v 46. týždni od 14. novembra – do 20. novembra 2022.

Pondelok Sv. Siarda, opáta prem. rádu 17:00 za ✟ Jakuba a Júliu
14.novembra

Utorok Utorok 33. týždňa v Cezročnom 17:00 na poďakovanie za 20 r. prežitých
15.novembra období   v manželstve

Streda Streda 33. týždňa v Cezročnom 17:00 za ✟ Prisku a Jána
16.novembra období

Štvrtok Sv. Alžbety Uhorskej, rehoľníčky 17:00 za ✟ Jozefa Majchera
17.novembra (spomienka)

Piatok Výročie posviacky bazilík
18.novembra sv. Petra a sv. Pavla, apoštolov
(ľubovoľná spomienka)

Sobota Vigília – Krista Kráľa 18:00 za ✟ Mariána Bercíka
19.novembra

Nedeľa KRISTA KRÁĽA (slávnosť) 10:30 za Boží ľud farnosti
20.novembra   14:00 na úmysel (detská)

Sobota Vigília – Krista Kráľa 18:00 Z. Berciková
Nedeľa KRISTA KRÁĽA (slávnosť) 10:30 M. Grega, B. Lörinczová

V nedeľu pobožnosť o 15:00 hod.

Streda je deň modlitby za diecézu a o. biskupa, od 16:30 bude adorácia na tento úmysel.

V nedeľu pri zasvätení Božskému Srdcu možno získať úplné odpustky.

Katechéza pre prvoprijímajúcich a rodičov v nedeľu pri popoludňajšej sv. omši.

Rok rodiny

Z apoštolskej exhortácie sv. Jána Pavla II. Familiaris consortio

Hromadné oznamovacie prostriedky

S rovnakým úsilím sa rodičia majú usilovať ovplyvňovať výber a prípravu samých programov, a to tým, že vhodnými akciami budú trvalo udržiavať styky so zodpovednými redaktormi, ktorí rozhodujú o produkcii a vysielaní, aby si takto zaistili, že sa nebudú svojvoľne zanedbávať alebo zámerne potláčať tie základné ľudské hodnoty, ktoré sú neoddeliteľnou časťou opravdivého spoločného dobra spoločnosti, ale naopak, že sa budú vysielať programy, ktoré by v správnom svetle predkladali rodinné otázky a ich správne riešenie. V tejto spojitosti môj ctihodný predchodca Pavol VI. napísal: “Producenti majú poznať a rešpektovať požiadavky rodín; a to niekedy z ich strany žiada skutočnú odvahu, vždy však hlboký zmysel pre zodpovednosť. Majú sa vyhýbať všetkému, čo by mohlo poškodzovať rodinu v jej živote, v stálosti, v rovnováhe a v jej šťastí. Každá urážka základných rodinných hodnôt, či už ide o erotiku, násilie, obhajovanie rozvodu alebo protisociálne postoje mládeže, je urážkou opravdivého dobra človeka.”

Ja sám som pri podobnej príležitosti upozornil, že rodiny “majú právo spoliehať sa, a to v nemalej miere, na dobrú vôľu, čestnosť a zmysel pre zodpovednosť zo strany tých, čo profesionálne pracujú na poli hromadných oznamovacích prostriedkov, ako sú vydavatelia, spisovatelia, producenti, usporiadatelia, dramaturgovia, informátori, komentátori a herci.” Preto je nevyhnutné, aby Cirkev venovala všetku starostlivosť týmto kategóriám umelcov a aby povzbudzovala a podporovala tých katolíkov, ktorí sa cítia povolaní a majú vlohy na túto prácu, aby sa záväzne venovali práci v tejto chúlostivej oblasti.

Osobitné okolnosti

77. Podľa príkladu dobrého pastiera vyžaduje sa ešte pohotovejšia, múdrejšia a prezieravejšia pastoračná starostlivosť o tie rodiny, ktoré musia – často nezávisle od vlastnej vôle, alebo pod tlakom rôznych potrieb – čeliť objektívne ťažkým situáciám.

V tomto ohľade treba venovať pozornosť najmä niektorým osobitným skupinám, ktoré zväčša nepotrebujú len pomoc, ale rozhodnejšie pôsobenie na verejnú mienku a hlavne na kultúrne, hospodárske a právne štruktúry, aby sa čo najviac odstránili hlboké príčiny ich ťažkostí.

Sú to napríklad rodiny tých, čo sa vysťahovali za prácou; rodiny tých, čo sú na dlhý čas vzdialení, ako sú dôstojníci, námorníci a cestovatelia; rodiny väzňov, utečencov a vyhnancov; rodiny, ktoré žijú vo veľkomestách, a v skutočnosti sú izolovaní; rodiny bez príbytkov; rodiny neúplné alebo bez jedného z rodičov; rodiny, ktorých deti sú mrzáci alebo obete omamných jedov; rodiny alkoholikov; rodiny vytrhnuté zo svojho kultúrneho a sociálneho prostredia alebo ktoré sú týmto nebezpečenstvom ohrozené; rodiny z politických alebo iných dôvodov diskriminované; rodiny ideologicky rozdelené; rodiny, ktoré majú sťažený styk s farnosťou; rodiny vystavené násiliu a nespravodlivému zaobchádzaniu pre svoju vieru; rodiny, v ktorých sú manželia neplnoletí, a napokon starci, ktorí sú nezriedka nútení žiť osamotene a bez primeraných prostriedkov.