinou

Nedeľa PREMENENIE PÁNA 08:00 H. Majcherová, Z. Berciková
(SVIATOK) 10:00 J. Kurjan, J. Brada

Spovedanie pred prvým piatkom:
V stredu je spomienka Porciunkuly.

Štvrtok a piatok od 16:00

Chorí a starší veriaci v piatok od 8:00 vo zvyčajnom poradí ulíc.

Na prvý piatok od 17:00 adorácia k úcte Božského Srdca, v sobotu o 7:30 ruženec, po sv. omši adorácia, o 17:30 adorácia za rodiny.

Po celý týždeň po sv. omši bude deviatnik pred diecéznym odpustom na Úhornej.

Odprosenie Božského Srdca bude v nedeľu po druhej sv. omši.

VZÁCNY PASTIER DIECÉZY – BISKUP RÓBERT POBOŽNÝ

Homília Mons. Stanislava Stolárika  v Tisovci – 45. výročie úmrtia biskupa Róberta Pobožného.

2.časť

Stále je v nás živá včerajšia, pekná slávnosť, pri ktorej som vysvätil dvoch kňazov a jedného diakona. Začnem teda vysviackou Róberta Pobožného, ktorá bola 4. septembra 1913 v biskupskej kaplnke v Rožňave, na biskupskom úrade. Teda bez nejakej väčšej slávy. Ako novokňaz pôsobil až do októbra nasledujúceho roka ako kaplán v Gelnici. Biskup Ľudovít Balász  ho potom ustanovením za archivára na biskupskom úrade, vzal do Rožňavy a až na čas internácie komunistickým režimom, už v Rožňave vlastne ostal až do svojej smrti. Žil v časoch prvej svetovej vojny, potom v čase novovzniknutej prvej Československej republiky, nasledoval čas vzniku Slovenského štátu, druhá svetová vojna, nástup komunizmu. Po smrti biskupa Bubniča bol postavený na čelo diecézy; najskôr, ako som spomenul, bol kapitulným vikárom, od roku 1949 už spravoval diecézu  ako biskup.  Nebolo vôbec jednoduché zachytávať a prehodnocovať všetky zmeny, ktoré doba prinášala. Pri nástupe komunistov a následnom  internovaní biskupa, čo sa udialo  13. mája 1953, ostáva diecéza osirelá a on sa len v diaľke modlí a obetuje za svoju milovanú diecézu. Neboli to jednoduché časy, keď vezmeme do úvahy, že po vojne ho dokonca chceli ustanoviť,  myslím, za predsedu Mestského národného výboru, slovom postaviť na čelo mesta Rožňavy, čo bolo pre neho samozrejme  neprijateľné. Potom už ho bolo treba odstaviť a poslať z Rožňavy preč.

Po návrate z internovania sa venuje diecéze v rámci svojich možností, ale nikdy nie bez tieňa. Keďže som rástol  v Košiciach, pamätám na mnohé veci, týkajúce sa aj biskupského úradu, tak viem, kto to boli štátni zmocnenci. Takého zmocnenca mal aj pán biskup Pobožný. Človeka, ktorého tam dosadila strana a štátna bezpečnosť, aby bol jeho tieňom, aby sledoval každého človeka, ktorý za ním prichádza, aby otváral jeho poštu, aby mu neustále dýchal na chrbát