v 32. týždni od 7. augusta – do 13. augusta 2017.

Pondelok Sv. Sixta II. pápeža, a jeho spoločníkov,
7.augusta mučeníkov (ľubovoľná spomienka)

Utorok Sv. Dominika, kňaza
8.augusta (spomienka)

Streda Sv. Terézie Benedikty, rehoľníčky
9.augusta a mučenice, spolupetrónky
Európy (sviatok)

Štvrtok Féria
10.augusta

Piatok Sv. Kláry, panny
11.augusta (spomienka)

Sobota Panny Márie v sobotu
12.augusta

Nedeľa 19. NEDEĽA v CEZROČNOM 08:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
13.augusta OBDOBÍ 10:00 Sv. omša na poďakovanie Bohu a
    sv. Arnoldovi Jansenovi za uzdravenie
  14:30 POBOŽNOSŤ

Nedeľa 19. NEDEĽA v CEZROČNOM 08:00 Z. Podprocká, I. Klešík
OBDOBÍ 10:00 Z. Bradová, I. Sopková

VZÁCNY PASTIER DIECÉZY – BISKUP RÓBERT POBOŽNÝ

Homília Mons. Stanislava Stolárika  v Tisovci – 45. výročie úmrtia biskupa Róberta Pobožného.

3. časť

Bola aj taká chvíľa, keď sa pán biskup nemohol dostať ani na dvor, na nádvorie biskupského úradu.  Práve aj v tom je možné obdivovať  veľkosť  tohto biskupa, ktorý takto oklieštený, ohraničený a často ponížený, nestráca ducha viery, nestráca ducha zodpovednosti za diecézu. Naopak, on sa modlí a v rámci svojich možností či nemožností, snaží sa komunikovať s vtedajšou vládou a intervenovať za zavretých biskupov, udržiavať s nimi kontakt. To isté sa týkalo kňazov, aj všetkých veriacich, ktorí boli v nemilosti. Teda mohol by som aj o ňom povedať, že dôveroval proti nádeji. Lebo vedel, že nejeden z listov, ktoré písal naľavo, napravo na rôzne inštancie vtedajšieho režimu, mnohé tieto listy ostali nepovšimnuté, alebo boli hodené do koša. Tam sa osvedčil ako pastier.

A chcem povedať i ďalšiu, pre nás aktuálnu  skutočnosť,  ktorú som zdôraznil včera pri kňazskej vysviacke. Róbert Pobožný absolvoval svoje teologické štúdiá vo Viedni na Pázmaneu   a obhájil doktorát z teológie. Rok  po   vysviacke odhalil  svoju túžbu vyučovať. V tridsiatych rokoch si aj podal žiadosť, aby mohol vyučovať biblikum na teologickej fakulte v Bratislave. Nebolo to umožnené, pretože vôľa Pána, ako to on neskôr povedal, bola iná a tak sa venoval plne tej službe, ku ktorej ho povolala a do ktorej ho postavila Cirkev. Mohol sa vtedy ohradiť, argumentujúc, že má náležité biblické vzdelanie, ovláda jazyky, aj tie biblické. Mohol protestovať a povedať: „Ja mám predsa na viac!“ Ale on si vo svojom kňazskom srdci iste odpovedal: „A čo môže byť viac, ako služba pastiera?“ Čo môže byť viac, ako služba pastiera?! Tým dal odpoveď mnohým tým, ktorých, nazýva pápež František, že sú „horolezci“, aby robili v rôznych smeroch kariéru, a len na toto sa odvolávajú. Pápež František, aj keď nie týmito istými slovami, pripomína: „A čo môže byť viac, ako služba pastiera?“