v 14. týždni od 3. apríla – do 9. apríla 2023.

Pondelok Pondelok Veľkého týždňa 14:15 za ✟ Rudolfa a Jána

PÁNOVHO ZMŔTVYCHVSTANIA 14:00 Z. Mašlanková, M. Kráľová

Veľkonočné spovedanie:

Pondelok 3.4.2023 15:00 – 17:30, o 17:30 sv. prijímanie

Spovedanie chorých a starších veriacich v stredu od 8:00 hod.

Poklona najsv. sviatosti oltárnej:

Štvrtok (Getsemani) – do 19:30

Piatok (Boží hrob) – do 17:15

Sobota (Boží hrob) –

09:00 – 12:00, 15:00 – 18:00

Požehnanie pokrmov: nedeľa 6:30

V nedeľu pri sv. omši o 14:00 bude katechéza pre prvoprijímajúcich, o 15:00 adorácia s odprosením Božského Srdca

Zbierka pre prenasledovaných kresťanov vyniesla 219,-€. Všetkým darcom úprimne Pán Boh zaplať.

Rok krstu a birmovania

Z Katechizmu Katolíckej cirkvi (1213-1222)

Zhrnutie II.

Vo východných cirkvách sa sviatosť birmovania udeľuje bezprostredne po krste a po nej nasleduje účasť na Eucharistii. Táto tradícia zvýrazňuje jednotu troch sviatostí uvádzania do kresťanského života. V latinskej Cirkvi sa táto sviatosť udeľuje po dosiahnutí veku používania rozumu a jej slávenie sa spravidla vyhradzuje biskupovi, čím sa naznačuje, že birmovanie posilňuje ekleziálny zväzok.

Kandidát birmovania, ktorý dosiahol vek používania rozumu, má vyznať vieru, byť v stave milosti, mať úmysel prijať túto sviatosť a má byť pripravený vziať na seba úlohu Kristovho učeníka a svedka v cirkevnom spoločenstve i v časných záležitostiach.

Podstatným obradom birmovania je pomazanie pokrsteného svätou krizmou na čele (vo východných cirkvách aj na iných častiach tela) s vkladaním ruky vysluhovateľa a so slovami: „Prijmi znak daru Ducha Svätého“ v rímskom obrade – „Accipe signaculum doni Spiritus Sancti“ (po latinsky) a „Pečať daru Svätého Ducha“ v byzantskom obrade – „Signaculum doni Spiritus Sancti“ (po latinsky) – „Sfragis doreas Pneumatos Hagiou“ (po grécky).

Keď sa birmovanie slávi oddelene od krstu, jeho spojitosť s krstom sa okrem iného vyjadruje obnovením krstných sľubov. Slávenie birmovania počas Eucharistie prispieva k zvýrazneniu jednoty sviatostí uvádzania do kresťanského života.

Modlitba za birmovancov

Duchu Svätý, Teba nám poslal Ježiš Kristus ako dar večného Otca na naše posvätenie a posilu v kresťanskom živote. Tvoja milosť chráni a sprevádza celú cirkev i našu farnosť. Udeľ novým a zvláštnym spôsobom svoje dary i našim birmovancom, aby prijali Krista plne do svojho života, aby sa dokázali navzdory všetkým pokušeniam rozhodovať pre dobro, aby vedeli otvorene brániť a hlásať vieru, a tak pomáhali budovať a šíriť jeho kráľovstvo. Panna Mária, vypros nám všetkým, aby sa stali podľa tvojho vzoru učenlivými žiakmi v škole Ducha Svätého a dokázali svoju vieru vyznávať slovom i životom. Amen.