DSC05106v 52. týždni od 25.decembra – do 31. decembra 2017.

Pondelok NARODENIE PÁNA 00:00 pro sal. et. benedict. Annae
25.decembra (SLÁVNOSŤ) 08:00 pro sal. et benedict. fam. Selvek
  10:00 pro sal. et benedict. fam Majerčák

Utorok Sv. Štefana, prvého mučeníka 08:00 pro def. sorore Olga
26.decembra (sviatok) 10:00 pro def. patribus

Streda Sv. Jána, apoštola a evanjelistu 14:00 Pohr. sv. omša za ✟ Žofiu Rusnákovú
27.decembra (sviatok) 15:00  Pohrebné obrady v Dome smútku

Štvrtok Piaty deň oktávy Narodenia 18:00 Sv. omša za ✟ Janku Poprockú
28.decembra Pána   a syna Bernarda

Piatok Šiesty deň oktávy Narodenia 18:00 Sv. omša za ✟ Antona Sakáča, dcéru Helenu
29.decembra Pána   a zaťa Eduarda Motyku

Sobota Féria 10:00 Sv. omša za zdravie a na poďakovanie
30.decembra     za prežité roky

Nedeľa SVÄTEJ RODINY JEŽIŠA, MÁRIE 10:00 Sv. omša za zdravie a Božiu pomoc
31.decembra A JOZEFA (sviatok) 15:30 Sv. omša za ✟ ružencového bratstva,
  s poďakovaním na konci obč. roka

Pondelok NARODENIE PÁNA 08:00 Z. Berciková, D. Vincová
10:00 L. Grácová, D. Morvayová
Utorok Sv. Štefana, prvého mučeníka 08:00 H. Majcherová, Z. Podprocká
10:00 V. Drábiková, Z. Slovenkaiová
Nedeľa SVÄTEJ RODINY JEŽIŠA, MÁRIE 10:00 O. Brada, Z. Bradová
A JOZEFA (sviatok) 15:30 I. Sopková, S. Schmotzerová

V nedeľu pobožnosť nebude.

V pondelok o 15:00 bude jasličková pobožnosť.

Katechéza pre prvoprijímajúcich a rodičovv nedeľu po prvej sv. omši (10:00).

Rodiny, ktoré chcú prijať koledníkov Dobrej noviny nech sa zapíšu na zoznam na stolíku.

Zbierka na energie (plyn) vyniesla 1395,-€. Všetkým darcom úprimne Pán Boh zaplať.

Tichá noc, svätá noc

je jedna z najznámejších kolied. Po prvýkrát ju uviedli arnsdorfský učiteľ a organista Franz Xaver Gruber a kaplán Joseph Mohr v kostole sv. Mikuláša v Oberndorfe pri Salzburgu 24. decembra 1818.

Text piesne napísal Joseph Mohr už roku 1816 vo farnosti Mariapfarr. Franz Xaver Gruber skomponoval pred Vianocami 1818 k jeho básni melódiu. Pieseň sa okamžite stala veľmi populárnou, hoci bola prvýkrát predstavená len v sprievode gitary. Dnes je preložená do 300 jazykov a nárečí. Stille-Nacht-Kapelle (Kaplnka Tichej noci) v Oberndorfe je dnes turistickou atrakciou.

Hoci sa Tichá noc dostala na všetky kontinenty sveta a bola preložená do viac ako sto sedemdesiatich jazykov, jej autori sa počas života z nijakého mimoriadneho bohatstva netešili. Keď pieseň Tichá noc, svätá noc s podtitulom Pravá tirolská pieseň počul na Štedrý deň roku 1853 pruský kráľ Friedrich Wilhelm IV., bol nadšený. Myslel si, že ju zložil Haydn, Mozart alebo Schubert, ani jeden z nich to však nebol. Dvornému koncertmajstrovi nariadil vypátrať autorov koledy. Nebola to jednoduchá úloha. Mohr a Gruber nepatrili vtedy k významným osobnostiam Soľnohradska. Mohr žil v ústraní, väčšinu zárobku venoval charite – založil fond na vzdelávanie detí z chudobných rodín. On sám zomrel už v roku 1848 vo veku 55 rokov v obci Wagrain, pochovali ho na obecné trovy.

Pri hľadaní Franza Grubera pomohla náhoda. V roku 1854 pripravoval salzburský zbor vianočný program, v ktorom opäť nechýbala pieseň Tichá noc, svätá noc. Jeden z členov zboru, mladý Felix Gruber, ju však nespieval celkom tak, ako to vyžadoval zbormajster. Pokarhal ho, no Felix namietol, že pieseň spieva tak, ako ho to naučil otec. A ten predsa najlepšie vie, ako sa majú spievať piesne, ktoré skomponoval.

Franz Gruber potom odoslal zbormajstrovi list, v ktorom opisuje svoj život aj históriu vzniku koledy. A vďaka tejto náhode sa po zvyšok života tešil Franz Gruber keď nie peniazom, aspoň úcte. Stille-Nacht-Kapelle, Kaplnka Tichej noci v Oberndorfe je dnes turistickou atrakciou. Visí v nej plaketa s nápisom: „Učiteľ Franz Gruber tu 24. decembra 1818 napísal melódiu piesne Tichá noc, svätá noc a vikár Joseph Mohr zložil jej slová.“