v 51. týždni od 17. decembra – do 23. decembra 2018.

Pondelok Pondelok po 3. adventnej 18:00 Sv omša za ✟ Ondreja Rostáša,
17.decembra nedeli   výročná

Utorok Utorok po 3. adventnej nedeli 18:00 Sv. omša za ✟ Máriu, Štefana
18.decembra   a  rodičov

Streda Streda po 3. adventnej nedeli 07:00 Sv. omša za ✟ Štefana Maťokara
19.decembra

Štvrtok Štvrtok po 3. adventnej nedeli 18:00 Sv. omša za ✟ Ondreja, Máriu,
20.decembra   Juraja, Annu a rodičov

Piatok Piatok po 3. adventnej nedeli 18:00 Sv. omša za ✟ Františku a Karola
21.decembra

Sobota Sobota po 3. adventnej nedeli 07:30 Sv. omša za ✟ sociálne sestry
22.decembra

Nedeľa Štvrtá adventná nedeľa 08:00 Sv. omša za zdravie a Božie požehnanie
23.decembra     Heleny s rodinou
  10:00 Sv. omša za Boží ľud farnosti
Nedeľa Štvrtá adventná nedeľa 08:00 Z. Morvayová
    10:00 M. Schmotzerová, S. Schmotzerová

V týždni predvianočný deviatnik po večernej sv. omši.

Chorých na spovedanie pred Vianocami  zahláste v sakristii.  Spovedanie chorých v piatok od 8:00 hod.

Vianočná spoveď bude v stredu od 15:00 do 17:30, o 17:45 sv. prijímanie  a predvianočný deviatnik.

V nedeľu stretnutie  prvoprijímajúcich a rodičov nebude (deviatnik), až na nedeľu Sv. rodiny.

V nedeľu pobožnosť nebude.

Kto dá prístrešie Sv. Rodine?

Základné údaje o deviatniku

Lukášovo evanjelium v správe o Ježišovom narodení hovorí o tom, ako Jozef s Pannou Máriou išli z Nazareta na súpis ľudu do Betlehema. Keďže nebolo pre nich miesta v betlehemskej hospode, ktorá slúžila ako prístrešie pre pocestných, museli si hľadať útulok inde. Hoci pohostinstvo patrilo k náboženským povinnostiam Izraelitov, predsa nedostali ubytovanie u ľudí. Uchýlili sa do jaskyne, kde Panna Mária dala svetu Ježiša. Táto udalosť podnietila vznik ľudovej adventnej pobožnosti – hľadanie prístrešia pre Svätú rodinu. Ľudia po deväť večerov pred Vianocami (začína sa 15. decembra a končí sa 23. decembra) putovali s obrazom Svätej rodiny z domu do domu ako hľadajúci prístrešie a spoločnou modlitbou sa pripravovali na dôstojné oslávenie Ježišovho narodenia. Ako adventné obdobie i táto pobožnosť má mariánsky charakter.

Pobožnosť má formu deviatnika. Deväťdňová pobožnosť má tiež základ vo Svätom písme. Skutky apoštolov zachovali správu o tom, že Ježišovi učeníci s Pannou Máriou zotrvávali na modlitbách po deväť dní od Ježišovho nanebovstúpenia až po Turíce a tak vyprosovali dar Ducha Svätého. Deviatnik je aj odpoveďou na výzvy Svätého písma k vytrvalej modlitbe.

Pri tejto pobožnosti sa vytvára spoločenstvo veriacich. A tak pobožnosť je odpoveďou na Ježišovu požiadavku spoločnej modlitby: “Kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi.”

Vo vydavateľstve Posla Božského Srdca Ježišovho roku 1931 vyšla brožúra pod názvom Kto dá prístrešie preblahoslavenej Panne Márii? Táto pobožnosť sa dodnes koná v niektorých mestách a obciach na Slovensku. Na žiadosť veriacich bol vo Vydavateľstve Dobrá kniha Trnava v roku 2006 vydaný deviatnik v moderne upravenej podobe.

Cieľ pobožnosti

Cieľom tejto pobožnosti je:

1. Dať duchovnú vynáhradu za odmietnutie a urážky Svätej rodiny, ktoré sa jej dostali a dostávajú.
  2. Osobitne preukázať lásku a úctu Panne Márii ako Ježišovej Matke a našej duchovnej Matke – prostrednici všetkých milostí.
  3. Pripraviť sa na dôstojné slávenie Vianoc – osobitne vyprosiť si milosť pre duchovný zrod Ježiša, jeho lásky a pokoja v rodinách.

Ako si uctiť Svätú rodinu  v deň jej ubytovania v domácnosti?

Rodina (osoba), u ktorej je ubytovaný obraz, má si uctiť Svätú rodinu takto:

1. Očistiť a skrášliť si dom a izbu na prijatie Svätej rodiny ako na prijatie nejakej návštevy.
  2. Pristúpiť podľa možností k vianočnej svätej spovedi a svätému prijímaniu.
  3. Preukazovať osobitnú úctu Svätej rodine po celý deň.
  4. Pozdraviť častejšie cez deň Pannu Máriu a svätého Jozefa nejakou strelnou modlitbou. Napríklad pohľadom na obraz s prosbou: „Ukáž nám Ježiša, požehnaný plod tvojho života“.
  5. Znášať trpezlivo a spokojne všetky utrpenia a urážky tak ako Panna Mária na ceste Betlehemom.
  6. Obdarovať chudobnú rodinu. „Čokoľvek ste urobili jednému z týchto mojich najmenších bratov, mne ste urobili. „ (Mt 25, 40)