FARSKÉ OZNAMY

foto: Alexander Jiroušek

Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 30. týždni od 23. júla – do 29. júla 2018.

Bohoslužby

Pondelok Sv. Brigity, rehoľníčky, patrónky 18:30 Sv. omša za ✟ Annu a Viktora
23.júla Európy (sviatok)   Slovenkaiovcov
     
Utorok Sv. Sarbela Makhlufa, kňaza 18:00 Sv. omša za  ✟ Ondreja Pasternáka,
24.júla (ľubovoľná spomienka)   výročná
     
Streda Sv. Jakuba, apoštola 18:00 Sv. omša za rod. Takáčovú
25.júla (sviatok)  
     
Štvrtok Štvrtok 16. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Annu a Jozefa
26.júla v Cezročnom období   Jasminských
     
Piatok Sv. Gorazda a spoločníkov 07:00 Sv. omša za duše v očistci, na ktoré
27.júla (spomienka)   nikto nespomína
     
Sobota Panny Márie v sobotu  
28.júla  
     
Nedeľa SEDEMNÁSTA NEDEĽA 08:00 Sv. omša za ✟ ruženc. bratstva
29.júla v CEZROČNOM OBDOBÍ 10:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
  14:00 POBOŽNOSŤ  ( k Najsvätejšej
    Kristovej Krvi)
   
Lektori  Božieho Slova    
Nedeľa SEDEMNÁSTA NEDEĽA 08:00 H. Majcherová, Z. Berciková
v CEZROČNOM OBDOBÍ 10:00 V. Drábiková, Z. Slovenkaiová
     

 

V nedeľu po druhej sv. omši bude farská katechéza.

 

DUCHOVNÉ SLOVO

Zázračný olej sv. Charbela z Libanonu

Sv. Charbel Makhlouf je známy ako pustovník z Annaya. Tento maronitský kresťan žil v Libanone v rokoch 1828 –1898. Je považovaný za jedného z najväčších divotvorcov 19. storočia. Už za svojho života bol vzorom dokonalého mnícha pustovníka a ľudia ho považovali za svätca.

Jozef Anton Makhlouf sa narodil 8. mája 1828 na juhu Libanonu v chudobnej roľníckej rodine. Ako trojročnému mu zomrel otec, a tak vyrastal pod dohľadom svojho strýka. Keď mal 14 rokov, utiahol sa do jaskyne, dnes nazývanej Jaskyňa svätca, aby sa tam v tichu modlil. V rozjímaní dokázal tráviť celé hodiny.

Cítil povolanie do mníšskeho stavu, no nemohol túto túžbu realizovať, lebo strýko bol proti. Až po dosiahnutí 23 rokov opustil tajne domov a stal sa novicom v kláštore Rádu libanonských maronitov v Annay. Prijal meno Charbel (Sarbel, Jerbello) po jednom z mučeníkov za éry cisára Traiána. Slávnostné sľuby zložil 1. novembra 1853 a predstavení ho poslali do seminára v Kfifane. Charbel Makhluf bol vysvätený za kňaza roku 1859 a nasledujúcich štyridsať rokov prežil v kláštore v Annay. Roku 1859 požiadal o možnosť žiť životom eremitu a usadiť sa v pustovni. Toto povolenie však dlho nedostával. V r. 1875, keď otec Charbel už pridlho čakal na povolenie utiahnuť sa do pustovne, sa udial tento zázrak. Dvaja sluhovia sa rozhodli, že si z neho urobia žart a namiesto oleja naplnili jeho lampu vodou. Otec Charbel ju však zapálil ako obyčajne. Otec predstavený, ktorého na to upozornili vystrašení sluhovia, sa presvedčil, že v lampe naozaj horela voda. Pochopil túto udalosť ako znamenie a na druhý deň prišlo od generálneho predstaveného povolenie pre pustovňu.

Niekoľko mesiacov po smrti sa okolo jeho hrobu začali diať mimoriadne udalosti. Keď otvorili rakvu, našli telo v stave, akoby ho pochovali iba včera. Preniesli ho teda do novopostavenej kaplnky, kde ho pochovali. Roku 1927 sa začal proces jeho blahorečenia, a tak rakvu znovu vyniesli na povrch. Mnísi a veriaci, ktorí sa tam zišli, videli z truhly vytekať tekutinu. Domnievali sa, že do nej prenikla voda, preto ju znovu otvorili. Telo bolo nedotknuté rozkladom a malo teplotu živého človeka. Na čele mŕtveho boli kvapky potu. Keď ich predstavený utrel, na šatke ostal odtlačok tváre. V deň, keď sa v r. 1950 exhumovalo jeho telo, boli na príhovor otca Charbela uzdravení mnohí chorí, hluchí, nemí, slepí, ochrnutí – púhym dotykom jeho hrobu, alebo často jednoduchou modlitbou v jeho mene. K hrobu Charbela Makhlufa začali prichádzať pútnici, katolíci aj veriaci iných vierovyznaní, prinášali chorých a modlili sa za ich uzdravenie. Mnohí z nich sa skutočne vyliečili. Počas II. vatikánskeho koncilu pápež Pavol VI. vyhlásil Charbela Makhlufa za blahorečeného 5. decembra 1965 a 9. októbra 1977 ho pripísal do zoznamu svätých.

https://saletinirozkvet.webnode.sk/products/zazracny-olej-sv-charbela-z-libanonu/

Archív