mskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 52.  týždni od 30. decembra 2019 – do 5. januára 2020.

Pondelok Šiesty deň oktávy Narodenia Pána 18:00 Sv. omša za ✟ Annu Poprockú, výročná,
30.decembra     manž. Imricha, Janku a Bernarda
    Poprockích

Utorok Sv. Silvestra I., pápeža 15:30 Sv. omša za ✟ ružencového bratstva
31.decembra (ľubovoľná spomienka)

Streda Slávnosť Panny Márie 10:00 Sv. omša za ružencové bratstvo
1.januára Bohorodičky (slávnosť) 14:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti

Štvrtok Sv. Bazila Veľkého a Gregora 11:00 Sv. omša za uzdravenie duše i tela,
2.januára Nazianského, biskupov a učiteľov   pomoc Ducha sv. a živú vieru pre
Cirkvi (spomienka)   Andreu a Juraja

Piatok Najsvätejšieho mena Ježiš 18:00 Sv. omša za vytrvalosť v povolaní,
3.januára (ľubovoľná spomienka)   na poď. za dary a milosti pre s. Bernadetu

Sobota Sobota vo vianočnom období 07:30 Sv. omša za duše v očistci, na ktoré
4.januára     nikto nespomína

Nedeľa Druhá nedeľa po narodení Pána 08:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
5.januára   10:00 Sv. omša za ružencové bratstvo

Utorok Sv. Silvestra I., pápeža 15:30 Z. Slovenkaiová
Streda Slávnosť Panny Márie 10:00 H. Majcherová, Z. Berciková
Bohorodičky (slávnosť) 14:00 Z. Bradová, J. Brada
Nedeľa Druhá nedeľa po narodení Pána 08:00 Z. Morvayová, S. Cingeľ
    10:00 O. Brada, M. Grega

V nedeľu pobožnosť o 14:30 (radostný ruženec, odprosenie Božského Srdca, premienka).

V utorok o 23:45 adorácia na prelome rokov, novoročná pobožnosť na záver popoludňajšej sv. omše.

Spovedanie chorých a starších veriacich v piatok od 8:00. V piatok od 16:00 sviatosť zmierenia, od 17:00 adorácia.

V sobotu od 7:00 fatimská pobožnosť, o 17:30 adorácia za rodiny, o 18:00 stretnutie na fare nad evanjeliom sv. Marka.

Sv. Melánia Mladšia, dobrodinka, opátka

1.december

* okolo 383 Rím, † 31. december 439 Olivová hora, Jeruzalem

Sv. Melánia Mladšia bola vnučkou Melánie Staršej, ktorú si uctieva východná Cirkev tiež ako svätú. Pochádzala z bohatej rodiny, jej otec, Valerius Publicola, bol senátor a uprostred Ríma mal palác. Melániu významne ovplyvnil sv. Hieronym, ktorý v tom čase pôsobil ako poradca a sekretár rímskeho biskupa Damaza a mal veľký duchovný vplyv na množstvo mladých ľudí, predovšetkým na ženy. Na nátlak rodiny sa Melánia musela vo veku 13 rokov vydať; jej manžel Pinianus mal 17 rokov. Ich dve deti zomreli krátko po narodení. Sama Melánia sa pri pôrode ocitla v ohrození života.

Keď mala Melánia 20 rokov, manžel sľúbil, že bude rešpektovať jej túžbu po živote v čistote a zdržanlivosti. Spolu začali rozpredávať jeden za druhým svoje rozsiahle majetky a rozdávali utŕžené peniaze chudobným ľuďom, kláštorom a kostolom. Krátko pred r. 410 podnikla Melánia cestu so svojou matkou Albínou Pilgerfahrten ku sv. Pavlínovi z Noly, Rufinovi z Aquilei a k sv. Augustínovi do Thagastu. Tam založili dva kláštory a pomáhali biskupovi sv. Alypiovi. V r. 417 šla spolu so svojim manželom navštíviť sv. Cyrila do Alexandrie, ako aj kláštory v Egypte a potom Svätú Zem. Po smrti svojho manžela Piniana v roku 431 žila ako pustovníčka v stane na Olivovej hore. Tu založila jeden ženský a jeden mužský kláštor.

Keď Melánia okolo roku 440 zomrela, mala táto kedysi jedna z najbohatších žien rímskeho impéria pri sebe ešte 50 zlatiek, ktoré však odkázala miestnemu biskupovi.