v 34. týždni od 26. augusta– do 1.septembra 2019.

Pondelok Pondelok 21. týždňa 18:00 Sv. omša za ✟ Annu a Štefana
26.augusta v Cezročnom období   Vincovcov a syna Gašpara

Utorok Sv. Moniky (spomienka) 07:00 Sv. omša za zdravie a B. požehnanie
27.augusta   pre Máriu Gallikovú

Streda Sv. otca Augustína, biskupa 18:00 Sv. omša za  rod. Takáčovú
28.augusta a učiteľa Cirkvi (spomienka)

Štvrtok Mučenícka smrť sv. Jána Krstiteľa 18:00 Sv. omša za ✟ Pavla Sopka,
29.augusta (spomienka)   Margitu r. Vincovú a dcéru Máriu

Piatok Bl. Bronislavy, panny z prem.
30.augusta rehole (spomienka)

Sobota Vigília – 22. nedeľa
31.augusta v Cezročnom období

Nedeľa 22. nedeľa v Cezročnom období 08:00 Sv. omša za zdravie matky, dcéry
1.septembra     a syna
  10:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti

Nedeľa 22. nedeľa v Cezročnom období 08:00 H. Majcherová, Z. Morvayová
    10:00 Z. Bradová, Z. Slovenkaiová

V nedeľu pobožnosť o 14:30 (bolestný ruženec a premienka)

V piatok bude sv. omša v Domove Spása o 9:00 hod.

V nedeľu pri sv. omši o 10:00 bude vzývanie Ducha sv. na začiatku školského roka.

Sv. Monika

(27.augusta)

Monika bola matka sv. Augustína a ďalších dvoch detí. Rodičia ju vydali za pohanského úradníka Patrícia. Svojho syna Augustína zachránila svojimi modlitbami (modlila sa zaňho 17 rokov) a slzami od manichejského bludu a od nemravnosti, takže sa obrátil a stal sa slávnym biskupom v Hippo a cirkevným učiteľom. ,,Syn, pre ktorého matka vyplakala toľko sĺz sa nemôže stratiť, ” povedal raz sv. Ambróz – milánsky biskup Monike, keď bola opäť zúfala nad výstredným a bezúčelným životom svojho syna Augustína. So slzami ho prosila, aby sa obrátil a prijal krst. Ona mala rozhodujúci podiel na tom, že Augustín našiel cestu. Je znázorňovaná ako matróna alebo s vdovským závojom a má pri sebe kríž alebo knihu. Je patrónkou kresťanských žien a matiek a je vzývaná na záchranu duší detí. Pozostatky sv. Moniky sa nachádzajú v rímskom Kostole sv. Augustína, ktorý sa nachádza neďaleko Panteónu. Zomrela a bola pochovaná v Ostii. Na kvetnú nedeľu v roku 1430 dal jej pozostatky pápež Martin V. previesť do Ríma, do chrámu svätého Tryfonia. Neskôr boli prenesené a uložené v kostole sv. Augustína.

Monikina pamiatka bola do rímskeho kalendára vložená okolo roku 1550 a určená na 4. máj, deň, keď si ju pripomínal sv. Augustín. Od 5. mája sa potom oslavovalo obrátenia svätého Augustína. Presný deň jej smrti je neznámy. Pri revízii kalendára v 1969 v rímskokatolíckej cirkvi bol jej sviatok v presunutý ako pamiatka na 27. august, deň pred spomienkou na sv. Augustína.

Mesto v Kalifornii Santa Monica bolo pomenované po nej, pretože misionári na miesto dorazili po prvýkrát práve v deň jej sviatku.

Býva zobrazovaná s vdovským závojom, knihou, krížom, s ružencom v ruke, alebo aj v augustiniánskom hábite – na počesť sv. Augustína. Často je zobrazená, ako sa zhovára sa so svojím synom Augustínom.

Aj keď nebola umučená, občas býva zobrazená s palmou – znakom mučeníkov. Má sa tým naznačiť jej utrpenie, ktoré prežívala nad svojím synom.