KrakowRímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 26. týždni od 27. júna – do 3. júla 2022.

Pondelok Pondelok 13. týždňa v Cezročnom 17:00 za ✟ Štefana (5)
27.júna období

Utorok Vigília – Sv. Petra a Pavla 18:00 za ✟ Annu (4)
28.júna apoštolov

Streda SV. PETRA a PAVLA, 07:30 za ✟ Máriu a Michala
29.júna APOŠTOLOV (slávnosť) 18:00 za Boží ľud farnosti

Štvrtok Štvrtok 13. týždňa v Cezročnom 16:00 Pohr. za ✟ Pavela Benka
30.júna období 17:00 Pohrebné obrady v Dome smútku

Piatok Prvý piatok 16:00 Pohr. za ✟ Luciu Timkovú
1.júla   17:00 Pohrebné obrady v Dome smútku
18:30 k úcte Božského Srdca

Sobota Návšteva Panny Márie 08:00 za ✟ Juraja Spišáka
2.júla (sviatok) 16:00 Pohr. za ✟ Margitu Majcherovú
17:00 Pohrebné obrady v Dome smútku

Nedeľa 14. nedeľa v Cezročnom období 08:00 na poďakovanie, za zdravie
3.júla     a Božiu pomoc pre M.
10:00 za Boží ľud farnosti

Utorok Vigília – Sv. Petra a Pavla 18:00 Z. Slovenkaiová
Streda SV. PETRA a PAVLA, 07:30 H. Majcherová
APOŠTOLOV (slávnosť) 18:00 P. Čonka, M. Grega
Nedeľa 14. nedeľa v Cezročnom období 08:00 D. Petrášová
    10:00 E. Filčáková, M. Bradová

V stredu bude zbierka na charitatívne diela sv. otca a pri večernej sv. omši poďakovanie na konci školského roka.

V piatok od 17:30 bude poklona Sv. oltárnej, v sobotu o 7:15 fatimská pobožnosť.

V nedeľu o 14:30 radostný ruženec, odprosenie B. Srdca a premienka.

Spovedanie pred prvým piatkom: Streda  od 16:00, piatok od 17:30, chorí a starší veriaci v piatok od 8:00 hod.

Rok rodiny

Z apoštolskej exhortácie sv. Jána Pavla II. Familiaris consortio

Rodina je prvá a živá bunka spoločnosti

Sociálny prínos rodín má svoj osobitný ráz, ktorý treba lepšie poznať a rozhodnejšie podporovať, predovšetkým počas dorastania detí, do čoho, podľa možností, treba zapojiť všetkých členov rodiny. Zvlášť treba zdôrazniť stále rastúci význam pohostinnosti v našej spoločnosti, a to vo všetkých jej formách: od otvorenia vlastného domu či skôr brány vlastného srdca pred prosbami bratov, až po konkrétne úsilie zaistiť každej rodine vlastný príbytok ako prirodzené prostredie, ktoré ju udržuje a umožňuje jej rásť. Predovšetkým kresťanská rodina je povolaná na to, aby prijala Apoštolovo upozornenie: “Buďte vždy pohostinní!” a aby podľa Kristovho príkladu a účastná na jeho láske pomáhala núdznym bratom. “A kto by dal piť jednému z týchto maličkých čo len za pohár studenej vody ako učeníkovi, veru, hovorím vám: Nepríde o svoju odmenu.” Sociálna úloha rodín sa má prejavovať aj vo forme politickej činnosti. Rodiny sa majú ako prvé zasadzovať o to, aby štátne zákony a inštitúcie nielen neurážali, ale pozitívne podporovali a chránili práva a povinnosti rodiny. V tomto zmysle si rodiny majú čoraz viac uvedomovať, že “hrajú hlavnú úlohu” v “rodinnej politike” a majú brať na seba zodpovednosť za pretvorenie spoločnosti. Inak sa stanú prvými obeťami toho zla, na ktoré sa s ľahostajnosťou dívali. Výzva Druhého vatikánskeho koncilu, aby sa skoncovalo s individualistickou etikou, platí aj pre rodinu ako takú.

Spoločnosť v službe rodiny

45. Tak ako úzky vzťah medzi rodinou a spoločnosťou vyžaduje od rodiny, aby sa otvárala smerom k spoločnosti a mala účasť na jej živote a rozvoji, rovnako tento vzťah ukladá spoločnosti, aby sa nikdy nespreneverila svojej základnej úlohe, ktorou je rešpektovať a povznášať rodinu.

Úlohy rodiny a spoločnosti sa pri obrane a pri povznášaní dobra všetkých ľudí vôbec, i každého človeka osobitne, iste navzájom dopĺňajú. Ale spoločnosť – a ešte viac štát – majú uznať, že rodina je “spoločenstvo s vlastnými a základnými právami”, a preto v ich vzťahoch k rodine ich viaže povinnosť riadiť sa zásadou vzájomnej podpory.

V duchu tejto zásady štát nemôže a ani nesmie oberať rodiny o tie úlohy, ktoré ony samy môžu dobre plniť jednotlivo alebo v slobodnom združení s inými. Naopak, štát má podporovať a domáhať sa zodpovednej iniciatívy rodín. Verejná moc má byť presvedčená, že rodina je nepostrádateľnou a neodcudziteľnou hodnotou občianskej spoločnosti, a preto sa má všemožne usilovať poskytnúť rodinám hospodársku, sociálnu, výchovnú, politickú a kultúrnu pomoc, ktorú potrebujú na zodpovedné plnenie všetkých svojich úloh.