TRINITY TRAVEL AGENCY

termín: 7.-12.5.2023

cena: 645 EUR

Program:

1. deň: predpoludním transfer autobusom do Budapešti na letisko, odlet o 16.00 hod., prílet do Lisabonu, večerná prehliadka mesta, transfer do hotela vo Fatime, nocľah.

2.deň: raňajky, slovenská sv. omša, prehliadka Baziliky, miesto zjavenia vo Valinhos a Loca do Anjo, sviečkový sprievod, večera a nocľah vo Fatime

3.deň: raňajky, sv. omša, prehliadka kláštora v Batalhe a Alcobaca, rybárska dedina Nazaré, večera a nocľah vo Fatime

4.deň: raňajky, medzinárodná sv. omša,  Krížová cesta, prehliadka rodného domu vizionárov v Aljustrel, po večeri sviečkový sprievod, večera nocľah vo Fatime

5.deň: raňajky, sv. omša, pokračovanie v náboženskom programe vo Fatime, popoludní individuálny program, čas na nákupy, večera a nocľah vo Fatime.

6.deň: skoro ráno odchod na letisko v Lisabone, odlet o 9.00 hod., prílet do Budapešti o 13.20 hod, po prílete transfer na Slovensko

Sprievodca zájazdu si vyhradzuje právo na zmenu programu!

Cena zahŕňa:  letenku Budapešť – Lisabon a späť, batožina 20 kg, 5x hotelové ubytovanie s raňajkami, 4x večera, transfery autobusom v Portugalsku, sprievodca, poistenie insolventnosti.

Cena nezahŕňa:  komplexné cestovné poistenie 24 Eur, vstupy cca 20 Eur, transfer autobusom na letisko do Budapešti a späť po trase Košice – Rimavská Sobota – Lučenec cca 55 Eur/os./presná cena podľa počtu záujemcov.

foto: Alexander Jiroušek

v 7. týždni od 13. februára – do 19. februára 2023.

Pondelok Pondelokk  6. týždňa v Cezročnom 17:00 za  Božiu pomoc pre Samuela
13.februára období

Utorok Sv. Cyrila, mnícha, a sv. Metoda, 17:00 za ✟ Petra Timka, manž. Máriu,
14.februára biskupa, patrónov Európy (sviatok)   dcéru Irenu a zaťa Jána

Streda Streda 6. týždňa v Cezročnom 17:00 za ✟ Jakuba, Veroniku, Jozefa
15.februára období   a Alžbetu

Štvrtok Štvrtok  6. týždňa v Cezročnom 17:00 za  ZBP pre rod. Kavuľovej
16.februára období

Piatok Sv. Evermoda, biskupa pre. rádu 17:00 za ✟ Jána, Annu, Reginu, Jozefa
17.februára

Sobota Vigília – 7. nedeľa v Cezr.období 17:00 za ✟ Katarínu Bocákovú
18.februára

Nedeľa 7. nedeľa v Cezročnom období 10:30 za Boží ľud farnosti
19.februára 14:00 za zdravie a Božiu pomoc pre Jána

Sobota Vigília – 7. nedeľa v Cezr.období 17:00 M. Schmotzerová
Nedeľa 7. nedeľa v Cezročnom období 10:30 E. Filčáková, M. Bradová
14:00 M. Kráľová

V stredu o 15:00 pohr. za ✟ Annu Motykovú, o 16:00 pohrebné obrady v Dome smútku. Večerná sv. omša nebude.

V sobotu o 15:00 pohr. za ✟ Štefana Rusnáka, o 16:00 pohrebné obrady v Dome smútku.

Vo štvrtok o 16:30 adorácia za diecézu.

V nedeľu o 15:00 zmierna adorácia k Božskému Srdcu.

V nedeľu pri sv. omši o 14:00 bude katechéza pre prvoprijímajúcich a rodičov.

Rok krstu a birmovania

Z Katechizmu Katolíckej cirkvi (1213-1222)

„Nové stvorenie“

Krst nielenže očisťuje od všetkých hriechov, ale novopokrsteného robí aj „novým stvorením“ (2 Kor 5, 17), adoptívnym Božím synom, ktorý sa stal účastným na Božej prirodzenosti, Kristovým údom, Kristovým spoludedičom a chrámom Ducha Svätého.

Najsvätejšia Trojica dáva pokrstenému posväcujúcu milosť, milosť ospravodlivenia:

ktorá ho pomocou teologálnych (božských) čností robí schopným veriť v Boha, dúfať v neho a milovať ho;

ktorá mu pomocou darov Ducha Svätého umožňuje žiť a konať pod vplyvom Ducha Svätého;

ktorá mu pomocou morálnych čností umožňuje rásť v dobrom.

Celý organizmus nadprirodzeného života kresťana má teda svoje korene vo svätom krste.

Včlenení do Cirkvi, Kristovho tela

Krst nás robí údmi Kristovho tela. „Preto… sme si navzájom údmi“ (Ef 4, 25). Krst včleňuje do Cirkvi. Z krstných prameňov sa rodí jediný Boží ľud novej zmluvy, ktorý presahuje všetky prirodzené alebo ľudské hranice národov, kultúr, rás a pohlaví: „Veď my všetci… sme v jednom Duchu pokrstení v jedno telo“ (1 Kor 12, 13).

Pokrstení sa stali „živými kameňmi“ na vbudovanie „do duchovného domu, do svätého kňazstva“ (1 Pt 2, 5). Krstom majú účasť na Kristovom kňazstve a na jeho prorockom a kráľovskom poslaní, sú „vyvolený rod, kráľovské kňazstvo, svätý národ, ľud určený na vlastníctvo, aby… zvestovali slávne skutky toho, ktorý“ ich „z tmy povolal do svojho obdivuhodného svetla“ (1 Pt 2, 9). Krst dáva účasť na spoločnom kňazstve veriacich.

Keď sa pokrstený stane údom Cirkvi, už nepatrí sebe, ale tomu, ktorý za nás zomrel a vstal z mŕtvych. Odvtedy je povolaný, aby sa podriaďoval iným,66 aby im slúžil v spoločenstve Cirkvi a aby poslúchal predstavených Cirkvi a podriaďoval sa im,68 aby si ich vážil a mal ich v láske. Tak ako z krstu vyplývajú zodpovednosti a povinnosti,  pokrstený má v Cirkvi aj práva: prijímať sviatosti, živiť sa Božím slovom a dostávať aj iné druhy duchovnej pomoci Cirkvi.

Pokrstení, „znovuzrodení [krstom] ako Božie deti, sú povinní vyznávať pred ľuďmi vieru, ktorú dostali od Boha prostredníctvom Cirkvi“, a zúčastňovať sa na apoštolskej a misijnej činnosti Božieho ľudu.

Sviatostné puto jednoty kresťanov

Krst je základom spoločenstva všetkých kresťanov, aj tých, ktorí ešte nie sú v plnom spoločenstve s Katolíckou cirkvou: „Veď tí, čo veria v Krista a riadne prijali krst, sú v istom, hoci nedokonalom spoločenstve s Katolíckou cirkvou… V krste sú ospravodlivení vierou, včlenení do Krista, a preto sú právom poctení menom kresťan a synovia Katolíckej cirkvi ich oprávnene uznávajú za bratov v Pánovi.“ „Krst teda vytvára sviatostné puto jednoty jestvujúce medzi všetkými, ktorí boli jeho prostredníctvom znovuzrodení.“