FARSKÉ OZNAMY

Advent 2014

Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 48. týždni od 26. novembra – do 2. decembra 2018.

Bohoslužby

Pondelok Pondelok 34. týždňa 07:00 Sv. omša za ✟ Elenu
26.novembra v Cezročnom období  
     
Utorok Utorok 34. týždňa  
27.novembra v Cezročnom období  
     
Streda Streda 34. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Máriu Urbančíkovú,
28.novembra v Cezročnom období   mesačná
     
Štvrtok Štvrtok 34. týždňa  
29.novembra v Cezročnom období  
     
Piatok Sv. Ondreja, apoštola  
30.novembra (sviatok)  
     
Sobota Vigília – Prvá adventná nedeľa 18:00 Sv. omša za obrátenie hriešnikov
1.decembra    
     
Nedeľa Prvá adventná nedeľa 08:00 Sv. omša za ružencové bratstvo
2.decembra   10:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
14:30 POBOŽNOSŤ a premienka
Lektori  Božieho Slova    
   
Nedeľa Prvá adventná nedeľa 08:00 Z. Morvayová
    10:00 deti
     

 

V sobotu o 17:30 fatimská pobožnosť.

V nedeľu po druhej sv. omši stretnutie prvoprijímajúcich a rodičov.

V nedeľu bude zbierka na katolícku charitu.

Požehnanie adventných vencov bude v sobotu a v nedeľu pri sv. omšiach.

Zbierka na energie pre kostol vyniesla 1134,50,- €. Všetkým darcom úprimne Pán Boh zaplať.

V čase neprítomnosti zastupuje duchovný otec z Nováčan.

 

Arcidiecézne centrum pre rodinu v Košiciach Vás srdečne pozýva na DUCHOVNÚ OBNOVU PRE ROZVEDENÝCH 30.11 – 2.12. 2018 do Bardejovských kúpeľov. Viac informácii na stránke rodina.rimkat.sk. Prihlasovacie a ďaľšie informácie: Slávka Kolesárová, 0905 288 845, alebo e-mailom: slavka.kolesarova1@gmail.com

 

 

DUCHOVNÉ SLOVO

Svätý Ondrej, apoštol

(30. november)

 

Sv. Ondrej, apoštol, sa narodil v Betsaide, v mestečku na brehu Tiberiadského jazera neďaleko Kafarnauma. Jeho otec sa volal Jonáš (Ján) a jeho mladším bratom bol Šimon Peter. Východní cirkevní spisovatelia nazývajú Ondreja „prvým povolaným“, lebo Ježiš práve jeho povolal ako prvého k apoštolskej práci. Pôvodom bol rybár – ako celá jeho rodina. Detstvo a mladosť prežil v Betsaide a potom, už s manželkou a bratom Šimonom sa usadili v prístavnom meste Kafarnaum. Aj tam sa venoval rybárstvu. Bolo to remeslo namáhavé, ale výnosné. Toto remeslo vykonávali spolu so Zebedejovcami – neskorším apoštolom Jánom a Jakubom a ich otcom.

Ondreja veľmi oslovilo vystúpenie Jána Krstiteľa. Spolu s Jánom, Zebedejovým synom, neskoršie Jánom apoštolom, patrili medzi verných Krstiteľových učeníkov. Keď Ján Krstiteľ raz s nimi stál, videl Pána Ježiša ísť smerom k nim, povedal im: „Hľa, Boží Baránok, ktorý sníma hriechy sveta“. (Jn 1, 29) Na druhý deň im znova povedal: „Hľa, Boží Baránok!“ Oni sa pohli za Ježišom. Vtedy zostali s ním. Ondrej potom vyhľadal svojho brata Šimona a povedal mu: „Našli sme Mesiáša.“ A priviedol ho k nemu. Od toho času Ondrej a Šimon dochádzali k Ježišovi a boli aj svedkami prvého zázraku, ktorý urobil na svadbe v Káne. Z loďky Šimona Petra potom Kristus učil zástupy.

Cirkevní otcovia, najmä sv. Béda Ctihodný, nazývajú Ondreja „privádzačom ku Kristovi“. Okrem toho, že priviedol ku Kristovi svojho brata Šimona Petra, priviedol k nemu aj chlapca s piatimi chlebmi a dvoma rybami pri zázračnom rozmnožení chleba(Jn 6, 1-13) a takisto aj Grékov, ktorí prišli za Filipom s prosbou: „Chceli by sme vidieť Ježiša.“ (Jn 12, 13-25)

Po zoslaní Ducha Svätého žil Ondrej zhruba dvanásť rokov v Jeruzaleme. Potom odišiel pravdepodobne do Bitýnie (M. Ázia), južného Ruska (kmene Skýtov), odtiaľ do Trákie (dnešné Bulharsko a Rumunsko) a nakoniec do Grécka, kde dosiahol najväčšie apoštolské úspechy. Pohanské chrámy zostali prázdne, spustli, ľudia sa dávali krstiť. Podľa tradície ho v hlavnom meste Achájska (južné Grécko) v Patrase na podnet cisárskeho vladára Egea ukrižovali na kríži v podobe písmena X. Nepribili ho klincami, len ho priviazali. Na kríži umieral tri dni.

Okolo roku 356 dal cisár Konštanc preniesť jeho pozostatky do Konštantínopolu. Cisár chcel takto konkurovať Rímu, kde boli ostatky sv. apoštolov Petra a Pavla. Po páde Carihradu v roku 1206 pozostatky sv. Ondreja preniesli do katedrály v Amalfi (južne od Neapolu). V 15. storočí preniesli apoštolovu hlavu do Ríma, kde ju s veľkou úctou uložili v chráme sv. Petra. V roku 1964 však pápež Pavol VI. preniesol túto relikviu do Patrasu, kde je uložená v chráme sv. Ondreja. Sv. Ondrej je dodnes na popredných miestach úcty k svätým, najmä vo východných cirkvách.

Archív