KrakowRímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 28. týždni od 11. júla – do 17. júla 2022.

Pondelok Sv. Benedikta, opáta, patróna 18:00 za trpezlivosť v starobe a chorobe
11.júla Európy (sviatok)   pre Emíliu

Utorok Utorok 15. týždňa v Cezročnom 18:00 za ✟ z rod. Pindrochovej
12.júla období

Streda Streda 15. týždňa v Cezročnom 18:00 za dar živej viery a dobrého zdravia
13.júla období   pre Patrika s rod.

Štvrtok Bl. Hroznatu, mučeníka 18:00 za dobrodincov
14.júla prem. rádu

Piatok Sv. Bonaventúra, biskupa 18:00 za ✟ Annu a Jána Nebusovcov
15.júla a učiteľa Cirkvi (spomienka)

Sobota Prebl. Panny Márie Karmelskej
16.júla (ľubovoľná spomienka)

Nedeľa 16. nedeľa v Cezročnom období 08:00 za zdravie a Božie požehnanie
17.júla     pre Štefana Halčina s rodinou
    10:00 za zdravie a Božie požehnanie
    pre členov SZZP

Nedeľa 16. nedeľa v Cezročnom období 08:00 D. Petrášová, B. Lörinczová
    10:00 O. Brada, Z. Bradová

V nedeľu o 14:30 pobožnosť k Najsv. krvi

Sobota je deň modlitby za diecézu a o. biskupa.

Sviatosť manželstva chcú prijať Ján Hiľovský (Poproč) a Lucia Volšíková (Poproč) – II. ohlášky.

Adam Horváth (Košické Oľšany) a Bianka Jihárová (Poproč) – I. ohlášky.

Rok rodiny

Z apoštolskej exhortácie sv. Jána Pavla II. Familiaris consortio

Milosť a zodpovednosť kresťanskej rodiny

47. Sociálna úloha, ktorá je vlastná každej rodine, stáva sa pre kresťanskú rodinu, ktorá je založená na sviatosti manželstva, novou a pôvodnou úlohou. Nakoľko táto sviatosť zahrňuje v sebe ľudskú skutočnosť manželskej lásky vo všetkých jej prejavoch, uschopňuje a zaväzuje kresťanských manželov a rodičov žiť svoje laické povolanie, a tak “hľadať Božie kráľovstvo tým, že sa zapodievajú časnými záležitosťami a usporadujú ich podľa Boha”.

Sociálna a politická úloha patrí k tomu kráľovskému poslaniu či službe, na ktorej majú kresťanskí manželia účasť na základe sviatosti manželstva. S týmto poslaním dostávajú príkaz, ktorému sa nemôžu vyhnúť, a aj milosť, ktorá ich podopiera a podnecuje.

Tak je kresťanská rodina povolaná na to, aby pred všetkými vydávala svedectvo nezištnej starostlivosti o sociálne otázky najmä tým, že bude dávať “prednostné právo” chudobným a spoločnosťou odvrhnutým. Osobitnou láskou ku všetkým chudobným kresťanská rodina rastie v nasledovaní Krista; a preto má mať na srdci starosť najmä o hladných, núdznych, starých, chorých, otrokov drog a siroty.

Za nový medzinárodný poriadok

48. Vzhľadom na celosvetový rozmer sociálnych otázok rodina vidí, že sa jej úloha starať sa o rozvoj spoločnosti celkom novým spôsobom rozširuje. Ide tu aj o jej spoluprácu na novom medzinárodnom poriadku, lebo za predpokladu celosvetovej solidárnosti je možné riešiť a vyriešiť nesmierne a dramatické problémy spravodlivosti vo svete, slobody národov a mieru pre celé ľudstvo.

Duchovné spoločenstvo kresťanských rodín zakorenené v spoločnej viere a nádeji a oduševňované láskou vytvára také vnútorné sily, ktoré plodia, rozširujú a rozvíjajú spravodlivosť, vzájomné zmierenie, bratstvo a pokoj medzi ľuďmi.

Preto aj kresťanská rodina ako “malá cirkev” je povolaná na spôsob “veľkej Cirkvi”, aby bola pre svet znamením jednoty a vykonávala svoju prorockú úlohu tým, že bude vydávať svedectvo o Kristovom kráľovstve a pokoji, ku ktorému smeruje celý svet.

Kresťanské rodiny budú môcť plniť túto úlohu, jednak svojou výchovnou činnosťou, tým, že dávajú deťom vzor života založeného na hodnotách pravdy, slobody, spravodlivosti a lásky, ďalej aktívnym a zodpovedným úsilím o skutočne ľudský rast spoločnosti a jej inštitúcií a napokon tým, že budú rozličným spôsobom podporovať tie združenia, ktoré sa zvlášť zaoberajú otázkami medzinárodného poriadku.