stiahnuť (2)Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 19. týždni od 7. mája – do 13. mája 2018.

Pondelok Pondelok po 6. veľkonočnej 14:00 Pohrebná  omša za  ✟ Viktóriu Hilayovú
7.mája nedeli 15:00 Pohrebné obrady v Dome smútku

Utorok Utorok po 6. veľkonočnej 18:00 Sv. omša za ✟ Jána a Annu
8.mája nedeli   Podprockých

Streda Streda po 6. veľkonočnej 18:00 Sv. omša za ✟ Ivetu Grácovú,
9.mája nedeli   mesačná

Štvrtok NANEBOVSTÚPENIE PÁNA 07:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
10.mája (SLÁVNOSŤ) 18:00 ad. int. celebrantis

Piatok Bl. Sáry Salkaháziovej, 18:00 Sv. omša za ✟ Mariána Gajda,
11.mája panny a mučenice (ľ. spomienka)   výročná

Sobota Sobota po 6. veľkonočnej 07:30 Sv. omša za ✟ Máriu Štovčíkovú,
12.mája nedeli   výročná

Nedeľa SIEDMA VEĽKONOČNÁ 08:00 Sv. omša na poďakovanie,
13.mája NEDEĽA   za zdravie a Božie požehnanie
  10:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
  14:30 POBOŽNOSŤ

Štvrtok NANEBOVSTÚPENIE PÁNA 07:00 H. Majcherová
18:00 Z. Bradová, I. Sopková
Nedeľa SIEDMA VEĽKONOČNÁ 08:00 Z. Berciková
NEDEĽA 10:00 deti

Katechéza pre prvoprojímajúcich a rodičov v nedeľu po druhej sv. omši.

Vo štvrtok o 9:00 sv. omša v Domove sv. Anny.

V nedeľu zbierka na opravu organu.

Májové pobožnosti

Mesiac  máj  je  v  našej  katolíckej  tradícii  oddávna  prežívaný  ako  mariánsky  mesiac.  Je považovaný za jeden z najkrajších mesiacov alebo za najkrajší mesiac v roku, lebo v  ňom sa nám  najviac  ukazuje  krása  prírody  a  sila  jej  života schopnosti.  Všade  okolo  nás  sa  vzmáha život,  rastlinstvo  sa  rozvíja,  prichádza  teplo  a  to  všetko  napĺňa  človeka  šťastím  a  upriamuje jeho  vďačný  pohľad  na  Boha,  ktorý  je  darcom  tohto  všetkého.  Práve  tento  mesiac  si uctievame Pannu Máriu, pretože ona v duchovnom zmysle predstavuje krásu Božieho života v človekovi a silu čnostného života s pomocou Božej milosti.

Počiatky  májových  pobožností  siahajú  do  14.  storočia  a v germánskych  oblastiach súvisia  s uctievaním  svätého  Kríža,  s prosbami  za  úrodu  a za  dobré  počasie.  Od  18.  stor. začali  mať  pobožnosti  počas  mesiaca  máj  mariánsky  ráz.  Začiatkom 19.  stor.  sa  na  rôznych miestach Talianska konali verejné mariánske modlitby. Vďaka jezuitom sa májové pobožnosti z Talianska rozšírili do ďalších európskych krajín (Francúzska, Nemecka, Belgicka) a dostali sa i k nám. Významnú  úlohu  zohralo  aj  vyhlásenie  dogmy  o Nepoškvrnenom  počatí  Panny Márie  v roku  1854. V mnohých  diecézach  bola  dogma ohlásená  počas  mariánskeho  mesiaca máj. V čase obidvoch svetových vojen v 20. storočí pápeži Benedikt XV. a Pius XII. výslovne žiadali,  aby  sa  počas  májových  pobožností,  tak  doma  v rodinách  ako  aj v kostoloch,  veriaci modlili za pokoj vo svete. V máji 1917 sa začali zjavenia Panny Márie vo Fatime. Obsahom májových  pobožností sa stala meditácia o Panne Márii,  spievanie  mariánskych litánií, väčšinou Loretánskych a recitovanie mariánskych modlitieb.

Farská matrika – apríl:

krsty: 8.4. Natália Benková