FARSKÉ OZNAMY

stiahnuť (2)Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 21. týždni od  22. mája – do 28. mája 2023.

Bohoslužby

Pondelok Pondelok po 7. veľkonočnej nedeli 18:00 za ✟ Ivana Vincu a rodičov
22.mája   Jána a Františka
   
Utorok Pondelok po 7. veľkonočnej nedeli 18:00 za ✟ Ignáca
23.mája    
     
Streda Sv. Hermana Jozefa, kňaza 18:00 za ✟ Máriu, Michala, Alžbetu
24.mája prem. rádu   a Jána
   
Štvrtok Sv. Gregora VII., pápeža 18:00 za ZBP Dominika  s rodinou
25.mája (ľ.spom.)  
     
Piatok Sv. Filipa Neriho, kňaza 18:00 za ✟ Imricha Sopka a manželku
26.mája (spomienka)   Margitu r. Štovčíkovú
   
Sobota Vigília – Zoslanie Ducha Svätého 18:00 za Boží ľud farnosti
27.mája    
     
Nedeľa ZOSLANIE DUCHA SVÄTÉHO 10:30 na poďakovanie za 80 r. života, ZBP
28.mája (slávnosť)   a ochranu P. Márie pre Katarínu
14:00 za ✟ružencového bratstva
 
Lektori  Božieho Slova    
Sobota Vigília – Zoslanie Ducha Svätého 18:00 M. Grega
Nedeľa ZOSLANIE DUCHA SVÄTÉHO 10:30 I. Drábik, V. Drábiková
14:00 Z. Mašlanková
   

Májové pobožnosti s novénou k Duchu sv. budú pred večernou sv. omšou, v nedeľu popoludní o 15:00 hod.

V sobotu o 17:30 adorácia za rodiny.

V nedeľu o 14:00 sv. omša  s katechézou pre prvoprijímajúcich.

DUCHOVNÉ SLOVO 

Rok krstu a birmovania

Pane, obnov v nás oheň krstného a birmovného povolania III.

(homília Mons. Stanislava Stolárika)

Keďže v týchto dňoch prežívame čas odchodu Svätého Otca Benedikta XVI. k nebeskému Otcovi († 31. 12. 2022), pripomeniem, čo som hovoril pri Polnočnej sv. omši (25. 12. 2022) a zopakoval som to aj na Silvestra, keď svet už vedel o jeho smrti. Pripomenul som krásnu udalosť z jeho detstva, keď ako malý Jozef Ratzinger písal list Ježiškovi. Keďže papier bol ešte vzácnosťou, na ten istý list papiera, ktorý bol adresovaný Ježiškovi, napísali svoje prosby, aj jeho starší súrodenci – brat Georg a sestra Mária. Jozef Ratzinger nežiadal ani hračky ani cukríky, ani nič podobné, čo je v detských hlavičkách a srdiečkach  celkom prirodzené ako prejav túžby, hoci dnes je to už iste oveľa rozmanitejšie. Malý Jozef si žiadal, aby mu Ježiško priniesol ornát a Ľudový misál – aby mohol „slúžiť“ svätú omšu. Takúto žiadosť napísal aj jeho brat Georg, aby aj on mohol „slúžiť“ sv. omšu. Takto sa hrávali títo dvaja bratia – na sv. omšu. Neskôr im Pán Boh dal milosť, že sa stali kňazmi a Jozef aj pápežom. Aká živá musela byť viera v ich rodine, keď si tieto deti priali takýto dar od Ježiška! Mnohí by isto reagovali – a možno aj pri rádiách reagujete – konštatovaním: dnes by sa už také niečo nestalo! Ale stalo! A môžem svedčiť, že sú také rodiny, kde si deti žiadali buď niečo podobné alebo chlapci aspoň miništrantské šaty. Potom, keď ich našli pod stromčekom, obliekli si ich a celý štedrý večer boli v nich oblečení. Vďaka rodičom, ktorí do sŕdc nevinných detí zasiali hlbokú úctu ku kňazskému stavu a ku kňazskej službe, aj vo vízii budúceho života viery svojich detí – s vedomím ich životného povolania, ktoré treba objaviť a neklásť mu prekážky.

Môžeme spomenúť skúsenosť rodiča z trošku inej oblasti, ale predsa ako dôležité praktizovanie, ktoré možno uplatniť aj pri odovzdávaní viery. Otec brával na kolená svojho syna a rozprával mu rozprávky. Raz priniesol počítač s nahratými rozprávkami. O niekoľko dní sa synka spýtal, či sa mu páčia rozprávky z počítača. Syn pohotovo odpovedal: „Vôbec sa mi nepáčia! Počítaču si totiž nemôžem sadnúť na kolená.“

Milí bratia a sestry, viem, že všetko sa nedá zvládať úplne ideálne, ale osobná blízkosť, kontakt sa nahradiť nedá. Ak, tak len nakrátko, ale je to znova o tom, čo máme uložené vo svojom srdci – možno z domu alebo po obrátení, po konverzii. Prejavme dobrú vôľu a to dobré, čo máme vložené vo svojich srdciach ako poklad viery, obnovme. Možno znova vložme do svojho srdca i sŕdc detí túžbu po živej viere, nebojme sa opakovať a volať s apoštolmi: „Pane posilni našu vieru!“ (porov. Lk 17, 5) Posilni! Znova opakujem, že ponúkame i katechézy i spôsob ako realizovať spomenutú výzvu v Pastierskom liste. Zistime si deň svojho krstu, svojej birmovky a spoločne tieto dni slávme v rodinách tak, ako slávime narodeniny alebo meniny, veď Boh nás cez krst oslobodil od hriechu a pri birmovke poslal ho ohlasovať. Možno pri návšteve kostola, vyhľadajme, kde sa nachádza krstiteľnica. Ak sa dá, navštívme kostol, v ktorom sme boli pokrstení. Poznáte známu udalosť zo života svätého Jána Pavla II., ktorý svojho času pri návšteve Wadowíc si kľakol pred krstiteľnicou a povedal známe slová: „Tu sa to všetko začalo!“ Keď Pán Boh nasmeroval moje kroky sem, do Rožňavy, po šesťdesiatich rokoch od môjho narodenia, možno si niektorí ešte pamätáte, že som si v inauguračnom príhovore vypožičal tieto slová sv. Jána Pavla II., lebo som bol s nimi hlboko stotožnený, a tiež som povedal to isté: „Tu sa to všetko začalo. Áno, tu som sa narodil, tu som bol pokrstený.“ Aj keď nie tu – v katedrále – ale vo vtedajšej nemocničnej kaplnke. Ale tu sa to všetko začalo…

 

FARSKÉ OZNAMY

B45A9071Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 20. týždni od  15. mája – do 20. mája 2023.

Bohoslužby

Pondelok Pondelok po 6. veľkonočnej nedeli 18:00 za ✟ Johanu a Vincenta Juhásovcov
15.mája   a synov
   
Utorok Sv. Jána Napomuckého, kňaza 18:00 za trpezlivosť v chorobe pre Emíliu
16.mája a mučeníka (sv. patróna diecézy)  
     
Streda Vigília – Nanebovstúpenie Pána 18:00 za ✟ Ladislava Benka a rodičov
17.mája     Gejzu a Cecíliu
   
Štvrtok NANEBOVSTÚPENIE PÁNA 18:00 za ✟ Jána a Annu Podprockých
18.mája (slávnosť)  
     
Piatok Piatok po 6. veľkonočnej nedeli 18:00 za ✟ Máriu, Michala, Alžbetu a Jána
19.mája  
   
Sobota Vigília – 7. veľkonočná nedeľa 18:00 za ✟ Jozefa, Margitu, Františka a Jozefa
20.mája    
     
Nedeľa 7. VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 BBSJ
21.mája   14:00 za Boží ľud farnosti
 
Lektori  Božieho Slova    
Streda Vigília – Nanebovstúpenie Pána 18:00 Z. Slovenkaiová, D. Hiľovská
Štvrtok NANEBOVSTÚPENIE PÁNA 18:00 Z. Morvayová, Z. Mašlanková
Sobota Vigília – 7. veľkonočná nedeľa 18:00 I. Sopková, M. Schmotzerová
Nedeľa 7. VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 B. Lörinczová, D. Petrášová
14:00 D. Hiľovská
   

Pondelok, utorok a streda sú prosebné dni, modlitby za úrodu budú v pondelok pri sv. omši.

V utorok od 17:30 adorácia za diecézu a o. biskupa.

Májové pobožnosti budú pred sv. omšou, v nedeľu popoludní o 15:00 hod.

Od piatku po májovej pobožnosti bude novéna k Duchu sv.

V sobotu pri sv. omši bude katechéza pre birmovancov.

V nedeľu o 14:00 sv. omša s katechézou pre prvoprijímajúcich a pri sv. omšiach zbierka na katolícke masmédia.

DUCHOVNÉ SLOVO

Rok krstu a birmovania

Pane, obnov v nás oheň krstného a birmovného povolania II.

(homília Mons. Stanislava Stolárika)

Svätý Otec František veľakrát pripomenul, že v súčasnom svete sú kresťania najviac prenasledovaní a denne zomiera mučeníckou smrťou 13 kresťanov. A práve v tých krajinách, kde sa prelieva ich krv, je Cirkev stále živá a z jej počtu neubúda, ale naopak rastie aj počtom. Znova sa potvrdzuje to, čo kedysi vyriekol Tertulián: „Krv mučeníkov je semenom nových kresťanov.“ Na druhej strane, musíme s bolesťou konštatovať, že v krajinách, kde sa pre vieru nezabíja, i keď ponižovanie existuje, v týchto krajinách sa veriaci menia skôr na praktických materialistov alebo ako to už niektorí hovoria – na pohanov, ktorí – ako to kedysi povedal dnes už sv. Ján Pavol II. – „žijú akoby Boha nebolo“. A ak ešte hovoria o sebe, že sú veriaci, dávajú si veľký pozor, aby vo svojom okolí nejako nevyčnievali a najmä aby ich nepovažovali za fanatikov, keď by ich videli každú nedeľu a sviatok chodiť do kostola, a ešte nebodaj, že by sa – či na verejnosti alebo v pracovnom, školskom či inom kolektíve – zastali Cirkvi alebo kňazov.

Milí bratia a sestry, v roku, keď si v našej diecéze chceme pripomenúť dôležitosť krstu i sviatosti birmovania a vôbec prehodnotiť osobný vzťah k Bohu, začnime spoločne odhaľovať krásu a hĺbku týchto sviatostí a tak sa prehĺbi aj náš život viery. Je pravdou, že to nepríde samo, že každý bude musieť pre to niečo aj urobiť. Teda napr. dopĺňať si poznanie o týchto sviatostiach z Katechizmu katolíckej Cirkvi, alebo čítať katechézy, ktoré ponúkame a odporúčame pre tento rok a budeme ich uverejňovať na našej webovej stránke www.burv.sk, a brať za samozrejmú prax života kresťana katolíka aj pravidelnú účasť na bohoslužbách. To bez týchto krokov nepôjde! Takisto sa treba očistiť od nemúdrych názorov a nerozumných postojov, lebo je veľmi dôležité, čo dostanú deti v rodinách od svojich rodičov. Teda, prvé otázky, na ktoré treba odpovedať osobne, sú: Aký názor mám na sviatosti krstu a birmovania, na svoj vzťah k Bohu? Sú moje postoje sformované podľa náuky Cirkvi alebo podľa ducha sveta? Duch sveta napr. nahovára aj kresťanským rodičom, že narodené dieťa nie je treba čím skôr pokrstiť, ale keď dorastie, nech sa rozhodne samo, či chce… Či rodič, ktorý prijme takýto postoj, prijme tento model pre život dieťaťa všeobecne? To nebude učiť svoje dieťa už od detstva slušnosti, materinskému jazyku, nepošle ho do školy a pod.?! Je správne, ak rodičia nebudú dieťa učiť rozprávať od malička? Rodič, ktorý je veriaci bude od malička nábožensky vychovávať všetky svoje deti! To isté platí aj o prijatí sviatosti birmovania. Múdremu a zodpovednému rodičovi bude záležať, aby ich syn či dcéra sa vo svojom čase zúčastnili na príprave k sviatosti birmovania a boli pobirmovaní. Lebo ako uvažujú rodičia, teda ako sa uvažuje v rodine, a ako sa praktizuje viera v rodine, tak sa to ukladá a utvrdí aj v srdciach detí.

 

 

FARSKÉ OZNAMY

KrakowRímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 19. týždni od  8. mája – do 14. mája 2023.

Bohoslužby

Pondelok Pondelok po 5. veľkonočnej nedeli  
8.mája  
   
Utorok Utorok po 5. veľkonočnej nedeli 18:00 za ✟ Cecíliu Jaklovskú, polročná
9.mája    
     
Streda Streda  po 5. veľkonočnej nedeli 18:00 na poďakovanie za 50 r. života
10.mája     a B. požehnanie do ďaľších rokov
  pre Šarlotu
   
Štvrtok Bl. Sáry Salkaháziovej, panny 18:00 pro gratiarum actio benedictioneque
11.mája a mučenice (ľ.spom.)   Susannae
     
Piatok Piatok po 5. veľkonočnej nedeli 18:00 za ✟ Michala a Alžbetu
12.mája  
   
Sobota Vigília – 6. veľkonočná nedeľa 18:00 pohr. za ✟ Matildu Vincovú
13.mája    
     
Nedeľa 6. VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 za uzdravenie Veroniky
14.mája   14:00 za Boží ľud farnosti
Lektori  Božieho Slova    
Sobota Vigília – 6. veľkonočná nedeľa 18:00 I. Sopková, S. Schmotzerová
Nedeľa 6. VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 Z. Bradová, Z. Slovenkaiová
14:00 D. Hiľovská
   

Májové pobožnosti budú pred večernou sv. omšou, v nedeľu po sv. omši o 10:30.

V sobotu  katechéza pre birmovancov nebude, v nedeľu pri sv. omši o 14:00 katechéza pre prvoprijímajúcich, po skončení preskúšanie.

V nedeľu o 16:00 pohr. obrady v Dome smútku za ✟ Matildu Vincovú.

Zbierka na seminár vyniesla 377,-€. Všetkým darcom úprimne Pán Boh zaplať.

DUCHOVNÉ SLOVO 

Rok krstu a birmovania

Pane, obnov v nás oheň krstného a birmovného povolania I.

(homília Mons. Stanislava Stolárika)

V Katolíckych novinách pred Vianocami som čítal, ako istý kňaz na záver Polnočnej sv. omše zvykol ľuďom takto vysloviť prianie: „Všetkým prajem šťastný nový rok i veľkonočné sviatky a uvidíme sa opäť o rok!“ Myslel to iste tak, ako to povedal. Mnohých možno uvidí znova – keď – až o rok, na Polnočnej. „Keď!“ Rozmýšľal som, aké by boli reakcie v kostole, keby som spomínané slová nepovedal dnes, ale na Polnočnej svätej omši… Aká atmosféra by zavládla v kostole a kto by bol označený za vinníka dusnej atmosféry na Polnočnej? Ďalšie otázky v tejto súvislosti už nekladiem.

Keďže sme v našej diecéze 1. januárom 2023 začali Rok sviatostí krstu, sviatosti birmovania a modlíme sa zvlášť aj za hľadajúcich Boha, vedie nás to k zamýšľaniu sa, ako všetkým – pokrsteným, pobirmovaným, hľadajúcim Boha – ako predstaviť a vysvetliť nanovo veľkosť, krásu a dôležitosť sviatostí krstu a birmovania. Teda nechceme riešiť, len či niekto bol alebo nebol na Polnočnej, hoci aj to nie je zanedbateľné, ale zamýšľajme sa nad tým, ako prebudiť nových Ondrejov, ako sme to počuli v dnešnom evanjeliu (porov. Jn 1, 35 – 42). Ako prebudiť nových Ondrejov, ktorí sami naplnení vzťahom k Ježišovi, priam musia k nemu privádzať aj iných! A pritom si zvážme a pripomeňme, že Ondrej v tom čase ešte nebol ani pokrstený, ani pobirmovaný, nebol ešte ani apoštol, ale aký už bol zapálený pre Ježiša Krista! Teda, aby sme sa aj my – ktorí už sme pokrstení, pobirmovaní, aby sme sa zapálili pre Krista a iných ťahali ku nemu – k Ježišovi Kristovi! Aby sme sa zapálili! To som odporúčal aj kňazom našej diecézy na Kňazský deň 7. decembra v minulom roku, keď sme konštatovali, že po pandémii sa mnohí ľudia doposiaľ nevrátili do chrámov. Čo robiť, aby sa vrátili? V určitej, možno aj v značnej miere bude ich návrat závisieť – aj od zápalu každého jedného kňaza, aby Boh cez neho mohol konať! Ale tento zápal, to musí byť Boží oheň aj v nás kňazoch, biskupoch, aby Boh mohol cez nás konať.

Ale to sa netýka len kňazov, to treba povedať aj všetkým pokrsteným a pobirmovaným. Zapáľme sa pre Ježiša Krista! Dovoľme Bohu, aby mohol cez nás konať, aby mohol konať cez nás svoje veľké skutky a priťahovať k sebe našich najbližších a cez svedectvo života i tých vzdialenejších. Veď o každom z nás, na „našu adresu“, boli pri našom krste vyrieknuté nádherné slová: „Ty si môj milovaný syn, ty si moja milovaná dcéra.“ A pri birmovke sme dostali množstvo darov Ducha Svätého. Boli sme „pasovaní“ za apoštolov, aby sme tieto dary, využívali v našom birmovnom poslaní. Ako som spomenul na Nový rok v pastierskom liste, so silou Ducha Svätého, s jeho darmi nerátal, napr. známy francúzsky neverec – Voltaire, keď sa posmešne vyjadril o diele dvanástich apoštolov a plný pýchy povedal: „To čo dokázali dvanásti apoštoli, to ja zničím sám – svojím rozumom!“ Vieme, že sa mu to nepodarilo, že Cirkev je tu stále, aj keď v pôvodných kresťanských krajinách je život viery oslabený. Ale treba sa nám pozrieť na plné kostoly v Afrike, v Ázii, v ktorých počuť radostný spev a modlitby. A pritom v niektorých krajinách týchto svetadielov ľudia veľmi dobre vedia, že ak sa v nedeľu ráno vyberú do kostola na sv. omšu, ešte sa z nej nemusia vrátiť. Teroristi už pripravili o život veľký počet kresťanov. O týchto kresťanoch nikto nepovie, že sú kresťanmi len na papieri alebo len zo zvyku.

 

FARSKÉ OZNAMY

Sv. FloránRímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 18. týždni od  1. mája – do 7. mája 2023.

Bohoslužby

Pondelok Sv. Jozefa, robotníka 18:00 za ✟ Jozefa Sopka, výročná
1.mája (ľ.spomienka)  
   
Utorok Sv. Atanáza, biskupa a učiteľa  
2.mája Cirkvi (spomienka)  
   
Streda Sv. Filipa a Jakuba, apoštolov 18:00 na poďakovanie za B. pomoc pri
3.mája (sviatok)   liečbe Sylvie a Martina
   
Štvrtok Štvrtok po 4. veľkonočnej nedeli 18:00 za ✟ Vojtecha Benka, manž. Máriu,
4.mája     zaťa Miroslava Štovčíka a vnuka Miroslava
     
Piatok Prvý piatok 18:00 na poďakovanie za prežité roky,
5.mája   za B. požehnanie a zdravie celej rodiny
   
Sobota Vigília – 5. veľkonočná nedeľa 18:00 za Boží ľud farnosti
6.mája    
     
Nedeľa 5. VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 za DHZ
7.mája 14:00 za ružencové bratstvo
 
Lektori  Božieho Slova    
Sobota Vigília – 5 veľkonočná nedeľa 18:00 B. Lörinczová
Nedeľa 5. VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 J. Kurjan, Z. Mašlanková
14:00 A. Sopková, B. Sopková
   

Májové pobožnosti budú pred večernou sv. omšou, v nedeľu popoludní.

Spovedanie pred prvým piatkom: streda, štvrtok, piatok od 17:00, chorí a starší v piatok od 8:00.

V piatok od 17:00 bude adorácia k Najsv. sviatosti, v sobotu o 17:15 fatimská pobožnosť.

V nedeľu o 14:00 sv. omša pre prvoprijímajúcich, o 15:00 slávnostný ruženec, loretánske litánie, odprosenie Božského Srdca, premienka.

DUCHOVNÉ SLOVO 

Rok krstu a birmovania

Katechéza o sviatosti krstu na mesiac apríl III.

Rehoľná sestra Briege McKenna, OSC v knihe Sila sviatostí podáva krásne svedectvo jednej matky na Floride, ktorej syn sa vzdialil od Cirkvi. Odvrátil sa od nej a mnoho rokov o ňom nepočula. Jedného dňa sa kňaz spýtal tejto matky: „Je váš syn pokrstený?“  Odpovedala: „Áno, určite je pokrstený.“ – „Teda viete, čo máte urobiť?“ povedal jej. „Vyhľadajte si formulu krstu, celý krstný obrad. Prečítajte si ho a v mene svojho syna obnovte krstné sľuby. Obnovte sľub, že sa zriekate satana a všetkých jeho zlých skutkov. Robte tak pre svojho syna vždy, keď sa budete zaňho

modliť. Žiadajte o silu sviatosti jeho krstu. Poproste Krista, ktorý vidí vášho syna, nech je kdekoľvek na svete, aby v ňom pôsobila milosť krstu.“

O tri týždne, uprostred noci, tento chlapec zavolal svojej matke. Vzlykal: „Mami, neviem, ako mám opísať to, čo sa mi stalo.“

Potom jej vyrozprával, ako stretol v obchode  niekoho, kto ho pozval na modlitbové stretnutie. V tejto atmosfére znovu objavil svoju vieru. Uvedomila si, že sa to stalo v čase, keď ho modlitbou obnovenia krstných sľubov prijímala opäť do Božej rodiny.

Prvé slovo Boha zaznamenané rukou svätopisca v Biblii je: „Buď svetlo!“ (Gn 1, 3). Pán Ježiš o sebe povedal: „Ja som svetlo sveta“ (Jn 8, 12) a zároveň pripomína svojim učeníkom: „Vy ste svetlo sveta“ (Mt 5,14). V tme iba tápeme, sme neistí a hrozí nám pád. Podobne je to v živote, ktorému chýba Boh. V úvode Jánovho evanjelia zaznieva smutné konštatovanie: „Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prišlo na svet. Bol na svete a svet povstal skrze neho, a svet ho nepoznal“ (Jn 1, 9-10). Na začiatku Veľkonočnej vigílie na Svätú (Bielu) sobotu po zotmení kráča kňaz so zažatou veľkonočnou sviecou kostolom ponoreným do tmy a trikrát spieva: „Kristus, svetlo sveta!“ Táto veľkonočná svieca má názov paškál, od lat. slova „Pascha“, odvodeného od spomínaného hebrejského výrazu „Pesach“. Paškál symbolizuje vzkrieseného Krista.

Preto pri krste zapáli kňaz krstnú sviecu práve od paškála a odovzdá ju rodičom a krstným rodičom so slovami: „Prijmite svetlo Kristovo“ a pokračuje: „Vám sa zveruje toto svetlo. Dbajte o to, aby vaše dieťa vždy kráčalo vo svetle Kristovom ako dieťa svetla…“ Čo sa to vtedy deje? Kňaz symbolicky odovzdáva Krista a prosí rodičov, aby Kristus natrvalo prebýval v ich rodine, aby svetlo jeho prítomnosti v rodine nikdy nezhaslo. Môžeme sa pýtať, prečo práve svieca je symbolom Krista. Je to jednak preto, že dáva svetlo a teplo, ale aj preto, že zháraním sa svieca pomaličky stráca. Je to symbol sebaobetovania Krista, ktorý vydal svoj život v láske pre nás a pre našu spásu.

Aké by to bolo, keby na celom Slovensku na nejaký čas vypadol elektrický prúd a naše domácnosti by zostali bez umelého osvetlenia. My kresťania, by sme tento čas snáď preklenuli tak, že by sme sa zhromaždili pri požehnanej sviečke a spoločne by sme sa modlili. A tak išli spať. Naše rodiny by boli naplnené hlbokým, dnes už takmer nepoznaným pokojom. Nemusíme čakať, kým nás odpoja od elektriny na to, aby sme zakúsili premieňajúcu moc stíšenia sa v modlitbe a zrieknutia sa dlhého vystavovania sa zlému žiareniu – sledovaniu televízie, či internetu. Ak sa naučíme tieto prostriedky správne a selektívne používať, nielen že urobíme dobre svojmu zdraviu, ale Kristovo svetlo bude môcť naplno zažiariť v našich rodinách.

 

https://www.burv.sk/4-katecheza-o-sviatosti-krstu-na-mesiac—april-a6-723

FARSKÉ OZNAMY

DSC05797Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 17. týždni od  24. apríla – do 30. apríla 2023.

Bohoslužby

Pondelok Obrátenie sv. otca Augustína  
24.apríla  
   
Utorok Sv. Marka, evanjelistu  
25.apríla  
   
Streda Sv. Ludolfa, biskupa prem. rádu  
26.apríla  
   
Štvrtok Štvrtok po 3 veľkonočnej nedeli 18:00 za ✟ Zbyňka Frankoviča, polročná
27.apríla     a otca Štefana
     
Piatok Piatok po 3 veľkonočnej nedeli 18:00 za ✟ Máriu Zvirinskú, výročná
28.apríla   a manžela Juraja
   
Sobota Vigília – 4. veľkonočná nedeľa 18:00 za ✟ Margitu Pódovú, mesačná
29.apríla    
     
Nedeľa 4. VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 za ✟ ružencového bratstva
30.apríla (Dobrého pastiera) 14:00 za Boží ľud farnosti
 
Lektori  Božieho Slova    
Sobota Vigília – 4. veľkonočná nedeľa 18:00 Z. Morvayová, Z. Slovenkaiová
Nedeľa 4. VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 E. Filčáková, M. Bradová
14:00 A. Sopková, B. Sopková
   

Začína sa Týždeň modlitieb za duchovné povolania.

V nedeľu o 14:00 sv. omša s katechézou za prvoprijímajúcich, po nej preskúšanie prvoprijímajúcich.

V nedeľu pobožnosť nebude.

Sviatosť manželstva chcú prijať Peter Sinovický (Kechnec) a Slávka Šimonovičová – 3. ohlášky.

DUCHOVNÉ SLOVO

Rok krstu a birmovania

Katechéza o sviatosti krstu na mesiac apríl

Tí ľudia, čo bez vlastnej viny nespoznali Kristovo evanjelium a jeho Cirkev, ale s úprimným srdcom hľadajú Boha a pod vplyvom milosti sa snažia skutkami plniť jeho vôľu, poznanú hlasom svedomia, môžu dosiahnuť večnú spásu (porov. KKC 847). Svätý Pavol vo svojom liste Rimanom píše,  že aj pohania môžu žiť podľa Božej vôle, pretože majú požiadavky zákona vpísané vo svojich srdciach, čo im dosvedčuje svedomie (porov. Rim 2, 14-15). Sv. Ján Pavol II. hovorí, že cez svedomie sa k človeku prihovára Boh, že „svedomie je prvým zo všetkých Kristových zástupcov“.

Teda pre tých, čo ešte nespoznali evanjelium, je na ich spásu potrebné žiť podľa úprimného svedomia a zachovávať prirodzený zákon. A Ježiš nám o týchto ľuďoch, ktorí nemohli byť pokrstení, hovorí, že nás môžu nakoniec i predbehnúť: „Hovorím vám, že prídu mnohí od východu i západu a budú stolovať s Abrahámom, Izákom a Jakubom v nebeskom kráľovstve“ (Mt 8, 11).

A teda hoci Boh môže priviesť človeka rôznymi cestami k viere, Cirkev má povinnosť a právo evanjelizovať všetkých ľudí. (porov. KKC 848) Preto je na nás, kresťanoch katolíkoch, aby sme pred svetom vydávali svedectvo o našej viere a o Ježišovi, a stali sa takpovediac „živým evanjeliom“. Ako povedala Matka Tereza: najčítanejšie evanjelium je dnes to, ktoré žijeme!

Účastníci istého kurzu, ktorý mal za cieľ hlbšie poznanie Krista, sa následne vyjadrili v ankete, že popri cenných prednáškach sa ich mimoriadne hlboko dotklo obnovenie si krstných sľubov – toto celkom osobné zrieknutie sa zlého a vedomé vyznanie viery pri zažatej sviečke. Túto skúsenosť môžeme mať všetci.

Krst prijímame len jediný raz, je neopakovateľný. Opakovane môžeme obnoviť naše krstné sľuby. To, čo za nás pri krste vyslovili naši rodičia a krstní rodičia, môžeme potvrdzovať a obnovovať vo vlastnom mene.

Zrušiť krst, alebo nechať sa „odkrstiť“ nie je možné. Formálny úkon vystúpenia z Cirkvi nie je „odkrstenie“. Krstu sa ale nedá zbaviť. V priebehu dejín boli aj také snahy, že ľudia sa nechávali polievať býčou krvou v domnienke, že tak zmyjú zo seba krst. Pokrstiť sa môžeme iba raz a to naveky. Krst nám vtláča tak nezmazateľný znak, že s nami ide do večnosti. Niekto raz použil takéto prirovnanie: Ak niekto nechce hovoriť materinskou rečou, môže sa naučiť inú, žiť v inej krajine atď. Ale ak by niekto žiadal, že sa chce ,odslovenčiť‘ alebo ,odtaliančiť‘, akoby vymazať z mysle reč, ktorej ho naučila matka, bola by to rovnako nezmyselná, ako aj neuskutočniteľná požiadavka. Identitu, ktorú sme získali pri krste, nemožno už nikdy zmazať, či sme s ňou spokojní, alebo nie. Ak sa niekto narodí a žije, nemôže to poprieť. Krst je tiež zrodenie v nadprirodzenom rozmere života.

Počas liturgie Veľkonočnej vigílie, keď si obnovíme krstné sľuby, môžeme za obvyklých podmienok získať úplné odpustky. Rovnako aj počas Rodinnej pobožnosti na výročie krstu a birmovania.

https://www.burv.sk/4-katecheza-o-sviatosti-krstu-na-mesiac—april-a6-723

FARSKÉ OZNAMY

B45A9071Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 16. týždni od  17. apríla – do 23. apríla 2023.

Bohoslužby

Pondelok Pondelok po 2. veľkonočnej nedeli 18:00 za ✟  Annu Jasaňovú
17.apríla   a manžela Viktora, výročná
   
Utorok Utorok po 2. veľkonočnej nedeli 18:00 za ✟ Angelu Ganišinovú, výročná
18.apríla    
   
Streda Streda  po 2. veľkonočnej nedeli  
19.apríla  
   
Štvrtok Štvrtok po 2. veľkonočnej nedeli  
20.apríla  
   
Piatok Piatok po 2. veľkonočnej nedeli  
21.apríla  
   
Sobota Vigília – 3. veľkonočná nedeľa 17:00 na úmysel celebranta
22.apríla    
     
Nedeľa 3. VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 na úmysel celebranta
23.apríla    
 
Lektori  Božieho Slova    
Sobota Vigília – 3. veľkonočná nedeľa 17:00 I. Sopková, M. Schmotzerová
Nedeľa 3. VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 D. Hiľovská, M. Kráľová
   

Sviatosť manželstva chcú prijať Peter Sinovický (Kechnec) a Slávka Šimonovičová – 2. ohlášky.

Zbierka od Božieho hrobu na Sv. zem vyniesla 185,-€. Všetkým darcom úprimne Pán Boh zaplať.

Počas neprítomnosti od 19.4.- 26.4. zastupuje vdp. Štefan Ružbaščan.

DUCHOVNÉ SLOVO 

Rok krstu a birmovania

Katechéza o sviatosti krstu na mesiac apríl

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka, počas ktorého si pripomíname umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie Pána Ježiša. Slávi sa vždy prvú jarnú nedeľu po splne mesiaca, čo môže pripadnúť na jednu z nedieľ od 22. marca do 25. apríla. Nadväzuje na židovské veľkonočné sviatky – Paschu, ktoré sa slávili od 14. do 21. dňa v mesiaci nisan (náš marec až apríl) na pamiatku oslobodenia izraelského národa z egyptského otroctva. Vysvetlenie pôvodu názvu „Veľká noc“ treba hľadať v časoch židovského otroctva v Egypte. Faraón nebol ochotný prepustiť izraelských otrokov, a preto Boh dopustil na krajinu desať rán. Až po poslednej z nich, keď zomreli všetci prvorodení, faraón prepustil zotročený ľud. Židov, ktorí pomazali veraje svojich dverí krvou baránka, sa táto pohroma netýkala, a anjel smrti ich obišiel. Baránok je preto symbolom Ježiša Krista, ktorého krv nás všetkých zachránila od večného zatratenia. Ako sa ďalej uvádza vo Svätom písme, po vyslobodení z Egypta previedol Boh ľud na čele s Mojžišom cez Červené more, ktoré rozdelil a vysušil (liturgické čítanie, ktoré nie je možné vynechať pri bohoslužbe slova Veľkonočnej vigílie). Toto sú veľké Božie skutky, ktoré urobil počas jednej noci pre svoj ľud, preto Izraeliti nazývali túto noc veľká. Prechod z otroctva do slobody (pésah), sa v plnej miere uskutočnil Ježišovou smrťou a zmŕtvychvstaním, keď sme prešli z hriechu do života v Božej milosti.

Spása je ponúknutá všetkým ľuďom, preto Ježiš po zmŕtvychvstaní posiela učeníkov, aby šli do celého sveta, hlásali evanjelium a krstili. Pretože Boh „chce, aby boli všetci ľudia spasení a poznali pravdu“ (1 Tim 2, 4). V evanjeliu Ježiš hovorí: „Kto uverí a dá sa pokrstiť, bude spasený“ (Mt 28, 19). Pri krste ponorenie do vody naznačuje smrť hriechov krstenca, tak ako Kristus svojou smrťou zničil hriech. Vo vynorení sa zas naznačuje vzkriesenie krstenca k novému životu, tak ako aj Kristus po svojej smrti vstal z mŕtvych oslávený. Krst je teda účasťou na veľkonočnom tajomstve. Východná teológia preto nazýva krst aj „malé zmŕtvychvstanie“. Ten, kto prijal krst, sa spája s Ježišom, čo má odzrkadľovať aj jeho osobný život. Cirkev, ktorá má plnosť prostriedkov spásy je cestou ku spáse tým, že nám vysluhuje sviatosti.

Okrem sviatostného krstu poznáme ešte krst krvi – ten podstupujú mučeníci, ktorí položili život za vieru skôr ako prijali krst. A krst túžby, ten sa týka ľudí, ktorí sa pripravovali na krst, túžili po krste, ale zomreli skôr, ako ho mohli prijať. Oba majú účinky krstu, hoci nie sú sviatosťou (porov. KKC 1258).

A čo tí, ktorí nepoznali Krista a Cirkev?

Dodnes ľudí neopustila túžba žiť večne. Hľadajú liek na nesmrteľnosť, čo odzrkadľujú aj mnohé sci-fi filmy, v ktorých sa ľudia dávajú zmraziť, aby ich oživili v budúcnosti, keď vedci vynájdu liek na ich ochorenie. Dnes to už nie je to len knižný či filmový námet, ale aj realita. Človek v sebe nesie túžbu po večnom šťastí, ktorá je vlastne túžbou po Bohu. Keby ľudia uverili, že krst je skutočne potrebný pre spásu, keby uverili, že v Ježišovi majú večný život, našli by to, čo v hĺbke srdca hľadajú. Boh im to ponúka v každom okamihu a dokonca celkom zadarmo. On totiž už za nás zaplatil!

 

https://www.burv.sk/4-katecheza-o-sviatosti-krstu-na-mesiac—april-a6-723

 

FARSKÉ OZNAMY

Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 15. týždni od  10. apríla – do 16. apríla 2023.

Bohoslužby

Pondelok Veľkonočný Pondelok 10:30 za  BBSJ
10.apríla  
   
Utorok Veľkonočný Utorok 18:00 za Božiu pomoc pri operácii
11.apríla    
   
Streda Veľkonočná Streda 18:00 za uzdravenie Hedvigy
12.apríla    
   
Štvrtok Veľkonočný Štvrtok 18:00 za ✟ Štefana Timka, manž. Irenu
13.apríla     a dcéru Evu
   
Piatok Veľkonočný Piatok  
14.apríla  
   
Sobota Veľkonočná Sobota 18:00 za ✟ Stanislava Kováča
15.apríla    
     
Nedeľa 2. VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 za Boží ľud farnosti
16.apríla   14:00 za B. pomoc a zdravie v rodinách
 
Lektori  Božieho Slova    
Pondelok Veľkonočný Pondelok 10:30 V. Drábiková
Sobota Veľkonočná Sobota 18:00 Z. Bradová, D. Petrášová
Nedeľa 2. VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 I. Drábik, V. Drábiková
14:00 I. Sopková, B. Sopková
   

V nedeľu pobožnosť k Božiemu milosrdenstvu za diecézu a o. biskupa.

V sobotu pri sv. omši bude katechéza pre birmovancov, v nedeľu o 14:00 pre prvoprijímajúcich.

DUCHOVNÉ SLOVO

Rok krstu a birmovania

Z Katechizmu Katolíckej cirkvi (1213-1222)

Zo starobylej homílie na svätú a veľkú sobotu

Čo sa to deje? Aké je dnes veľké ticho na zemi! Veľké ticho a osamelosť. Veľké ticho, lebo Kráľ spí. Zem sa zľakla a zatíchla (Ž 76,9), lebo Boh v tele zaspal a zobudil tých, čo spali od vekov. Boh v tele zomrel a otriasol ríšou zosnulých.

Isto ide hľadať prvého otca ako stratenú ovcu (porov. Lk 15,3-4). Určite chce navštíviť tých, čo sedia vo tme a v tôni smrti (porov. Lk 1,79). Áno, Boh a jeho Syn idú vyslobodiť z múk uväzneného Adama a s ním uväznenú Evu (porov. Gn 3,15).

Pán k nim prišiel s víťaznou zbraňou kríža v náručí. Len čo ho zbadal prvý otec Adam, od úžasu sa bil do pŕs a zavolal na všetkých: „Môj Pán so všetkými.“ A Kristus odpovedá Adamovi: „I s duchom tvojím.“ Berie ho za ruku, budí ho a hovorí: „‚Prebuď sa, ty, čo spíš, vstaň z mŕtvych a zažiari ti Kristus.‘ (Ef 5,14)

Ja som tvoj Boh a kvôli tebe som sa stal tvojím synom, kvôli tebe a kvôli tým, čo vzídu z teba, teraz hovorím a svojou mocou rozkazujem tým, čo sú vo väzení: Vyjdite, tým, čo sú vo tme: Zažiarte, a tým, čo spia: Vstaňte!

Rozkazujem ti: Prebuď sa, ty, čo spíš! Veď som ťa nestvoril na to, aby si bol uväznený v podsvetí. Vstaň z mŕtvych; ja som život tých, čo zomreli. Vstaň, dielo mojich rúk! Vstaň, moja podoba, stvorená na môj obraz (porov. Gn 1,27)! Vstaň, vyjdime stadiaľto! Veď ty si vo mne a ja v tebe (porov. Jn 17,21.23); sme jedna a nerozdielna prirodzenosť.

Pre teba som sa ja, tvoj Boh, stal tvojím synom. Pre teba som si ja, tvoj Pán, vzal tvoju prirodzenosť sluhu. Pre teba som ja, čo som nad nebesiami, prišiel na zem, ba zostúpil som do podsvetia. Pre teba, človeka, stal som sa človekom, ktorému niet pomoci; moje lôžko je medzi mŕtvymi (porov. Ž 88,5-6). Pre teba, čo si odišiel zo záhrady (porov. Gn 3,23), v záhrade som bol vydaný Židom (porov. Jn 18,1) a v záhrade som bol ukrižovaný (porov. Jn 19,41).

Pozri na sliny na mojej tvári, ktoré som prijal pre teba, aby som ti vrátil prvotný život (porov. Gn 2,7). Pozri, ako ma bili po tvári; zniesol som to, aby som obnovil tvoju znetvorenú tvár podľa svojho obrazu.

Pozri sa na môj zbičovaný chrbát, na rany, ktoré som prijal, aby som odstránil bremeno tvojich hriechov, ktoré zaťažovali tvoj chrbát. Pozri na moje ruky, pre teba klincami pevne pribité k drevu, lebo ty si kedysi siahol rukou po strome zla.

Zaspal som na kríži a kopija prenikla do môjho boku, lebo ty si zaspal v raji a z tvojho boku vzišla Eva. Môj bok zahojil ranu tvojho boku. Môj spánok ťa vyvedie zo spánku v ríši smrti. Moja kopija odrazila kopiju namierenú proti tebe.

Vstaň, poďme stadiaľto. Nepriateľ ťa vylákal z rajskej krajiny a ja ti dám miesto už nie v raji, ale na nebeskom tróne. On ti zahatal obrazný strom života, ale ja, ktorý som sám život, spojil som sa s tebou. Ustanovil som cherubov, aby ťa strážili ako sluhovia; teraz urobím, že sa ti budú klaňať, akoby si bol Boh.

Nebeský trón je prihotovený, nosiči ochotní a prichystaní, svadobná komnata zariadená, jedlá pripravené, večné stánky a príbytky vyzdobené, pokladnice otvorené a nebeské kráľovstvo je od vekov pripravené.“

 

FARSKÉ OZNAMY

DSC08529Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 14. týždni od 3. apríla – do 9. apríla 2023.

Bohoslužby

Pondelok Pondelok Veľkého týždňa 14:15 za ✟ Rudolfa a Jána
3.apríla  
   
Utorok Utorok Veľkého týždňa 18:00 za ZBP Márie
4.apríla    
   
Streda Streda Veľkého týždňa 18:00 za ✟ Margitu a Valentína
5.apríla     Vincovcov a ich rodičov
   
Štvrtok Zelený Štvrtok Pánovej večere 18:00 za ružencové bratstvo
6.apríla    
   
Piatok Veľký Piatok 15:00
7.apríla  
   
Sobota Vigília Pánovho zmŕtvychvstania 19:15 za duše v očistci
8.apríla    
     
Nedeľa VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 za ZBP rodiny
9.apríla PÁNOVHO ZMŔTVYCHVSTANIA 14:00 za Boží ľud farnosti
 
Lektori  Božieho Slova    
Štvrtok Zelený Štvrtok Pánovej večere 18:00 D. Petrášová, B. Lörinczová
Piatok Veľký Piatok 15:00 P. Čonka, M. Grega
Sobota Vigília Pánovho zmŕtvychvstania 19:15 Z. Morvayová, Z. Slovenkaiová,
I. Sopková, D. Hiľovská,
M. Schmotzerová
Nedeľa VEĽKONOČNÁ NEDEĽA 10:30 O. Brada, Z. Bradová
PÁNOVHO ZMŔTVYCHVSTANIA 14:00 Z. Mašlanková, M. Kráľová
   

Veľkonočné spovedanie:

Pondelok 3.4.2023 15:00 – 17:30, o 17:30 sv. prijímanie

Spovedanie chorých a starších veriacich v stredu od 8:00 hod.

Poklona najsv. sviatosti oltárnej:

Štvrtok (Getsemani) – do 19:30

Piatok (Boží hrob) – do 17:15

Sobota (Boží hrob) –

09:00 – 12:00, 15:00 – 18:00

Požehnanie pokrmov: nedeľa 6:30

V nedeľu pri sv. omši o 14:00 bude katechéza pre prvoprijímajúcich, o 15:00 adorácia s odprosením Božského Srdca

Zbierka pre prenasledovaných kresťanov vyniesla 219,-€. Všetkým darcom úprimne Pán Boh zaplať.

DUCHOVNÉ SLOVO

Rok krstu a birmovania

Z Katechizmu Katolíckej cirkvi (1213-1222)

Zhrnutie II.

Vo východných cirkvách sa sviatosť birmovania udeľuje bezprostredne po krste a po nej nasleduje účasť na Eucharistii. Táto tradícia zvýrazňuje jednotu troch sviatostí uvádzania do kresťanského života. V latinskej Cirkvi sa táto sviatosť udeľuje po dosiahnutí veku používania rozumu a jej slávenie sa spravidla vyhradzuje biskupovi, čím sa naznačuje, že birmovanie posilňuje ekleziálny zväzok.

Kandidát birmovania, ktorý dosiahol vek používania rozumu, má vyznať vieru, byť v stave milosti, mať úmysel prijať túto sviatosť a má byť pripravený vziať na seba úlohu Kristovho učeníka a svedka v cirkevnom spoločenstve i v časných záležitostiach.

Podstatným obradom birmovania je pomazanie pokrsteného svätou krizmou na čele (vo východných cirkvách aj na iných častiach tela) s vkladaním ruky vysluhovateľa a so slovami: „Prijmi znak daru Ducha Svätého“ v rímskom obrade – „Accipe signaculum doni Spiritus Sancti“ (po latinsky) a „Pečať daru Svätého Ducha“ v byzantskom obrade – „Signaculum doni Spiritus Sancti“ (po latinsky) – „Sfragis doreas Pneumatos Hagiou“ (po grécky).

Keď sa birmovanie slávi oddelene od krstu, jeho spojitosť s krstom sa okrem iného vyjadruje obnovením krstných sľubov. Slávenie birmovania počas Eucharistie prispieva k zvýrazneniu jednoty sviatostí uvádzania do kresťanského života.

Modlitba za birmovancov

Duchu Svätý, Teba nám poslal Ježiš Kristus ako dar večného Otca na naše posvätenie a posilu v kresťanskom živote. Tvoja milosť chráni a sprevádza celú cirkev i našu farnosť. Udeľ novým a zvláštnym spôsobom svoje dary i našim birmovancom, aby prijali Krista plne do svojho života, aby sa dokázali navzdory všetkým pokušeniam rozhodovať pre dobro, aby vedeli otvorene brániť a hlásať vieru, a tak pomáhali budovať a šíriť jeho kráľovstvo. Panna Mária, vypros nám všetkým, aby sa stali podľa tvojho vzoru učenlivými žiakmi v škole Ducha Svätého a dokázali svoju vieru vyznávať slovom i životom. Amen.

 

FARSKÉ OZNAMY

KrakowRímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 13. týždni od 27. marca – do 2. apríla 2023.

Bohoslužby

Pondelok Utorok po 5. pôstnej nedeli 17:00 pohr. za ✟ Margitu Pódovú
27.marca  
   
Utorok Utorok po 5. pôstnej nedeli  
28.marca    
   
Streda Streda po 5. pôstnej nedeli 17:00 za ✟ Michala Sopka, výročná
29.marca    
   
Štvrtok Štvrtok po 5. pôstnej nedeli 17:00 za ✟ Emíliu Pasternákovú,
30.marca     polročná
   
Piatok Piatok po 5. pôstnej nedeli 17:00 na poďakovanie za 70 rokov života
31.marca  
   
Sobota Sobota po 5. pôstnej nedeli 07:00 za ✟ Julianu a Margitu
1.apríla    
     
Nedeľa KVETNÁ NEDEĽA 09:00 za Boží ľud farnosti
2.apríla 10:30 za členky a členov Zboru sv. Barbory
 
Lektori  Božieho Slova    
Nedeľa KVETNÁ NEDEĽA 09:00 B. Lörinczová, Z. Mašlanková
10:30 M. Grega, D. Petrášová
   

V piatok o 16:30 bude pobožnosť krížovej cesty.

V nedeľu o 14:30 bolestný ruženec a premienka.

Zbierka na energie vyniesla 925,-€. Všetkým darcom úprimne Pán Boh zaplať. Do zbierky KBS pre prenasledovaných kresťanov môžete prispieť do označenej pokladničky.

VEĽKONOČNÉ SPOVEDANIE:

Sobota 1.4.2023: 8:00 – 9:00 Šemša, 9:00 – 10:00 – Hodkovce, 10:00 – 11:30 Nováčany, 14:00 – 15:00 Lorinčík, 15:00 – 17:00 Pereš.

Nedeľa 2.4.2023: 14:00 – 16:00 N. Medzev, 16:00 – 17:00 Rudník.

DUCHOVNÉ SLOVO            

Rok krstu a birmovania

Z Katechizmu Katolíckej cirkvi (1213-1222) 

Vysluhovateľ birmovania

Prvotným vysluhovateľom birmovania je biskup.

Vo východných cirkvách kňaz, ktorý krstí, zvyčajne hneď udeľuje aj birmovanie v rámci toho istého slávenia. Robí to však svätou krizmou, ktorú posvätil patriarcha alebo biskup, čo vyjadruje apoštolskú jednotu Cirkvi, ktorej zväzky sviatosť birmovania posilňuje. V latinskej Cirkvi sa zachováva taká istá disciplína (postup) pri krste dospelých alebo keď sa do plného spoločenstva s Cirkvou prijíma pokrstený z iného kresťanského spoločenstva, ktoré nemá platnú sviatosť birmovania.

V latinskom obrade je riadnym vysluhovateľom birmovania biskup. Hoci biskup môže v prípade potreby dať kňazom splnomocnenie vysluhovať birmovanie, má ho udeľovať on sám, aby sa nezabudlo, že práve z tohto dôvodu slávenie birmovania bolo časovo oddelené od krstu. Biskupi sú nástupcami apoštolov, dostali plnosť sviatosti posvätného stavu. Keď sviatosť birmovania vysluhujú oni, vhodne sa tým naznačuje, že účinok tejto sviatosti je užšie spojenie tých, čo ju prijímajú, s Cirkvou, s jej apoštolským pôvodom a s jej poslaním vydávať svedectvo o Kristovi. Ak je kresťan v nebezpečenstve smrti, môže mu birmovanie udeliť ktorýkoľvek kňaz. Cirkev totiž chce, aby ani jedno, ani to najmenšie z jej detí neodišlo z tohto sveta bez toho, aby ho Duch Svätý nezdokonalil darom Kristovej plnosti.

Zhrnutie I.

„Keď sa apoštoli, ktorí boli v Jeruzaleme, dopočuli, že Samária prijala Božie slovo, vyslali k nim Petra a Jána. Oni ta zašli a modlili sa za nich, aby dostali Ducha Svätého, lebo na nikoho z nich ešte nezostúpil; boli iba pokrstení v mene Pána Ježiša. Potom na nich vložili ruky a dostali Ducha Svätého“ (Sk 8, 14-17).

Birmovanie zdokonaľuje krstnú milosť. Je to sviatosť, ktorá dáva Ducha Svätého, aby nás hlbšie zakorenil v Božom synovstve, pevnejšie včlenil do Krista, posilnil naše spojenie s Cirkvou, väčšmi nás zapojil do jej poslania a pomáhal nám vydávať svedectvo o kresťanskej viere slovom, ktoré sprevádzajú skutky.

Birmovanie, takisto ako krst, vtláča do duše kresťana nezmazateľný duchovný znak alebo charakter. Preto túto sviatosť možno prijať iba raz v živote.

FARSKÉ OZNAMY

Krížová cesta

Rímskokatolícka farnosť Všetkých svätých v Poproči

v 12. týždni od 20. marca – do 26. marca 2023.

Bohoslužby

Pondelok Sv. Jozefa, ženícha Panny Márie 17:00 za obrátenie hriešnikov
20.marca (sviatok)  
   
Utorok Utorok po 4. pôstnej nedeli 17:00 za ✟ Cecíliu Vindtovú, výročná
21.marca     manžela Pavla a zaťa Jozefa
   
Streda Streda po 4. pôstnej nedeli 17:00 za ✟ Tomáša Majchera, výročná
22.marca    
   
Štvrtok Štvrtok po 4. pôstnej nedeli 17:00 za ✟ Magdalénu Žakarovskú,
23.marca     výročná
   
Piatok Vigília – Zvestovanie Pána 17:00 za ✟ Juraja Idčana,  polročná
24.marca   a manželku Helenu
   
Sobota Vigília – 5. pôstna nedeľa 17:00 za ✟ Františka Toporčáka
25.marca     a Margitu rod. Grácovú
     
Nedeľa 5. pôstna nedeľa 10:30 za ✟ ružencového bratstva
26.marca 14:00 za Božiu pomoc pri operácii
 
Lektori  Božieho Slova    
Pondelok Sv. Jozefa, ženícha Panny Márie 17:00 Z. Bradová
Piatok Vigília – Zvestovanie Pána 17:00 D. Petrášová, B. Lörinczová
Sobota Viglia – 5. pôstna nedeľa 17:00 I. Sopková, M. Schmotzerová
Nedeľa 5. pôstna nedeľa 10:30 Z. Slovenkaiová, Z. Mašlanková
14:00 Z. Berciková
   

V piatok o 16:30 a v nedeľu pobožnosť krížovej cesty – (v nedeľu deti).

V sobotu bude o 11:15 v Jasove sv. omša pri príležitosti 30. výročia znovuotvorenia opátskeho chrámu.

V sobotu pri sv. omši o 17:00 bude sviatosť pomazania chorých (od 16:00 možnosť pristúpiť k sv. spovedi).

V nedeľu pri sv. omši o 14:00 katechéza pre prvoprijímajúcich a rodičov.

DUCHOVNÉ SLOVO 

Rok krstu a birmovania

Z Katechizmu Katolíckej cirkvi (1213-1222)

Birmovanie, takisto ako krst, ktorého je dovŕšením, sa udeľuje iba raz. Birmovanie totiž vtláča do duše nezmazateľný duchovný znak, „charakter“, ktorý znamená, že Ježiš Kristus označil kresťana pečaťou svojho Ducha a obdaril ho mocou z výsosti, aby bol jeho svedkom. „Charakter“ zdokonaľuje spoločné kňazstvo veriacich prijaté v krste a „birmovaný dostáva silu verejne vyznávať slovami vieru v Krista akoby z úradného poslania [quasi ex officio]“.

Kto môže prijať túto sviatosť?

Sviatosť birmovania môže a má prijať každý pokrstený, ktorý ešte nebol birmovaný. Keďže krst, birmovanie a Eucharistia tvoria jednotu, „veriaci sú povinní prijať túto sviatosť vo vhodnom čase“, lebo sviatosť krstu je síce bez birmovania a Eucharistie platná a účinná, ale uvádzanie do kresťanského života ostáva neúplné. Latinský zvyk už od stáročí určuje ako orientačný bod na prijatie birmovania „vek usudzovania“. Ale v nebezpečenstve smrti sa má deťom udeliť birmovanie, aj keď ešte nedosiahli vek usudzovania.

Ak sa niekedy hovorí o birmovaní ako o „sviatosti kresťanskej zrelosti“, nemal by sa pri tom zamieňať vek dospelosti vo viere s dospelým vekom prirodzeného vývinu. Ani by sa nemalo zabúdať, že krstná milosť je milosť darovaného a nezaslúženého vyvolenia, ktorá nepotrebuje „ratifikáciu“ (schválenie), aby sa stala účinnou. Pripomína to svätý Tomáš: „Telesný vek nepodmieňuje dušu. Preto človek môže aj v detskom veku dosiahnuť dokonalosť duchovného veku, o ktorej hovorí múdrosť: ‚Nie dlhé roky robia starobu hodnou cti, ani sa ona nemeria počtom rokov‘ [4, 8]. Preto mnohí v detskom veku vďaka sile Ducha Svätého, ktorú prijali, udatne bojovali až po preliatie krvi za Krista.“

Príprava na birmovanie má viesť kresťana k intímnejšiemu zjednoteniu s Kristom, k živšej dôvernosti s Duchom Svätým, s jeho činnosťou a s jeho darmi a vnuknutiami, aby mohol lepšie vziať na seba apoštolské povinnosti kresťanského života. Preto sa má birmovná katechéza usilovať o prebudenie vedomia príslušnosti ku Kristovej Cirkvi, a to tak k všeobecnej Cirkvi, ako aj k farskému spoločenstvu, ktoré má osobitnú zodpovednosť za prípravu birmovancov.

Na prijatie birmovania je potrebný stav milosti. Birmovanec má pristúpiť k sviatosti pokánia, aby sa očistil vzhľadom na prijatie daru Ducha Svätého. Horlivejšia modlitba ho má pripraviť, aby poslušne a ochotne prijal silu a milosti Ducha Svätého.

Pre birmovanie, takisto ako pre krst, majú kandidáti hľadať duchovnú pomoc birmovného otca alebo birmovnej matky. Aby lepšie vynikla jednota oboch sviatostí, mala by to byť tá istá osoba ako pri krste.

 

Archív