KrakowRímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 15. týždni od 12. apríla – do 18. apríla 2021.

Pondelok Pondelok po 2. veľkonočnej
12.apríla nedeli

Utorok Utorok po 2. veľkonočnej 17:00 Sv. omša za † Danielu Gallikovú
13.apríla nedeli

Streda Streda  po 2. veľkonočnej
14.apríla nedeli

Štvrtok Štvrtok  po 2. veľkonočnej 17:00  Sv. omša za † Stanislava Kováča,
15.apríla nedeli   výročná

Piatok Piatok  po 2. veľkonočnej
16.apríla nedeli

Sobota Vigília – 3. veľkonočná nedeľa 17:00 Sv. omša za † Jozefa a Máriu
17.apríla

Nedeľa 3. veľkonočná nedeľa 11:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
18.apríla

Od 1. januára sú pozastavené verejné bohoslužby.

Sv. omše on – line https:/www.facebook.com/groups/202025473716588.

Kostol bude otvorený:

Pondelok – piatok: 18:00 – 19:00

Sobota: 11:00 – 12:00

Sviatosť zmierenia a eucharistie počas otvorenia kostola, po dohode aj v inom termíne.

Rok sv. Jozefa

BIBLICKÝ POHĽAD NA SV. JOZEFA

František Trstenský

Matúšovo evanjelium spomína tri Jozefove sny. V jednom mu anjel oznamuje, aby si vzal Máriu za manželku, v druhom, aby utiekol do Egypta a v treťom, aby sa vrátil naspäť do izraelskej krajiny. Môžeme povedať, že Jozef je človekom snov. Je mužom ktorý vie snívať. Prijal Boží príbeh do svojho života a stal sa jeho súčasťou. Manželia a otcovia, buďte odvážnymi mužmi snov, ktorých Boh bude vždy pevnou súčasťou.

Chcem ešte poukázať na jeden drobný, ale krásny detail, ktorý vystihuje Jozefovu povahu. Keď Svätá rodina uteká pred kráľom Herodesom, evanjelista Matúš píše, že Jozef „vstal, vzal za noci dieťa i jeho matku a odišiel do Egypta.“ (Mt 2, 14) Ten výraz „za noci“ nie je len časový údaj. Má hlbokú symboliku. Jozef je skutočne Ježišov otec a to síce nie v biologickom význame, ale otec ako ten, kto stráži a chráni svoju rodinu. Nerobí to iba „vo dne“, keď je všetko viditeľné a predvídateľné, ale robí to aj „za noci“, pričom vieme, že „noc“ a „temnota“ sú v Biblii často symbolom neistoty a strachu. Sväté písmo tak k jemnosti matky Márie, bezbrannosti dieťaťa Ježiša kladie aj obetavosť, odvahu a prezieravosť otca Jozefa. Manželia a otcovia, strážte a chráňte svoje rodiny ako svätý chrám a ako ten najvzácnejší poklad, ktorý vám Boh zveril. Robte to a j vtedy, keď prídu skúšky a pochybnosti. Nech Vám nechýba odhodlanie a múdrosť svätého Jozefa.

Jozef sa nespomína počas Ježišovho verejného účinkovania. Niektorí odborníci usudzujú, že zomrel skôr, než Boží Syn začal ohlasovať Božie kráľovstvo. Máme pred sebou obraz, ktorý je celej Cirkvi aj mne veľmi blízky. Je to obraz Jozefa – patróna dobrej smrti. Jozef zomiera v blízkosti dvoch najmilovanejších osôb – svojej manželky Márie, ktorú vždy verne a čisto miloval a „svojho“ Syna, o ktorého sa so všetkou láskou otca staral. Vyprosujme si aj my pokojnú a zbožnú hodinu smrti. Svätý Jozef, oroduj za nás.

Svätý Jozef, buď nám otcom,

v srdci svojom vždy milostnom,

daj miestečko prosbám našim

ochraňuj nás časom každým.

Vypros milosť nášmu domu,

stálu svornosť v každú dobu,

by sme v láske a pokoji

Bohu vždycky verní boli.

By nás tu vždy čnosť zdobila,

k nebu viedla každá chvíľa,

to je dnes tu prosba naša,

čo sa k tebe vrúcne vznáša.

Medzi nami tu ostávaj,

vtedy bude vždy u nás raj.

Kľúče domu k tebe dáme,

stoj pri nášho domu bráne.

Po každý čas, nech žijeme v kraji zemskom,

jak ty v dome Nazaretskom,

by sme ťa večne chválili

a s tebou v nebi prebývali. Amen