foto: Alexander Jiroušek

v 8. týždni od 19. februára – do 25. februára 2018.

Pondelok Pondelok po 1. pôstnej nedeli 18:00 Sv. omša za rod. Romaňákovú, za zdravie,
19.februára     pokoj a Božie požehnanie

Utorok Utorok po 1. pôstnej nedeli 18:00 Sv. omša za ✟ Vieru Luptákovú,
20.februára     polročná

Streda Streda po 1. pôstnej nedeli 18:00 Pohrebná sv. omša za ✟ Imricha Komoru
21.februára

Štvrtok Katedra sv. Petra, apoštola 18:00 Sv. omša za rod. Tokárovú, za zdravie,
22.februára (sviatok)   pokoj a Božie požehnanie

Piatok Piatok po 1. pôstnej nedeli
23.februára

Sobota Sobota po 1. pôstnej nedeli
24.februára

Nedeľa DRUHÁ PÔSTNA NEDEĽA 08:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
25.februára   10:00 Sv. omša na úmysel
  14:30 POBOŽNOSŤ (krížová cesta)

Nedeľa DRUHÁ PÔSTNA NEDEĽA 08:00 Z. Podprocká, S. Cingeľ
  10:00 M. Schmotzerová, S. Schmotzerová

Streda, piatok a sobota sú jarné kántrové dni (príprava na sv. pokánia a činorodá láska k blížnemu).

V stredu v úvode sv. omše bude kajúcna pobožnosť.

Katechéza pre prvoprijímajúcich a rodičov v nedeľu po druhej sv. omši.

Stretnutie birmovancov v sobotu o 14:00 hod. v kostole.

Katedra sv. apoštola Petra

(sviatok, 22. február)

je pripomienkou úradu apoštola Petra, ktorý dostal od Ježiša Krista. Ustanovil ho za svojho nástupcu, za viditeľnú hlavu Cirkvi. Evanjelista Matúš to opisuje vo svojom evanjeliu takto: Ježiš mu povedal: „Blahoslavený si, Šimon, syn Jonášov, lebo ti to nezjavilo telo a krv, ale môj Otec, ktorý je na nebesiach. A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi.“ (Mt 16, 13-19).

Peter účinkoval najprv v Jeruzaleme, potom odišiel do hlavného mesta Sýrie – do Antiochie, kde pôsobil sedem rokov. V roku 42 za vlády cisára Klaudia odišiel do Ríma, hlavného mesta Rímskej ríše. Z tohto miesta viedol Cirkev asi 25 rokov. V roku 67 podstúpil mučenícku smrť – ukrižovali ho dole hlavou. Stalo sa to za prenasledovania počas vlády cisára Nera.

Peter teda dostal za úlohu, aby strážil čistotu viery, ktorá v priebehu dejín prešla nespočetnými útokmi, počínajúc bludmi cez východný rozkol roku 1054, nástup protestantizmu v roku 1517 a ďalšími štiepeniami až po dnešné časy. Napriek všetkým týmto nástrahám a ťažkostiam vytrvala Cirkev pod jednotným vedením pápežského úradu až dodnes. Pápež ako nástupca sv. Petra je na čele celej Cirkvi a cirkevnej hierarchie. Je volený kardinálskym zborom. Voľba pápeža má svoje prísne pravidlá a je úzkostlivo chránená pred zásahmi zvonka. Sviatok Katedry sv. Petra sa slávil v Cirkvi už v 4. storočí takisto 22. februára na pamiatku dňa, kedy sa Peter ujal správy rímskeho biskupstva.