B45A9071Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 43. týždni od 22. októbra – do 28. októbra 2018.

Pondelok Sv. Jána Pavla II., pápeža 18:00 Sv. omša za zdravie a Božiu pomoc
22.októbra (ľubovoľná spomienka)   pre rod. Zaťkovú

Utorok Utorok 29. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Jozefa
23.októbra v Cezročnom období

Streda Streda 29. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Hildu Nigutovú,
24.októbra v Cezročnom období   polročná

Štvrtok Štvrtok 29. týždňa 07:00 Sv. omša na úmysel Evy
25.októbra v Cezročnom období

Piatok Piatok 29. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Františku Petrášovú,
26.októbra v Cezročnom období   výročná a Imricha Petráša (20)

Sobota Výročie posviacky katedrálneho 07:30 Sv. omša za ✟ Ladislava Slovenkaia,
27.októbra chrámu v Rožňave (sviatok)   rodičov Viktora a Luciu a sestru Máriu

Nedeľa 30. NEDEĽA 08:00 Sv. omša ✟ ružencového bratstva
28.októbra v CEZROČNOM OBDOBÍ 10:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
14:30 POBOŽNOSŤ

Nedeľa 30. NEDEĽA 08:00 H. Majcherová
v CEZROČNOM OBDOBÍ 10:00 L. Grácová, Z. Grácová

Ružencové pobožnosti budú pol hodinu pred sv. omšou, v nedeľu v rámci popoludňajšej pobožnosti.

V nedeľu po druhej sv. omši stretnutie  prvoprijímajúcich a rodičov.

Prihlášky na prípravu k birmovke odovzdajte do 4. novembra.

Katedrála Nanebovzatia panny Márie v Rožňave

(výročie posvätenia 27. októbra)

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie je najvzácnejšou a najstaršou kultúrnou pamiatkou v Rožňave. Na jej mieste už v r. 1304 stál prvý farský kostol, ktorý na prelome 15. a 16. storočia prešiel rozsiahlou neskorogotickou prestavbou. Z niekdajšieho bohatého stredovekého zariadenia sa tu sa zachovalo neskorogotické pastofórium (1507) a v európskom meradle unikátna tabuľová maľba Sv. Anna Samotretia (Metercia, 1513) s dobovým realistickým zobrazením ťažby a spracovania rudy v okolí mesta.

V 16. a 17 storočí bol kostol striedavo vo vlastníctve evanjelickej a katolíckej cirkvi. Keď v roku 1776 cisárovná Mária Terézia zriadila v Rožňave biskupské sídlo, bývalý farský kostol sa stal biskupskou katedrálou. Interiér bol obohatený neskorobarokovým hlavným oltárom  z roku 1778 a barokovou-klasicistickou kazateľnicou. Nástenné maľby predstavujúce mariánsky cyklus pochádzajú z polovice19.storočia. Návštevníkov zaujmú aj relikvie mučeníka sv. Neita, ktoré katedrále darovala Svätá stolica v roku 1836. Vedľa kostola stojí vysoká murovaná zvonica postavená v rokoch 1776 – 1779 v slohu tzv. gemerského klasicizmu. Portál zvonice ako nový vstup do areálu kostola s mrežovou bránou zriadili a vyzdobili reliéfmi až v prvej polovici 20. storočia. 8.12.2014 bola rožňavská katedrála zapísaná na tzv. tabule Liberiánskej baziliky, to znamená, že sa vytvorilo zvláštne, príbuzenské, priateľské duchovné puto s pápežskou bazilikou Panny Márie Väčšej v Ríme (Bazilika Papale di Santa Maria Maggiore). Toto puto má za cieľ pozdvihnúť v ľuďoch pravú zbožnosť, Bohu preukazovať chválu a dobrorečenie slúžením slávnostných liturgií. Katedrála Nanebovzatia P. Márie má byť miestom zbožnosti, miestom pozdvihnutia sŕdc k Bohu, miestom odpočinku duše, miestom kde Pannu Máriu chceme uctievať v prvom rade napodobňovaním jej čností.