B45A9071Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 1. týždni od 2. januára 2017 – do 8. januára 2017.

Pondelok Sv. Bazila Veľ. a Gregora 18:00 Sv. omša za ✟ Petra Holováča,

6.januára   10:00 L. Grácová, D. Morvayová
Nedeľa Krst Krista Pána 08:00 H. Majcherová
8.januára   10:00 J. Kurjan, J. Brada

Katechéza pre prvoprijímajúcich a rodičov bude v nedeľu po druhej sv. omši.

Požehnanie trojkráľovej vody bude v piatok pri prvej sv. omši, po druhej bude krátka adorácia k úcte Božského Srdca.

Možnosť spovede pred prvým piatkom:

Chorí a starší veriaci v stredu od 8:00, v kostole od 17:00

Na prvú sobotu o 7:30 modlitba sv. ruženca, po sv. omši adorácia, o 17:30 adorácia za rodiny.

Zasvätenie Portugalska

Portugalskí biskupi vidia, aké davy ľudí prichádzajú do Fatimy, ako sa modlia. V prvých rokoch po začiatku zjavení neboli doporučené miestnym biskupom púte do Fatimy. Cirkevné vrchnosti si počínali s veľkou opatrnosťou. Fatimskí kňazi boli podrobení prenasledovaniu zo strany slobodomurárskych vrchností.

Zbožný ľud však napriek zákazu prichádzal až v šesťdesiattisícovom počte. Prichádzal iba ľud. S odstupom času, v roku 1922, miestny biskup konštatoval, že nie je možné nechať toľké davy bez pastorácie a dovoľuje slúžiť v Cova da Iria sv. omše. V roku 1926 navštevuje Fatimu už aj pápežsky nuncius. Miestny biskup z Leire robí prvú oficiálnu púť v roku 1927.

V roku 1930 bolo fatimské zjavenie uznané miestnym biskupom a do Fatimy prišlo oveľa väčšie množstvo pútnikov ako do Lúrd. Dovtedy Lurdy boli najväčšou svätyňou mariánskych zjavení. Portugalskí biskupi prijali zjavenie Panny Márie a vyhlásili národnú púť do Fatimy. Rusko šíri bludy a v Španielsku vypukla krvavá občianská vojna. Preto všetci portugalskí biskupi si robia púť do Fatimy, na kolenách pred sochou Panny Márie zasväcujú Portugalsko jej Nepoškvrnenému Srdcu. A Portugalsko bolo krajinou, ktorú komunizmus nezasiahol. Španielsko s Portugalskom má veľmi dlhú hranicu. Portugalsko sa vyhlo aj tragédii bratovražedného boja. Boh zázrakom túto krajinu uchránil vďaka zasväteniu, ktoré urobili portugalskí biskupi 13.5.1931.

Portugalskí biskupi v roku 1938 si robia ďalšiu púť do Fatimy, za účasti 20 biskupov, tisíc kňazov a vyše pol milóna veriaciach opäť zasväcujú Portugalsko. Vzývajú Pannu Máriu ako Kráľovnú Pokoja o pomoc, o záchranu pred druhou svetovou vojnou. Tým, že oni urobili tento akt, Portugalsko bolo uchránené od hrôzy druhej svetovej vojny. Toto je len vecou zázraku. Tu vidno, aký zásah malo zasvätenie sa Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Tu vidno, čoho všetkého sme mohli byť aj my ušetrení, nebyť neposlušnosti, ktorá, žiaľ, zachvátila aj mnohých v cirkvi.

„Nestačí dať každému, kto nás prosí, ale musíme predchádzať želania, ukázať, že sme vďační, a že sa cítime poctení, keď smieme urobiť nejakú službu.“

sv. Terézia z Lisieux