FARSKÉ OZNAMY

foto: Alexander Jiroušek

Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 3. týždni od 14. januára – do 20. januára 2019.

Bohoslužby

Pondelok Sv. Bohumíra, rehoľníka 14:45 Pohr. omša za ✟ Máriu Hiľovskú
14.januára premonštrátskeho rádu 15:45 Pohrebné obrady v Dome smútku
     
Utorok Utorok 1. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Františka, Annu, Františka,
15.januára v Cezročnom období   Cézareu, Ondreja, Johanu, Ľudmilu
     
Streda Streda 1. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Františka Vindta,
16.januára v Cezročnom období   mesačná
     
Štvrtok Sv. Antona, opáta 18:00 Sv. omša za ✟ Štefana Hiľovského,
17.januára (spomienka)   polročná
     
Piatok Piatok 1. týždňa  
18.januára v Cezročnom období  
     
Sobota Panny Márie v sobotu 18:30 Sv. omša za ✟ Jozefa
19.januára    
     
Nedeľa Druhá nedeľa 08:00 Sv. omša za neb. príbuzných DKL
20.januára v Cezročnom období 10:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
  14:00 Pohr. obrady za ✟ Imricha Petráša v Dome smútku
Lektori  Božieho Slova    
Nedeľa Druhá nedeľa 08:00 Z. Morvayová, D. Vincová
  v Cezročnom období 10:00 M. Schmotzerová, S. Schmotzerová
   

 

 

V stredu od 17:00 bude adorácia za o. biskupa, diecézu a diecézne úmysly.

V sobotu o 17:30 a v nedeľu o 15:00 budú katechézy pre birmovancov.

V nedeľu po druhej sv. omši katechéza pre prvoprijímajúcich a rodičov.

Milodary pre Dobrú novinu z pokladničky pri betleheme sú 370,-€. Všetkým darcom úprimne Pán Boh zaplať.

Cena KN od nového roka sa zvýšila na 0,70,-€.

 

DUCHOVNÉ SLOVO

 

 

Svätý Anton, opát

(* okolo 250 Come, dnes Qiman el Arus, Egypt + asi 356 hora Kolzim pri dnešnom meste Zafarana, Egypt)

 

Antonov celý život nebol ničím výnimočne zvláštnym, bol celkom obyčajným. Keď mal 18-20 rokov, zomreli mu rodičia. Zdedil po nich tristo akrov pôdy a zodpovednosť za mladšiu sestru. Jedného dňa počul v kostole čítať evanjelium svätého Matúša 19, 21: „Ak chceš byť dokonalý, choď, predaj čo máš, rozdaj chudobným a budeš mať poklad v nebi. Potom príď a nasleduj ma!“ Bez toho, aby sa posadil, stále meditujúc nad týmito slovami, vyšiel z kostola. Rozdal všetok svoj majetok okrem toho, čo on a jeho sestra potrebovali nevyhnutne pre svoj život. Po vypočutí Matúša 6, 34: „Preto nebuďte ustarostení o zajtrajšok; zajtrajší deň sa postará sám o seba. Každý deň má dosť svojho trápenia.“ predal všetko ostatné, zveril svoju sestru do opatery v ženskom kláštore a odišiel do samoty, aby mohol žiť v modlitbe, pôste a tvrdej manuálnej práci. Nestačilo mu iba počúvať slovo, on začal žiť to, čo Ježiš povedal.

Zakaždým, keď počul o niekom, že je to svätec, chcel sa na neho pozrieť. Nehľadal múdrosť slov, hľadal skutky múdrosti. Ak obdivoval u niekoho jeho stálosť, vytrvalosť v modlitbe, láskavosti či trpezlivosti, mal túžbu napodobniť ho. Až potom sa vrátil domov. Takto navštívil napr. sv. Pavla Tébskeho, ktorý žil dlhé roky v púšti ako pustovník. Neskôr ho aj pochoval.

Vo svojom živote zápasil s pokušeniami diabla. Jedným pokušením bolo zanechať asketický život, aby sa mohol starať o sestru. Takisto dostával pokušenia, aby zveľadil svoj majetok, aby sa vrátil k peniazom a podobne. Anton odolal. Potom mu pokušiteľ začal lichotiť, hovoril mu, aký je mocný, keď ho sám premohol, odohnal. Keď ho raz diabol po zápase zbitého opustil, Anton zostal ležať ako mŕtvy. Priatelia ho doniesli do chrámu. Z tohto zápasu sa len ťažko spamätával. S výčitkou sa obrátil na Boha: „Kde si bol, keď som ťa potreboval?“ Boh mu odpovedal: „Bol som pri tebe, pozeral som sa na tvoj boj. Videl som, že sa nevzdávaš. Preto som zostal s tebou a chránil som ťa tak, ako som bol a stále budem s tebou.“

Mnoho ľudí prichádzalo za ním s prosbou o radu. Anton zvykol hovorievať, že kľúčom askézy je húževnatosť v tom, aby človek nespyšnel. Radil ľuďom, aby sa snažili o radosť, akoby každý deň začínali nanovo.

Istý čas (asi dvadsať rokov) žil zamurovaný v jednej miestnosti, priatelia mu nosili chlieb. Množstvo ľudí za ním stále prichádzalo. On sa ich snažil odohnať, pretože chcel byť sám. Nakoniec mu vyvalili aj dvere na miestnosti. Mnohí sa vďaka nemu obrátili, uzdravili na duši a niektorí aj zostali u neho, aby sa učili jeho spôsobu života. Týchto považujeme za prvú rehoľnú komunitu v dejinách, aj keď to nebolo presne ono, čo dnes myslíme pod pojmom rehoľa.

Anton sa však stále bál, aby nespyšnel, keď za ním chodilo toľko ľudí. Uprostred noci odišiel do púšte, kde našiel Saracénov. Tí ho zaviedli veľmi hlboko do púšte, do horskej oázy. Tam začas žil, no jeho ľudia ho aj tam našli. Zomrel ako stopäťročný.

Archív